האנטישמיות נמצאת איתנו משחר ההיסטוריה. השורשים שלה כה עמוקים, המגמות שלה פרושות ברחבי העולם והיא אקטואלית היום כמו שהייתה לפני אלפי שנים. אם מוסיפים לזה את העובדה שהעם היהודי מהווה רק 0.22% מאוכלוסיית העולם, נתקלים בתופעה שקשה מאוד להבין כיצד היא מהווה חלק מרכזי כל-כך באנושות.

התהליכים ההיסטוריים העמוקים ביחס לאנטישמיות מתנקזים היום לשלוש קבוצות עיקריות – שמאל רדיקלי, ימין רדיקלי ואסלאם קיצוני.

השמאל הרדיקלי – העבר הקולוניאליסטי שרודף את אירופה, השליטה הישראלית בשטחי הגדה מאז 1967, והתבססות יהודים רבים בעמדות מפתח בכלכלה ובפוליטיקה של מדינות היבשת, עוררו גם את השמאל הרדיקלי בחריפות רבה נגד ישראל, במקרים רבים תחת אצטלה אקדמית. פרופסורים שוב ושוב מסבירים שישראל היא מקור האלימות, רוצחת ילדים, הפשע החמור בהיסטוריה המודרנית. זו לא ביקורת, אלא שקרים.

הימין הקיצוני – בעוד שהאנטישמיות בשנים האחרונות באירופה לבשה גוונים של אסלאם ושמאל רדיקלי, השנה הימין הקיצוני חזר למרכז הבמה. שני הפיגועים המכוונים כלפי מוסלמים ויהודים, שבוצעו במסגד בכרייסצ’רץ’, ניו זילנד ובבית כנסת בהאלה, גרמניה החזירו את תשומת הלב אל הימין הקיצוני. בגרמניה, בה התרחשו השנה מאות אירועים אנטישמיים, מרביתם בוצעו על ידי פעילי ימין קיצוני.

האסלאם הרדיקלי – במדינות ערב, החינוך מלמעלה לשנאת יהודים ‘הצליח’, וגם אם הוא הופסק, התפיסות השליליות נספגו. כיום, השנאה מגיעה בעיקר מלמטה, מאוד פופולרית בתוכניות טלוויזיה ובסדרות. הפסוקים הישנים מהקוראן מקבלים עוצמה. הם תמיד היו קיימים, אבל הכול שאלה של מינון. היום הפרשנות היא הקשה ביותר. זה אופייני מאוד לתנועות האיסלאמיסטיות, שבכלל חוזרות לעבר בתור מודל. שוב ושוב מובאים פסוקים המתארים את היהודים באור שלילי, ובעיקר מציגים אותם כאויבי האסלאם המושבעים ביותר.

כיתוב אנטישמי בצרפת. צילום אילוסטרציה: רויטרס

הקורונה – פלטפורמה להפצת אנטישמיות

בתחילת שנת 2020 פרצה מגפת הקורונה ברחבי העולם. נגיף הקורונה גבה כבר את חייהם של עשרות אלפים ברחבי העולם ויחד איתו, באופן לא מפתיע, הוא עורר גל של אנטישמיות.

מכון המחקר הלאומי האסלאמי, המהווה חלק מתנועת של מוסלמים שחורים שבראשה עומד לואיס פרחאן, צייצה הודעה המרמזת כי ישראל פיתחה את וירוס הקורונה כנשק זאת בתגובה לידיעות כי מכון מחקר ישראלי עומד לשחרר חיסון נגד הנגיף.

סוכנות הידיעות האיראנית “PRESS TV” פרסמה בתחילת חודש מרץ כתבה שבה הופנתה אצבע מאשימה על התפרצות הנגיף באיראן כלפי ישראל וארה”ב. בין היתר, הכתבה כללה טענה לפיה ישראל וארה”ב “הנדסו” בעצמן את הנגיף, והתבטאות של בכיר איראני שהעריך שנגיף הקורונה הוא כלי של “לוחמה ביולוגית” נגד איראן וסין.

במקרה אחר אמר בכיר טורקי, שנחשב למקורב לנשיא ארדואן כי “הנגיף משרת את מטרות הציונות” ובלוגר טורקי האשים כי היהודים או הציונים יצרו את הווירוס כדי לשלוט בעולם.

במחקר שפורסם ב-5 במרץ על ידי ארגון CRIF, ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת, נראתה מגמה שדומה לעלילות הדם שיוחסו ליהודים בימים הביניים. בין היתר, פוליטיקאי צרפתי בשם אלאין מונדואינו שיתף סרטון אנטישמי ברשת חברתית תחת הכותרת “וירוס קורונה לגוי” שבו תיאוריה אנטישמית וקונספירטיבית לפיה הווירוס פותח על ידי היהודים “במטרה לבסס את עליונותם”.

צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הליגה נגד השמצה הצביעה גם היא על התבטאויות אנטישמיות בהקשרי נגיף הקורונה. כך, בין היתר נכתב בקבוצות טלגרם: “סוף סוף המדע המציא תרופה לנגיף העוין ביותר של זמננו – היהדות” ו-“אם מישהו נגוע בוירוס שיוציא שקלים, שישתעל עליהם וילקק אותם ואז שייצא למסע קניות”. באתר “iChan”, מאתרי הימין הקיצוני המובילים בעולם, נכתב: “שילחו את החולים לישראל- אם אתה כבר מת, כדאי להוריד כמה שיותר יהודים”.

