לאחר שתקף את הרמטכ"ל דאז רב- בני על ניהולו את מבצע '', מפרסם הבוקר (ב') השר והאלוף (במיל') טור בעיתון ' היום' ומסביר את הקו התקיף.

"הכישלון הצבאי חמור, יחסי הכוחות החריגים אשר הביאו להישג חלקי מאוד, מסייעים לאלו הרוצים לטשטש אותו", כתב גלנט, שהיה אלוף פיקוד דרום במהלך מבצע 'עופרת יצוקה' וכעת מכהן כחבר הקבינט הביטחוני-מדיני. גלנט מפרסם את הדברים לקראת דו"ח המדינה שצפוי לצאת לאור מחר (ג') ומכיל ביקורת נוקבת אודות התנהלותם של הרמטכ"ל דאז רב אלוף (במיל') בני גנץ, בכירי המטה הכללי, שר הביטחון דאז ורה"מ נתניהו.

"שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ כשלו". גלנט. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
"שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ כשלו". גלנט. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

"ב'צוק איתן' הרף המבצעי היה נמוך. היה זה אתגר פשוט וקל יחסית לאלו האורבים לפתחנו בעתיד, ובכל זאת, דילגנו מעל הרף בקושי. האויבים סביבנו שואלים מה יקרה כאשר הרף יעלה לגובהו הריאלי, במסגרת מלחמה אמיתית מול כוחות חזקים יותר", מסביר גלנט ומזהיר: "הם עלולים לחשב את צעדיהם בהתאם לזיכרון המערכה הכושלת הזו. מערכה מוגבלת מהסוג של "צוק איתן" אמורה להיות קצרה, איכותית ולא יקרה בנפגעים ובמשאבים. אך הפעולה הזו הייתה ארוכה, כושלת ויקרה מאוד בכל סטנדרט".

"דבר לא נעשה כדי להתכונן". צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
"דבר לא נעשה כדי להתכונן". צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

באשר למחדל המנהרות אמר השר כי "סביר להניח ששר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר ידעו מבעוד מועד על המנהרות. כל אזרח יודע כי ידעו. צילומיהם בתוך המנהרות עיטרו את העיתונים. דבר לא נעשה כדי להתכונן, לא נרכש ציוד, לא פותחו אמצעי לחימה, לא הוכנו תכניות והכוחות לא אומנו".

לדבריו, "תפקידו של הצבא הוא להתכונן ולהצטייד ותפקידו של שר הביטחון לפקח ולקבוע סדרי עדיפויות. חובתם לבנות כמה חלופות ולהציגן בפני הקבינט לקראת ובשעת פקודה. ראש הממשלה והקבינט מתחילים את המערכה מנקודת הפתיחה שאותה מעמידים לרשותם הרמטכ"ל ושר הביטחון באשר להכנת התכניות, אימון הכוחות ורכש אמצעי הלחימה".

אולם לטענתו של גלנט, הפיקוד התרשל בתפקידו. "בעקבות תהליך ההכנה הרשלני של גנץ ויעלון, הוצגו בפני הקבינט, כך פורסם בעבר, רק שתי חלופות – חלופת 'כמעט כלום' וחלופת 'כמעט הכל'. באפשרות הראשונה ההישג נמוך ובשנייה המחיר גבוה. לא קשה להבין מדוע בחר הקבינט באפשרות הראשונה. הלחימה נגד המנהרות בוצעה כאלתור שנבע מהתכוננות לקויה מול איום ידוע. אלתור יקר".

"ראוי כי המערכה הזו תשמש תמרור אזהרה לקראת הבאות. אם חפצי חיים אנו, ראוי כי נפיק לקחים של אמת. אל לנו לראות בתוצאות המבצע הישג, ואבוי לנו אם נחנך את דורות הלוחמים הבאים לאור 'הצלחתו'", סיכם השר.:עוד באותו נושא