שרצה ברשת מתחילת השבוע מציעה לגולשים במיוחד לרכישת סנדלי חברת '' הגרמנית ב-. אלא שמסתבר כי הדיל טוב מידי כדי להיות אמיתי וכי מדובר בהונאה. "גם אני נפלתי… לא רק שזה לא הגיע ולא יגיע לעולם, החיוב בפועל היה הרבה מעבר למחיר הנקוב", כתבה גולשת שנכוותה. כמוהה, גולשים רבים שהגיבו לפוסט דיווחו כי מהאתר המתחזה לאתר החברה, החיוב נעשה, אך בפועל אין לא סנדלים ולא נעליים.

מימין: אתר 'בירקנשטוק', משמאל" האתר המתחזה

 

איך תמנעו מליפול בפח במקרים דומים? קודם כל, בדקו את כתובת האתר אליו הגעתם. כבר מכתובת האתר המתחזה ניתן לראות שמשהו חשוד. במקרה שלנו המתחזים פועלים מכתובת האינטרנט bkonlines.shop, אשר שונה מכתובת את החברה הרשמי (.com), למרות שפנים האתר נראה כמעט זהה, עם אותן תמונות הדגמים.

בנוסף, כדאי מאוד לבדוק את דירוג החברה או האתר ברשתות החברתיות. כך למשל, נראה כי במקרה שלנו החברה המדוברת, Hot Clearance, זוכה ע"י 13 מדרגים בלבד לכוכב אחד בסך הכל וכן לאזהרות רבות בביקורות.

הביקורות בפייסבוק ל"חברה". צילום מסך

 

כמובן שבפוסט עצמו כדאי לעבור על שלל התגובות להצעה המפתה. במקרה שלנו, כאמור, הן מופיעות בהמוניהן. מנהלי הדף אפילו לא טרחו למחוק אותן או להגיב אליהן. "גם אני נפלתי", כתבו גולשים רבים והזהירו את חבריהם: "אל תזמינו! זו רמאות! הזמנתי שני זוגות ולא הגיע כלום".

כמו כן, נוכל לראות בציר הזמן של הדף, כי לא קיימים בו פוסטים נוספים, מה שלא אופייני לחברה מוכרת ורשמית. אפילו בחלק האודות בדף, לא מופיעה כתובת האתר.

חלק האודות בדף. צילום מסך

 

רוצים להיות אזרחים טובים? דווחו לפייסבוק על הדף ועל דפים נוספים בהם נתקלתם במשהו חשוד, החל ממחיר נמוך בהגזמה ועד לגרפיקה חובבנית. אם פייסבוק תקבל דיווחים רבים, ייתכן שתסיר את הדף לאחר בחינה שלו.

דווחו לפייסבוק על הדף המתחזה. צילום מסך

 

בדצמבר 2017 הורה בית משפט בגרמניה לאתר אמזון להפסיק לעשות שימוש באדוורדס של גוגל, בו קנה גירסאות שונות של איות שם יצרנית הסנדלים כדי למשוך קונים לאתרו. חברת בירקנשטוק טענה אז כי אמזון מפתה כך קונים כשהם מחפשים אחר שמה בשגיאות קלות, כמו Brikenstock, Birkenstok או Bierkenstock. החברה ביקשה צו מניעה, קיבלה אותו וניתקה את קשריה עם אמזון.:עוד באותו נושא