שר העלייה והקליטה () עורר סערה לאחר שאמר הבוקר (ש') באירוע "שבתרבות" במודיעין כי "כל מי שינק כמו השמאל הישראלי את מורשתו מסטאלין ומלנין מבין טוב שאצלם המטרה תמיד מקדשת את האמצעים, שיילכו וילמדו את זה".

השר יואב גלנט. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

 

הדברים נאמרו בתגובות לקריאות משמאל להתפטרותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות התיקים בעניינו. גלנט הוסיף כי הוא לא בטוח שהחשדות יבשילו לכדי משפט וכי גם לאחר כתב האישום נתניהו רשאי להמשיך לכהן מפני חשיבות "יציבות השלטון".

בהמשך תקף את מפלגת 'כחול לבן' ואמר כי "המחשבה שיאיר לפיד ינהל את הקבינט הביטחוני מעבירה בי צמרמורת".

עוד התייחס לראש המפלגה בני גנץ ואמר: "הבעיה העיקרית בעיניי היא התעוזה שלו לבוא ולהגיד 'אני אוביל את מדינת ישראל' לפני שהוא היה רגע אחד בחיים הציבוריים. אני חושב שזו עזות מצח. לא נותנים לסטאז'ר להוביל ניתוח לב פתוח".

כהן: "הלחץ בליכוד מרקיע שחקים – יואב תתנצל"

האזכור של שהעלים את מתנגדיו ועמד בראש המפלגה הקומוניסטית במשך 30 שנה עורר התקוממות רבה.

ח"כ (כחול לבן) אמר בתגובה כי זו "עוד דוגמה להסתה המטורפת ולקמפיין המרושע של הליכוד. שר בישראל משווה את מתנגדיו הפוליטיים לסטאלין, שהנהיג משטר טרור נגד כל מתנגדיו, כולל שימוש בעינויים ברצח. כנראה שהלחץ בליכוד באמת מרקיע שחקים. יואב תתנצל, מיד".

ח"כ . צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

ח"כ עפר שלח (כחול לבן)  בחר להשתלח אישית בשר ואמר: "אם יואב גלנט לא יחדול להפיץ שקרים על אחרים, לא תהיה ברירה אלא לחזור ולספר את האמת. על התנהגותו הפרועה במטכ"ל, איך הודיע ברחבי הצבא שהוא הרמטכ"ל הבא הרבה לפני שמונה, שבר כל נורמה ועשה פוליטיקה בכל מקום איך הודיע היועץ המשפטי שמינויו אינו ראוי, בגלל רצף של הפרות חוק ושקרים. וחוץ מזה, אולי נזכיר לגלנט מי היה ראש הממשלה שהיפנה לו עורף וביזה אותו – בנימין נתניהו, האיש שבשליחותו הוא מלכלך ומסית עכשיו".

מודעות אבל ובכי בקיבוצים לאחר מותו של רוצח ההמונים

אלא שדפדוף אחורה בדפי ההיסטוריה מראה שהשר גלנט לא בהכרח טעה, ואכן יוסף היווה מודל למנהיגות בעיני חלק מאנשי השמאל בראשית ימיה של המדינה, ואלו אף הוציאו לאחר מותו מודעת אבל הקוראת "לקדש את זכרו".

בנוסף, חגיגות ה-1 במאי שאימצו הקומוניסטים עדיין מצוינות בחלק קטן מחוגי השמאל מדי שנה, ולוגו המגל והפטיש על רקע אדום שנלקחו מהמפלגה הקומוניסטית הרוסית עדיין מעטר את דגליהם של חלק מקבוצות הספורט כמו הפועל ירושלים בכדורסל והפועל תל אביב בכדורגל.

מודעת אבל של חטיבת השמאל לזכר הרוצח סטאלין

 

בראיון שהעניק ההיסטוריון ואיש החינוך, שאול פז, לפני כשנתיים ל'מקור ראשון' לרגל צאת ספרו "פנינו אל השמש העולה" הוא העלה זכרונות ילדות מקיבוץ מזרע בו גדל. לדבריו תמונותיו של סטאלין נתלו "בספרייה. ובמועדון של חברת הילדים. גם במוסד החינוכי".

"אני זוכר שכשסטאלין נפטר, הייתה עצרת במגרש הכדורסל. אבא שלי, שהיה הרטוריקן והדמות הרוחנית הסמכותית בקיבוץ, זעק בבכי נוראי: התייתמנו! התייתמנו! וכל הקיבוץ געה בבכי לעיני כל הילדים. געה בבכי! מה שמעניין הוא שכאשר הנשיא ויצמן נפטר, לא היה אפילו רבע פרומיל של אותו האבל", סיפר.

מפלת מפ"ם מבכה את מות סטאלין שכונה "מצביא מהולל"

 

עוד מופיע בספר סיפורו של דני אור-סתיו שהיה חניך בתנועות הנוער העובד בשכונת בורוכוב. במהלך מסיבת פורים הודיע מישהו כי שמע ברדיו על מות סטאלין. "אני קפאתי על הבמה, אמרתי: חברים, מבטלים את המסיבה. ואחר כך הלכתי הביתה בוכה ואמרתי לאבא שלי: 'מה יהיה עכשיו? העולם יתמוטט'. כמו רבים מחבריי הרגשתי שהתייתמנו".

אורי עתיר שגר בקיבוץ מענית העיד בפניו של פז כי "החוויה הכי חזקה שלי מכל ילדותי הייתה לראות מבוגרים בוכים. זה היה ביום שסטאלין מת".

עוד ציין פז כי יש לו ראיון מצולם עם ח"כ לשעבר אלעזר גרנות ז"ל (מפ"ם) בו הוא מקריא שיר שכתב לאחר מותו של סטאלין ומבכה את מותו.

ציון 66 שנים למות רוצח ההמונים יוסף סטאלין במוסקבה. צילום: רויטרס
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.