הרמטכ"ל לשעבר וראש מפלגת 'חוסן ישראל', בני גנץ, מודה כי הוא מצטער על 'נאום הכלניות' אותו נשא במהלך מבצע 'צוק איתן' ובו קרא לתושבי עוטף עזה לשוב לביתם בביטחון, כך עולה מפרומו לתכנית 'אנשים' שתשודר הערב (חמישי) בערוץ 12.

"לא אמרתי אותם במקום הנכון", אמר על דבריו, "החלקתי שם. לא הייתי צריך להגיד את זה, בטח לא בזמן שאמרתי". עם זאת הוא הבהיר כי "מבחינת התוכן, נאום הכלניות התגשם". הוא הסביר שאמר את הדברים כי רצה "לחזק את תושבי העוטף".

כזכור, בפתח הפסקת האש הראשונה של מבצע צוק איתן ברצועת עזה, ב-5 לאוגוסט 2014, גנץ, שכיהן אז כרמטכ"ל, קרא לתושבי הדרום לשוב לביתם והתפייט: "יש פה קיץ חם. הסתיו יבוא אחריו. הגשם ישטוף את אבק הטנקים. השדות יוריקו, ו'דרום אדום' במובן החיובי של המילה, של כלניות, פרחים ויציבות, יהיו פה ויהיו פה להרבה מאוד שנים קדימה".

בניגוד לדבריו של גנץ, הפסקת האש קרסה כיון שארגון הטרור שחמאס לא קיים את הבטחתו והמשיך בירי לעבר אזרחי ישראל. כשבועיים לאחר מכן ב-19 לאוגוסט תקפו פעילי הטרור את ישראל ללא הפוגה. ביום שישי ה-22 לאוגוסט נרצח דניאל טרגרמן בן ה-4 מירי פצמ"ר שנחת בבית משפחתו בנחל עוז וסימל את קריסת הספקת האש וניפוץ אשליית 'נאום הכלניות' של גנץ.

בעקבות קריסת הפסקת האש והירי המסיבי לעבר יישובי עוטף עזה וערי ישראל, הועברה ביקורת קשה על קוצר הראות הרמטכ"ל גנץ ועל נאומו שלא עמד בקנה אחד עם המציאות הביטחונית בשטח.

הילד דניאל טרגרמן ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

 

בנובמבר האחרון האשימה השרה מירי רגב את גנץ בכך שבעקבות נאומו שבו תושבי העוטף לבתיהם, בהם גם הילד דניאל טרגרמן שנרצח בביתו. בראיון ל'חדשות הבוקר' בערוץ 12 אמרה: "אני לא הייתי רוצה לראות את בני גנץ כשר הביטחון. כולנו לנו זוכרים את גנץ כרמטכ"ל, וזוכרים מה קרה כשאמר 'צאו לקטוף כלניות בדרום'. הציבור עושה הנחות ליוצאי צבא וחושב שיש כאן איזה מושיעים".

לדבריה אז, "אקורד הסיום של הרמטכ"לות שלו היה צאו לקטוף כלניות ודניאל טרגרמן, הילד הקטן בן ה-4 נהרג. אני בטוחה שהיחידים שיכולים להוביל את מדיניות הביטחון הם הליכוד ונתניהו".אורן רפאל

אורן רפאל

כתב אקטואליה ומנהל רשתות חברתיות. orenre@gmail.com
אורן רפאל