פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד המחבל עלאא אבו שאנב, בן 21 מטול כרם, בגין הכנה לביצוע רצח במעשה טרור וכניסה לישראל בניגוד לחוק.

לפי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד רמי שיינפלד, על רקע אירועים שהתרחשו בחודשים יולי – אוגוסט, וביניהם פיגוע ירי בכניסה למתחם הר הבית, בו נהרגו שני שוטרים בעת שמילאו תפקידם, סגירת מתחם הר הבית ובהמשך הצבת גלאי מתכות בכניסה למתחם וכן מהומות והתפרעויות אלימות מצד ערבים כלפי כוחות בטחון ואזרחים יהודים, "גמלה בלבו של הנאשם החלטה לגרום למותם של יהודים, ציונים וחיילים באמצעות פיגוע דקירה בתחומי מדינת ישראל".

המחבל עלאא אבו שנאב שניסה לבצע פיגוע דקירה בנתניה לפני חודש. צילום פלסטיני
המחבל עלאא אבו שנאב שניסה לבצע פיגוע דקירה בנתניה לפני חודש. צילום פלסטיני

 

הכתובת הייתה על הקיר: "שהבוקר שלכם יבושם בריח השהידים"

ביום שישי לפני כשלושה שבועות, העלה הנאשם סרטון לרשת פייסבוק בשבח מות "קדושים" (שהידים) תחת הכותרת: "שהבוקר שלכם יבושם בריח השהידים". אבו שנאב העלה את הסרטון במטרה להיפרד ממשפחתו ומכריו ולהשאיר אחריו מסר בשבח השהידים. באותו היום התכתב המחבל עם קרוב משפחה שביקש לבקרו, אמר לו כי הוא יוצא לישראל לעשות "מעשה" וייתכן שלא יחזור. קרובו השיב לו: "שהאל יקבל אותך".

לאחר מכן, מכר אבו שאנב את מכשיר הטלפון הסלולרי שלו תמורת 400₪ בכדי לממן את כניסתו שלא כחוק לישראל. בהמשך, איתר אדם העוסק בהברחת פלסטינים לתחומי מדינת ישראל ושילם לו את סכום הכסף אותו קיבל ממכירת מכשירו הסלולרי, בכדי שיבריחו לישראל.

הסכין ותעודת הזהות של המחבל מטול כרם
הסכין ותעודת הזהות של המחבל מטול כרם

 

המחבל הגיע לנתניה בשעה 17:00 לערך והסתובב מספר שעות במטרה למצוא קורבן מתאים בו יבצע את תכניתו. בשלב מסוים הבחינו בנאשם שוטרים אשר חשדם התעורר לגביו. אחד השוטרים פנה אליו ושאל למעשיו, אולם הוא לא הגיב לפנייתו והציג בפניהם תעודה מזהה ירוקה. השוטרים, אשר חשדו כי מדובר בשוהה בלתי חוקי, עצרו את הנאשם ובחיפוש על גופו נמצאה הסכין".

עם היעצרו של אבו שנאב ע"י השוטרים, פרסם העמוד הפייסבוק של עירו, טול כרם, פוסט תמיכה במחבל: "אלוהים לכד אותך".

פוסט תמיכה במחבל מטול כרם. צילום מסך מתוך פייסבוק
פוסט תמיכה במחבל מטול כרם. צילום מסך מתוך פייסבוק
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20