הגנרל ג'ון היטן. צילום: Chief National Guard Bureau
ג’ון היטן. צילום: Chief National Guard Bureau

האמריקאי אמר אתמול (שבת) כי אם יורה עליו לבצע ירי של שהוא יחשוב שהיא בלתי חוקית – הוא יסרב, וימצא פתרון אחר, כך פורסם ברשת “CBS”.

הגנרל ג’ון היטן, המשמש כמפקד הפיקוד האסטרטגי של ארה”ב במחלקת ההגנה, השתתף בפורום האבטחה הבינלאומי בהליפקס, קנדה, ואמר לקהל הנוכחים כי הקדיש מחשבה רבה לאיך שיגיב אם הנשיא יורה עליו להוציא לפועל ירי גרעיני, שהוא יאמין כי הוא בלתי חוקי. “אני חושב שיש אנשים שחושבים שאנחנו טיפשים”, אמר היטן בתשובה לשאלה על תרחיש שכזה. “אנחנו לא טיפשים, אנחנו חושבים על הדברים האלה הרבה. כשיש לך אחריות כזאת, איך לא תחשוב על זה?”.

היטן, שהוא האחראי על פיקוח ארסנל הגרעין האמריקני, אמר את הדברים בתגובה לשאלה על עדותו של מפקד הפיקוד האסטרטגי לשעבר, הגנרל בדימוס רוברט קהלר, בפני ועדת יחסי החוץ של הסנאט בתחילת השבוע. קהלר אמר כי מפעילי הגרעין יסרבו לבצע . היטן הסכים, וטען כי התהליך הנדרש לצורך ביצוע מתקפה גרעינית ימנע תרחיש כזה מלכתחילה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושר ההגנה ג'יימס מאטיס היום בישיבת הקבינט. צילום: רויטרס
נשיא ארה”ב דונלד בישיבת הקבינט. צילום: רויטרס

“אני נותן עצות לנשיא, הוא יגיד לי מה לעשות”, הוסיף היטן. “ואם זה לא חוקי, תנחשו מה יקרה? אני הולך להגיד ‘אדוני הנשיא, זה לא חוקי’. ונחשו מה הוא יעשה? הוא ישאל, ‘מה כן יהיה חוקי?’. ואנחנו נגיע עם אפשרויות שונות כיצד להגיב לכל מצב שלא יהיה, וככה זה עובד, זה לא כזה מסובך”.

הגנרל הבכיר ציין כי הוא שולט היטב בדיני המלחמה, ואלה לוקחים בחשבון גורמים שונים לקביעת חוקיות של מהלך שכזה – הכרח, הבחנה, מידתיות, סבל מיותר ועוד. “בחינת תרחישים של דרכי תגובה במקרה של פקודה בלתי חוקית היא נוהג רגיל”, אמר והוסיף: “אם תוציא לפועל פקודה בלתי חוקית – תשלח לכלא, תוכל לשבת בכלא עד סוף ימיך”.

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מבקר יחידה צבאית, אפריל 2017. צילום:רויטרס
שליט קים ג’ונג און מבקר יחידה צבאית, אפריל 2017. צילום:רויטרס

דבריו של היטן מגיעים על רקע המתיחות עם פיונגיאנג, זאת אחרי שטראמפ התחייב לשחרר “אש וזעם” ולהשמיד לחלוטין את צפון קוריאה, אם לא תהיה ברירה אחרת. כמו כן, הדברים נאמרו בזמן שהקונגרס בוחן מחדש את נושא ההרשאה לשימוש בכוח צבאי ואת הסמכות לפתוח במתקפה גרעינית.

היטן ציין כי הצבא האמריקני מוכן להגיב לאיום הצפון קוריאני בכל עת, אפילו ברגע זה ממש. “אנחנו מוכנים בכל רגע ובכל יום להגיב על כל אירוע שייצא מצפון קוריאה, זה מרכיב ההרתעה שצריך להיות ברור, והוא ברור”, אמר, אך הוסיף כי הטיפול בדיקטטורה הצפון קוריאנית ובמנהיג הבלתי צפוי שלה, קים ג’ונג און, צריך להיות באמצעות מאמץ בינלאומי. “הנשיא טראמפ לבדו אינו יכול לשנות את התנהגותו של קים ג’ונג און, אבל הוא יכול ליצור את התנאים לכך שהקהילה הבינלאומית תמצא את הדרך לטפל בסוגייה”.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.