פרשן פוליטי עיראקי בשם מוחמד שדק אל-האשמי, טען בראיון טלוויזיוני שנגיף הקורונה הוא מזימה אמריקנית. כדי לתמוך בטענתו, הפרשן הביא דוגמאות מן ההיסטוריה לכאורה בהן היהודים קידמו מזימות קטלניות לצרכיהם. מלומד ירדני בשם אחמד אל-שחרורימה אמר בערוץ ירמוק, ערוץ טלוויזיה ירדני שמזוהה עם האחים המוסלמים, כי היהודים מסוכנים יותר מוירוס קורונה, איידס, כולרה וכל מחלה בעולם. הוא גם אמר שכדי להינצל ממחלות אלו, יש לזכור את מסגד אל אקצה ואת הג’יהאד.

תופעה נוספת שמתרחשת בימים האחרונים הינה ה-Zoom Bombing – צירוף מילים מרשים (על משקל ה”פוטובומב”) שניתן לתופעת המבקרים הלא קרואים בשיחות זום.

הפגישות בזום הפכו לשגרת חיי החברה של כולנו, אך עם הרגלים חדשים מגיעות בעיות ישנות בלבוש חדש. לפעמים זה יכול להיות משעשע, לפעמים זה סתם עוד זוג עיניים, ולעתים זה יכול להפוך לחוויה לא נעימה, בלשון המעטה. כפי שקרה כשבית כנסת בלונדון הזמין את חברי הקהילה לתפילה באמצעות זום, והפך מטרה לטרולים אנטישמים. במהלך תפילת השבת של קהילה יהודית בלונדון, השתתפו 205 מחשבים (שבחלקם לפחות צפו משפחות שלמות). לפתע המספרים עלו בחדות ל-245 משתתפים ובחלק הצ’אט של השיחה החלו להופיע דברי שטנה אנטישמיים. רק לאחר שמישהו מהקהילה שלח הודעה לרבי, הוא חסם את הטרולים, אך בשלב הזה הורים רבים כבר סילקו את ילדיהם מהמסך.

דיווחים הגיעו על תקריות שכאלו בכיתות לימוד באוניברסיטת אריזונה ובאוניברסיטת דרום קליפורניה וכן בסשן לילדים בניו ג’רזי. לפי דיווח של NBC NEWS, במהלך שיעור תורה לפני מספר ימים בזום, מספר אנשים הפריעו לשיעור באמצעות פרסום גרפיקות אנטישמיות ושימוש בשפה אנטישמית.

בקליפורניה, פגישת אונליין של הנהלת בית ספר הופסקה לאחר שמישהו חלק תוכן פורנוגרפי כמו גם דגל נאצי וצלבי קרס.

דו”ח ‘האנטישמיות בשנת 2019 תמונת מצב ומגמות’ שנכתב עבור ההסתדרות הציונית העולמית על ידי אלי נחום ליום השואה 2020, מבוסס על נתונים שנאספו ממקורות גלויים שונים.

מטבע הדברים, מספר האירועים המתפרסמים בדו”ח אינו משקף את כלל האירועים שהתרחשו בפועל, ולעיתים הנתונים שונים מהותית מהנתונים המפורסמים על ידי הקהילות היהודיות השונות שלהן מסד הנתונים המקיף ביותר.

הבידוד שנכפה על מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם עצר למעשה את תופעות האנטישמיות המוכרות לנו. בחודשים האחרונים לא נרשמו כמעט בכלל אירועים של חילול מקומות קדושים, כתובות נאצה או התנכלות פיזית ואלימות כלפי יהודים במרחב הציבורי.

אולם, גם היום, האנטישמיות הקלאסית, האנטישמיות החדשה ותנועת ה-BDS  לא בזבזו זמן ויצאו ל- ”מסעות צלב” על מנת להפיץ אנטישמיות ברחבי העולם נגד העם היהודי ומדינת ישראל וזאת, במרחב הווירטואלי.

פעילי BDS בספרד. צילום: ארכיון: רויטרס

סגן ומ”מ יו”ר ההסתדרות הציונית העולמית-יעקב חגואל אמר כי: ״ממצאי הדו”ח מראים כי נגע האנטישמיות כבר הפך למחלה ממאירה שלא בוחלת באמצעים כדי לפזר את הרעל שלה ברחבי העולם. נגיף הקורונה אמנם לא מבדיל בין דת גזע ומין אבל נותן לאנטישמיים קרקע פוריה לקונספירציות.  התופעה הזו, של האשמת היהודים ביצירת נגיפים מגפות, מחלות ועוד, אינה חדשה. ראינו אותה כבר בימי הביניים בתקופת המגפה השחורה. כבר אז, כמו היום, הסיתו נגד היהודים והאשימו שהם עומדים מאחורי המגפה. ההבדל הגדול בין אז להיום הוא שכיום יש לנו את מדינת ישראל, חזקה, גאה ואנחנו נמשיך ונאבק באנטישמיות ואף ננצח אותה בראש מורם” .

במאי השנה, הפרלמנט הגרמני אישר הצהרה הקובעת כי קמפיין ה-BDS הוא אנטישמי. ההצהרה, שאושרה ברוב גדול מצד חברי הפרלמנט הגרמני, אינה אוסרת על פעילות BDS במדינה, אולם קוראת לבית הנבחרים הפדרלי, לפרלמנטים במדינות המחוז ולעיריות לא לשתף פעולה או לממן ארגונים התומכים בחרם על ישראל.

להורדת הדו”ח המלא לחצו כאן >>

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.