ח"כ משה גפני, צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח”כ משה גפני, צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ביקורת קשה נמתחה הבוקר (ד’) בוועדת הכספים על התנהלות אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל בכל הנוגע לעסקת המיזוג של עם בנק מזרחי-טפחות. לדברי חברי הוועדה העסקה עומדת “בסתירה גמורה לכוונת המחוקק בחוק הריכוזיות”, זאת בשל התמיכה של המפקחת על הבנקים, חדווה בר, במיזוג המתגבש בין לבנק מזרחי טפחות.

במהלך הישיבה, אמר יו”ר ח”כ משה גפני (יהדות התורה) כי אם לא יחול שינוי בעניין, הוא יקדם הצעת חוק להפרדת הפיקוח על הבנקים מבנק ישראל. לדבריו “המגמה של השנים האחרונות בכנסת היא לעודד את התחרות ולמנוע ריכוזיות, בין השאר ע”י שבירת מונופולים והעסקה לרכישת בנק איגוד ע”י מזרחי טפחות פועלת בכיוון ההפוך, תגביר את הריכוזיות בענף הבנקאות ותגדיל את יוקר המחייה”.

הביקורת נשמעה מכלל הקשת הפוליטית. ח”כ מיקי לוי מ’יש עתיד” ציין כי  “רכישת בנק איגוד ע”י בנק מזרחי זהו מהלך רע מאוד לציבור” וכי הוא ”ייפגע במיוחד בזוגות צעירים שגם ככה מתקשים לרכוש דירה ועכשיו המשכנתאות יתייקרו. אם המהלך יעבור, אני צופה את קריסת חוק הריכוזיות שוועדת הכספים העבירה”.

לוי הוסיף כי “המפקחת על הבנקים הודתה כאן בוועדה שהמהלכים שהיא יזמה לחיוב הון נוסף בידי הבנקים, כבר ייקרו את המשכנתאות לציבור. עכשיו, אם היא לא תעצור את המיזוג, זה רק יגביר את המגמה הרעה הזאת”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.