לאחר שתיקה ממושכת דיבר היום תת אלוף במילואים גל הירש בכנס "בסבך הלבנון" שהתקיים באוניברסיטת בר אילן, לציון עשור למלחמת לבנון השנייה. "ליכלכו עליי ותקעו לי סכנים בגב עוד לפני שנגמרה המלחמה". הירש פיקד בזמן המלחמה על אוגדת הגליל ונחשב למועמד מוביל לתפקיד המפכ"ל.

הירש מתח ביקורת חריפה על הקצינים ואף על הרמטכ"ל דאז דן חלוץ." הדבר הקשה ביותר שיש לי לומר לכם קשור לערכים, גיבוי ואתיקה של פיקוד בכיר ומנהיגות בכירה. אני נאלצתי לבחור תוך כדי המלחמה אם אני מסתכל לאחור או אם אני מסתכל קדימה, ואני בחרתי בחירה וידעתי שאת הנזק שנגרם לי מאחור, בגב, אני כבר לא אוכל לתקן".

רמטכ"ל מלחמת לבנון השניה
רמטכ"ל מלחמת לבנון השניה. פלאש 90

 

היו בעיות חמורות של אתיקה: בעיות של רעות ואחוות לוחמים, ואת זה יותר קשה לתקן. הופתעתי מאוד מהתנהלויות ערכיות חמורות במלחמה. גם של היעדר גיבוי, גם של רצח אופי, של לכלכנות והשמצות תוך כדי קרבות. היתה תקשורת בתוך החפ"קים כאילו אנחנו תכנית ריאליטי. ביקורות וכתבות תוך כדי מלחמה. היו גם מפקדים שדיברו עם התקשורת תוך כדי מלחמה והזהירו אותה. זה לא צריך לקרות".

על תפקודו של הירש במלחמת לבנון השנייה נמתחה בעבר ביקורת. ועדה בראשות אלוף במיל' דורון אלמוג המליצה להדיח את הירש מתפקידו בעקבות האירוע בו נחטפו אלדד רגב ואודי גולדווסר, בגזרה תחת פיקודו, באירוע שהוביל לפרוץ המלחמה, בטענה כי לא נערך כראוי לאירוע. לעומת זאת חברי ועדת וינוגרד, ועדת החקירה לאירועי המלחמה, קבעו כי הירש דווקא פעל כראוי. אף על פי שמונה אחרי המלחמה לתפקיד באגף התכנון, בחר הירש להתפטר מתפקידו ולפשוט את מדי הצבא, בין היתר בשל הביקורת שהושמעה נגדו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20