נוכח – נפקד: ח"כ בני גנץ לא קורץ מחומרים שמאפיינים יו"ר אופוזיציה. הוא נכנס לחיים הפוליטיים על תקן "הנסיך המושיע" ויועציו, שליחששו באוזנו ומיד אחר כך הלכו לספר על זה לאילנה דיין, אמרו לו שהוא נועד לגדולות.

בהתחלה חשב הרמטכ"ל לשעבר להסתפק בכלל בתפקיד שר הביטחון בממשלת נתניהו, אבל הסקרים עיוורו אותו, כמה מקורבים לחצו עליו לאיחוד ובסופו של דבר נולדה מפלגת "כחול לבן".

אחרי נאום הניצחון המביך, גנץ הבין שהתיק היחיד שיקבל הוא ראשות האופוזיציה. וזה עבורו וואחד תיק. ראשית, מי שרוצה להצליח בתפקיד חייב להכיר היטב את עבודת הכנסת על ועדותיה ותקנוניה. הרמטכ"ל לשעבר הוא טירון פוליטי במגרש הזה. שנית, כפי שאמר עליו לפיד רק לפני כמה חודשים, אין לו סכין בין השיניים. הוא יודע אולי להילחם בשטח האוייב, אבל לא בזירה הפוליטית.

איה גנץ? צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

בחודש וחצי האחרונים מאז ההפסד בבחירות, הוא אפילו לא טרח ללמוד את עבודת האופוזיציה על בוריה וכפי שמסתמן בפועל – הוא נוטש את מרכז הבמה לטובת פוליטיקאי משופשף הרבה יותר – יאיר לפיד.

מישהו ראה את גנץ? מישהו שמע? כולם מתווכחים על חוק החסינות ועל פיסקת ההתגברות הרחבה, ועל לוין או סמוטריץ למשפטים ואיפה יו"ר האופוזיציה? ילדים, עיזרו לנו למצוא אותו. למעט נאום בכורה בכנסת, שהיה פרווה לחלוטין, נוכחותו אינה מורגשת.

לעומתו, לפיד מסתער על האופוזיציה בכל הכוח ואפילו עם מגאפון. מפלגתו מארגנת הפגנה גדולה (או קטנה – את זה נדע במוצ"ש – א.ט.) נגד חוק החסינות, הוא מתראיין בכל מקום, מצייץ בטוויטר, מלהג בפייסבוק ובקיצור – נוכח על מלא.

לנתניהו צפויה קדנציה שקטה כשגנץ יו"ר האופוזיציה. אני עדיין בתחושה שמתישהו המפלגה המאולתרת הזאת, כחול לבן, תתפרק וגנץ ואנשיו יחברו לממשלת הליכוד. גנץ רואה את עצמו בתפקיד ביצועי ולא בתפקיד סמלי שבעיניו לפחות נתפס כבעל חשיבות פחותה.

מסתער. ח"כ לפיד. צילום: נום רבקין פנטון, פלאש 90

 

בחירות חוזרות? אל תבנו על זה

אל תתרגשו מהאיומים על הליכה לבחירות חוזרות. בשיחות סגורות אומרים לי בכירים בליכוד שהאופטימיות גוברת על התחזיות הקודרות, ושם מאמינים שההסכמים הקואליציוניים עם כל השותפים ייחתמו סמוך מאוד לתאריך היעד.

נתניהו לוקח את הזמן כי הוא יודע ששעון החול משחק לטובתו. אף מפלגה לא רוצה להיתפס כמי שפירקה ממשלת ימין והובילה אותנו לבחירות חוזרות ויקרות מאוד. יש רק שניים שאולי עוד מחזיקים בתקווה שזה יקרה, ושתינתן להם הזדמנות נוספת לעבור את אחוז החסימה. שקד ובנט מחזיקים אצבעות ומתכוונים להתמודד שוב יחד, אבל כמו שכתבתי בתחילת הדברים – ממשלת ימין תקום במועדה, וכפי שזה נראה כרגע גם ליברמן יהיה חלק ממנה.

באשר לחלוקת התיקים בליכוד – נתניהו שוקל למנות את אחד מהבכירים לתפקיד שגריר ישראל באו"ם במקומו של דני דנון שמסיים את תפקידו ביולי. גלעד ארדן הוא שם טבעי לתפקיד היוקרתי. בעבר הוא סירב, אבל בליכוד יש מי שחושבים שהפעם ייתכן שהוא ייקח את האתגר הזה ויוסיף לעצמו שורה מרשימה וחשובה בקורות החיים. אם הוא ייענה לתפקיד, לא מן הנמנע שמירי רגב תשודרג לתיק התחבורה.

מי יזכה בתיק לביטחון הפנים? שניים אוחזין – גלנט ודיכטר. נתניהו בשלב הזה מעדיף לראות שם את מקורבו גלנט.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא