החלטת הנשיא שלא להעניק חנינה ללוחם אלאור אזריה היא עוד תחנה, כמעט סופית, בפרשה הזאת שהחלה לפני כמעט שנתיים. חברת ויגו המתמחה בניתוח השיח במדיה החברתית מספקת לנו היום כמה נתונים מעניינים: פרשת אלאור אזריה זכתה להיקף חשיפה אדיר של 800 אלף שיחות ברשת בשנתיים האחרונות. המספר הזה מקבל ביטוי גם כאשר מתבוננים על הנתונים האלה: בשנת 2016 היה אזריה הדמות השנייה הכי מדוברת ברשתות החברתיות (אחרי נתניהו) ובשנת 2017 (ינואר-נובמבר) הוא זוכה למקום הרביעי (אחרי נתניהו, טראמפ ובנט).

עוד יודעים בוויגו לספר לנו שלאורך כל התקופה הגולשים הפגינו תמיכה חסרת תקדים באזריה: בתחילת הפרשה הוא זכה לעשרות קבוצות תמיכה ברשת ולאחוזי תמיכה גבוהים (מעל 80% מהגולשים שיתפו את שמו ותמונתו וציפו לשחרורו). בהמשך התמתן קצת היחס לאזריה אולם עדיין נותר על כשני שלישים מכלל הגולשים. מעל 200 אלף גולשים שונים הודיעו על תמיכתם באזריה. אלה הנתונים האובייקטיבים של ויגו, ניתוח של הרשת. לתוך השיח הזה נזרקה אתמול החלטת נשיא המדינה לדחות את בקשת אזריה לחנינה. החלק המקומם בדחייה הזאת הוא לא השורה התחתונה, עצם הדחייה, אלא הנימוק הזה לפיו הנשיא סבור כי במכלול השיקולים הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל. נקרא ביחד שוב: הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל.

אלאור אזריה שגה. הרבה הונח על כתפיו של הלוחם הזה באשמתו ושלא באשמתו – אבל לומר שהקלה בעונש שלו תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל – נשמע לטעמנו קצת מרחיק לכת. הקלה בעונש? של חייל שהרג מחבל? האם על כך נשען חוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל? איפה היו המילים הנוקבות האלה של נשיא המדינה לפני שנתיים כאשר נשמעה כלפיו ביקורת על השתתפותו בכנס עיתון "הארץ" בניו יורק בו נטלו חלק גם אנשי "שוברים שתיקה". האם החבורה הזאת שרק לפני כמה ימים קיבלה חותמת של שקרנים מצד פרקליטות המדינה – לא עושה לנו נזק גדול יותר כשהיא מתהדרת בהפצת השקרים שלה בכנס שבו נוטל חלק גם נשיא המדינה. חזרה לימינו, ולתמונה, התמונה המדוברת. והנה גם חלקה של המשטרה במה שמתרחש כאן ביממה האחרונה. צריך לראות בעיניים כדי להאמין:

"בהמשך לפניות כתבים, נאשר כי משטרת ישראל פתחה בבדיקה בעקבות הפצת תמונתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ברשתות החברתיות כשהוא חובש כאפייה".

אז מה תכלית ההודעה הזאת של משטרת ישראל? איך מתנהלת בדיקה או חקירה על תמונה כזאת של נשיא בכאפייה והאם – סליחה על השאלה, יש כאן בכלל עבירה פלילית שהמשטרה צריכה לבדוק או לחקור? אם אכן יש עבירה כזאת, וכנראה שאין, איפה הייתה משטרת ישראל בעוד עשרות מקרים דומים – של שופטי העליון, של שרון, של פרץ,של אולמרט, של נתניהו? מה העלו בדיקות או חקירות המשטרה במקרים האלה?

ראש הממשלה נתניהו, כמו שר הביטחון הנוכחי וזה שקדם לו, חברי כנסת מימין ומשמאל – כולם עשו את הסיבוב הפוליטי שלהם על אלאור אזריה, וכן: מותר לומר במסגרת הביקורת הלגיטימית שגם נשיא המדינה נטל בכך חלק – ודאי באותה שורה בהחלטה שלו מאתמול, השורה שהניחה על כתפיו של אזריה את חוסנו של צה"ל ואת חוסנה של מדינת ישראל.

אמיר איבגי

אמיר איבגי