No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90
גנץ. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

גנץ: "איאבק נגד האיום החדש על המערכת הדמוקרטית ומוסדותיה"

יו"ר 'כחול לבן' הכריז בנאומו הראשון בכנסת מלחמה נגד "האיום החדש – השסע הפנימי בחברה הישראלית" ותקף את רה"מ: "נתניהו מציב עצמו לפני הכל"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ נאם הערב (ב') את נאומו הראשון במליאת הכנסת. "היום נפתח באופן רשמי פרק חדש של חיי", הכריז וסיפר על מסלול חייו. "אחרי ארבעה עשורים שבהם השתתפתי במערכה על ביטחונה, אני שב לשרת את המדינה ויוצא למאבק על דמותה, על נפשה ועל צלמה של מדינת ישראל", אמר.

לדבריו, "אינני עומד כאן לבדי, אינני עומד כאן רק בשמי. אני עומד כאן בשם מיליון מאה עשרים וחמישה אלף, שמונה מאות שמונים ואחד הנשים והגברים אשר הצביעו כחול-לבן. אל הבית הזה מסתכלים, למעלה ממיליון ישראלים אשר הצביעו עבור שלום פנימי, עבור שלום חיצוני ועבור אחדות, אחווה ודרך ארץ. יש למעלה ממיליון בוחרים – מכל שכבות החברה הישראלית, ללא הבדל דת גזע ומין, שהצביעו עבור מדינה יהודית, דמוקרטית, חזקה, צודקת ומשגשגת.  עומדים כאן למעלה ממיליון פטריוטים, שבונים, משרתים ואוהבים את המדינה אבל מרגישים שממשלתם מנסה להשתיק אותם ורואה בהם מטרד מייגע".

"האיום החדש שנשקף לנו: איום על תפקודה של המערכת הדמוקרטית ומוסדותיה"

גנץ המשיך ואמר כי "כך בשקט בשקט, הם ואנחנו, מאבדים מדי יום עוד פיסה קטנה מישראל שהכרנו ושעליה גדלנו, מתרחקים עוד פסיעה מחברת המופת שביקשנו להיות, מחברת המופת שאנו צריכים להיות. ולכן, אחרי שנלחמתי נגד אויבים שביקשו למחות אותנו מעל פני האדמה, אני בא היום להיאבק נגד האיום החדש שנשקף לנו: איום על תפקודה של המערכת הדמוקרטית ומוסדותיה המשפטיים והחוקתיים של המדינה והשסע הפנימי בחברה הישראלית".

בנאומו, הוא לא פסח גם על ביקורת כלפי ראש הממשלה ואמר כי "כמות החשדות שמנסים להדחיק באמצעות הסכמים פוליטיים, מעידים כי שלטון החוק אינו מעניין כלל את העומד בראשה של הממשלה הקיימת ושל זו המסתמנת. כמות המאמצים המוקדשים לקידום פסקת ההתגברות וחוק החסינות כדי לכונן לו קואליציה של מבצר משפטי, מעידה כי הוא, נתניהו, מציב עצמו לפני הכל".

"כשרה"מ ממנה את איש אמונו כיועמ"ש ואחר כך תוקף אותו כאשר הוא מבצע את חובתו, זה מעיד כי הממנה מצפה לנתין צייתן ולא למשפטן מקצוען: האינטרס האישי גובר על השיקול הממלכתי", הוסיף גנץ. "מדינת ישראל ראויה למנהיגות צנועה ולא מתנשאת, שלא נחשדת בשוחד, שפנויה כל כולה לצרכי המדינה, שמשרתת את כל אזרחיה ולא את צרכיה האישיים. מגיע לה יותר מראש ממשלה בחצי משרה והנהגה שמבקשת להיות מעל החוק".

"אם נתעלם מטריקים פוליטיים הרי שאנו הסיעה הגדולה בכנסת!"

בשלב זה הכריז: "אני אומר כאן בקול ברור: אנחנו ניאבק ברחובות, בכיכרות, בשכונות, בבתי הספר, בזירה התקשורתית והמשפטית על שלטון החוק. אחרת, מדינת ישראל תימצא עצמה בימים החשוכים ביותר שידעה".

