ועדה מיוחדת בכנסת דנה השבוע בעדויות רופאים שביצעו ניסויים בילדי תימן. במהלך דיון הובאו עדויות לפיהן נעשו ניסויים שהביאו למותם של ילדים. ראש השירות הרפואי לעולה תיאר את המעברה התימנית כ"גן עדן למחקרים רפואיים" ולמרות הטענות לעומס במערכת הבריאות בשנות ה-50, כמות המחקרים גדולה. 

ד"ר רפי שובלי, חבר הנהלת אחים וקיימים, הגיע לאולפן 'היום הזה' והשיב האם לאחר הסרת החיסיון מ-3 ועדות החקירה הגיע רגע האמת לחשיפת הפרשה המבישה ביותר בתולדות ישראל.

מתוך 'היום הזה', א'-ה' ב-23:00

"לא כל החומר שקיים נחשף. היום מתגלה לנו יותר ויותר שחסרים חומרים וכשאנחנו אומרים את זה בפורומים המתאימים אנשי הגנזך אפילו לא מתווכחים איתנו", מספר שובלי. "הוועדות נועדו לפתור בעיה למדינה ולא לחשוף שום דבר. זה היה טיוח ושקרים מהתחלה ועד הסוף".

לאורך השנים חקר שובלי את הפרשה המזעזעת של חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן. "הבסיס לכל הדבר הזה זה ההפרדה המוחלטת בין סוגים של אנשים. הפרדה גזענית, הפרדה שיש לה הנמקות מוסריות חברתיות ומדעיות. במסגרת אותו פרויקט של 'בניין האומה' ו-'האדם החדש' היו אנשים שנחשבו לבעיות, ובעיות צריך לפתור. קראו להם 'דור המדבר' קראו להם בהרבה שמות. מדובר היה כמובן בעיקר בעדות המזרח. ההורים היו הבעיה ופרשת ילדי תימן זה אחד הפתרונות שלה".

"ההורים נתפסו כשונים לא רק גופנית, גזעית, ביולוגית, אלא גם מנטליות. מזרחיות נחשבה להפרעת נפש קלינית שצריך לתקן אותה באותם שנים. אני לא חושב שזה לגמרי עבר היום, אבל באותן שנים זה היה מאוד בוטה, מאוד גלוי ומאוד על השולחן. הראשון שהעלה את הנושא של המחקרים הרפואיים היה הרב עוזי משולם באמצע שנות ה-90".

על רצח האופי וההתנכרות למשולם אמר ד"ר שובלי: "כשבנאדם הוא אוונגרד ומאוד רחוק מהמיינסטרים וקל יחסית לבודד אותו בעידן שאין פייסבוק, אין אינטרנט ואין מעגלים רחבים של תמיכה שיכולים לבוא לידי ביטוי במרחב הציבורי, אז זאת בדר"כ האסטרטגיה. לתייג אותו כתימהוני, כהזוי כבן אדם שלא צריך לקבל את מה שהוא אומר ברצינות".

אמיר איבגי

אמיר איבגי