היום יתקיימו באוניברסיטת חיפה פעילויות לרגל יום הנכבה, שבשיאן ייערך אחה"צ טקס לציון "69 שנים לעקירתו של העם הפלסטיני" בו יעמדו דקת דומיה עם דגלי פלסטין. לטקס שיזם תא הסטודנטים של מפלגת חד"ש, יגיע גם המשורר הפלסטיני מרואן מח'ול, אשר נחשב בקרב רבים מהציבור הפלסטיני בישראל כממשיך דרכו של המשורר השנוי-במחלוקת מחמוד דרוויש. עוד ישתתפו בטקס, מנכ"ל עמותת השמאל הקיצונית "זוכרות" וחבר הכנסת לשעבר מחמוד ברכה.

מתוך 'הפטריוטים'. ימים א'-ה' ב-22:00

בין הנושאים בכנס: "תערוכת תמונות של כפרים וערים שעברו טיהור אתני ב-1948. על פי חוות הדעת של היועץ המשפטי לאוניברסיטה, הכרזה כפי שהיא והפרסום עליו נכתבו המילים "טיהור אתני", לא יוכלו להיתלות ולא יוכלו להיות מחולקים ברחבי האוניברסיטה. על המארגנים לעשות כרוז ופרסום אחר ולהעביר אותו לאישור נשיאות האוניברסיטה. עם זאת, את האירוע עצמו לציון הנכבה בתחומי האוניברסיטה, החליט היועץ המשפטי לאשר.

הטקס התקיים גם בשנתיים האחרונות, לאחר שבשלוש שנים קודם לכן לא אושר לקיים טקס בנושא בתחומי האוניברסיטה פרט לשנת 2014, בה הוחלט לבטל את הטקס בשל השתתפות פעיל קיצוני שהורשע בסיוע לסוכן זר. גם באוניברסיטת תל אביב מתקיימים אירועים דומים לציון יום הנכבה וכן התקיימו כאלה בשנים קודמות באוניברסיטה העברית.

פלייר הכנס
פלייר הכנס. הפצת הפלייר נאסרה – הכנס אושר

 

במקביל, תתקיים מחאה של פעילי ימין, בהובלת תא הסטודנטים 'לביא' של מפלגת הליכוד באוניברסיטה. בשנה שעברה ביקשו חברי תא הסטודנטים 'לביא' לקיים מחאה כזו עם דגלי ישראל אל מול הטקס, אולם נתקלו בסירוב מצד ההנהלה.

"האוניברסיטה עושה יד אחת עם ארגונים חותרים תחת עצם קיומה של המדינה"

יו"ר תא הליכוד באוניברסיטה, דניאל סיגלוב, אמר הבוקר בראיון לרדיו חיפה כי "זו בושה לאוניברסיטת חיפה, להנהלה ולכל יושביה, על כך שהיא עושה יד אחת עם ארגונים שפוגעים במדינת ישראל ובעקרונות היסוד שלה וחותרים תחת עצם קיומה. הנכבה היא המצאה, שלפיה הקמת המדינה היא אסון. לא כך מצופה ממוסד אקדמי מהמובילים בישראל".

טקס הנכבה באונ' ת"א, 2015. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
טקס הנכבה באונ' ת"א, 2015. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

סיגלוב אף ציין, כי בכוונתו לפנות בנושא לשר החינוך ולשר האוצר. "עוד היום נפנה לשרים נפתלי בנט משה כחלון, כדי שיתערבו ויטילו קנסות על האוניברסיטה, כפי שנקבע בחוק. בנוסף נפנה לרשימת התורמים לאוניברסיטה שקיימת אצלנו, וניידע אותם במעללי ההנהלה. זהו יום מביש עבורנו, הסטודנטים באוניברסיטה, ועבור רבים מאזרחי מדינת ישראל שרק לא מזמן חגגו את יום העצמאות".

 

עם אישורה של הנהלת האוניברסיטה את קיום הטקס והפעילויות השונות לציון היום, תמוה מדוע הוא אינו מופיע ברשימת האירועים לשבוע הקרוב המפורסמת באתר הבית של האוניברסיטה:

לאן נעלם הטקס מרשימת האירועים? צילום מסך מתוך אתר האוניברסיטה
לאן נעלם הטקס מרשימת האירועים? צילום מסך מתוך אתר האוניברסיטה

 

תגובת אוניברסיטת חיפה: "על פי החוק ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, אנו מחויבים לאפשר חופש ביטוי במסגרת פעילות ציבורית, כל עוד היא נעשית תוך שמירה על חוקי המדינה ובהתאם לתקנון. הנהלת האוניברסיטה לא אישרה לחלק חומר כלשהו, שבו מופיע הביטוי 'טיהור אתני', והיא תדאג שכך יהיה. אין באישור הפעילות הציבורית, כמובן, משום הסכמה או הזדהות מצד האוניברסיטה עם הדברים הנאמרים בפעילויות שמארגנים תאי הסטודנטים".

טקס הנכבה באונ' ת"א, 2014. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
טקס הנכבה באונ' ת"א, 2014. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90


:עוד באותו נושא