"קיבלנו מנדט היסטורי, הישג ממלא גאווה של 35 מושבים – אם נתעלם מטריקים פוליטיים הרי שאנו הסיעה הגדולה בכנסת!", הוא הבטיח. "לכן, כשאני ויתר שותפיי ל'כחול-לבן', לצד שאר מפלגות האופוזיציה המסתמנת, עומדים כאן היום אנו מבינים את גודל האחריות שמוטלת על כתפינו ומחויבים לשרת לא רק את מצביעינו אלא את הציבור הישראלי בכללותו; לא רק את דור הווה אלא גם את הדורות העתידים לבוא! אנו מחויבים ביתר שאת להיאבק על מה שאתם ואנו רואים כנכון. מיקומו של הספסל ממנו נעשה זאת לא משנה דבר".

ההבטחות

יו"ר 'כחול לבן' פרש את רשימת ההבטחות של מפלגתו לקדנציה הקרובה והבטיח לעבוד קשה למענן: "לא נוותר על המאמץ להביא שלום עלינו ולהגדיל את השלום ביננו. העוצמה שלנו, החוסן שלנו כעם, מחייבים את שניהם גם יחד – ביטחון מבחוץ ומופת מבית.

"לא נוותר על התקווה ליותר מאשר לחיות על חרבנו ועל עשייה שלא תשאירה רק בגדר החלום: נדרוש שיקודם מהלך מדיני שיהווה פתרון ארוך טווח ולא רק צעד ראשון לסבב הבא.

"לא נעמוד מנגד בזמן שההרתעה הישראלית נשחקת, שאויבינו מאיימים עלינו בריש גלי, שביטחונם של תושבי הדרום והעוטף נדחק לתחתית סדר היום.

"נשים את אזרחי ישראל לפני הכל, נפעל כדי שהחינוך יהיה שוויוני וראוי , שהרפואה תהיה מתקדמת וחזקה, שיוקר המחיה ירד, שדיור יהיה בר השגה. נקדם שוויון אמיתי ונאבק בכל ניסיון לאפליה או הדרה.

"לצד זאת נתאמץ בכל עת לקרב לבבות, לאחות שסעים ולהביא לאחדות בין כל מרכיבי החברה, עד אשר נמצא שוב את החדווה ב"שבת אחים גם יחד".

"נשמר את הדמוקרטיה במהות ובערך– דמוקרטיה שאינה עריצות הרוב כי אם ממשל המכבד את המיעוט, המכבד את הצורך בהגבלת הכוח השלטוני שלו ואת האיזונים הרלוונטיים, האפקטיביים וההכרחיים בין הרשויות השונות ואת שלטון החוק.

"נקדם את עקרון הממלכתיות כגישה מובילה. אנו נתמוך בנכון ובראוי ונתנגד נחרצות לנדרש, ככל שיאפשר החוק. מעל לכל, נעשה כל זאת תוך שננהג בדוגמא אישית ציבורית – כן יש דבר כזה! נפעל בניקיון כפיים וטוהר המידות. נהיה נבחרים ולא נהנתנים".

בסגירתו את הגולל על אופציית ממשלת האחדות, אמר גנץ כי "'כחול לבן' כאן כדי להזכיר כי האופוזיציה אינה בבחינת מיעוט נדרס אלא אלטרנטיבה שלטונית. ימים אלו, ימי ספירת העומר שלפני חג השבועות מזכירים לנו את ההבטחה לעמנו – "הזורעים בדמעה ברינה יקצורו". גם אני יודע, בביטחון מלא, כי מי שיעמול קשה בימי הקור ייראה גמול בשכרו עם בואה של השמש. אני בטוח כי בשנים הקרובות, נמשיך להכין את השטח, לעבוד את השדה הציבורי והפוליטי, לזרוע, גם בעת קושי, ואפילו בדמעה לעיתים, אך לא נוותר ונזכור – שיבוא היום, והוא לא רחוק, בו ברינה נקצור".

It is not Android