מגזין Nature פרסם פריצת דרך מדעית גנטית ברפואת עוברים. מדענים באוניברסיטה לבריאות ומדע באורגון הצליחו ל"ערוך" גנים בתאי עובר ולטפל במוטציות של בעיות לב. בסוף התהליך נולדו תינוקות בריאים ללא המוטציה הגנטית שהובילה למוות פתאומי. המחקר נערך בשיתוף עמיתים מקליפורניה, סין וקוריאה.
בקרוב?עולם ללא מחלות גנטיות. הריון. צילו: פלאש 90
בקרוב?עולם ללא מחלות גנטיות. הריון. צילו: פלאש 90
הלכה למעשה הצליחו החוקרים "ליצור" באמצעות הנדסה גנטית עוברים ללא מוטציה גנטית כלל ולמנוע היווצרות של מוטציות נוספות. למרות התוצאות המזהירות, הדרך לביצוע ניסויים קלינים במטופלים עפ"י החוק האמריקני עדיין ארוכה ודורשת שורה של מחקרים נוספים בנושא. עפ"י הערכות, בשיטה זו ניתן יהיה לתקן עשרות אלפי מוטציות תורשתיות ובהן: סרטן השד וסרטן השחלות הנובעים ממוטציית BRCA, מחלות כמו טיי־זקס, הנטינגטון, אנמיה וחלק מסוגי האלצהיימר.
 ד"ר ג'ניפר דודנה, ביוכימאית, שסייעה לגלות את שיטת ה- CRISPR־Cas9 אך לא השתתפה במחקר זה אמרה "זו הרגשה דומה במקצת לצעד קטן לבני האדם, פסיעה ענקית לאנושות". היא מצפה שהתוצאות "יעודדו את אלה שמקווים להשתמש בעריכה של גנים בעוברים אנושיים הן למטרות מחקר והן למטרות קליניות".
בעבר היו חששות מפני השלכותיה של הנדסה גנטית שתוביל ליצירת "עוברים מושלמים", אך המחקר הנוכחי נערך מספר חודשים לאחר שוועדה מדעית בארה"ב המליצה על הנחיות חדשות ל"תיקון" עוברים במקרים של בעיות רפואיות קשות. "ברגע שיוסרו המכשולים הטכניים, אז יהיה צורך לשקול את ההיבט החברתי", אמר החוקר ריצ'רד היינד מ-MIT שהשתתף בוועדה.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20