הפטריוטים דנים באיסור על ביקור ח"כים בהר הבית

דורש לחזור אל ההר: חבר הכנסת יהודה גליק (ליכוד) הודיע הערב (א') כי יעביר את לשכתו ליום אחד לרחבת שער השבטים בכניסה להר הבית, המקום שממנו נכנסו הצנחנים במלחמת ששת הימים לקריאת "הר הבית בידינו". זאת כמחאה סירובו של ראש הממשלה נתניהו לאפשר לחברי הכנסת להיכנס להר הבית. גליק אמר: "החלטת ראש הממשלה מנוגדת לחוק ומנוגדת להתחייבותו שלו לבג"ץ ועל כן אפעל במלוא הנחישות עד שהר הבית ייפתח גם לחברי כנסת".

בדיון האחרון בבית המשפט העליון אודות האיסור, בישרה המדינה כי תערוך ניסוי בן חמישה ימים במסגרתו תאפשר לח"כים לבקר באתר הקדוש החל מה-23 ביולי. כזכור, שלושה ימים לפני כן, בוצע הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני השוטרים רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל, מה שטרף את הקלפים.

הח"כים הערבים צפצפו, נתניהו דבק באיסור

בשיאו של גל הדקירות אסר ראש הממשלה נתניהו על שרים וח"כים יהודיים לבקר בהר הבית, בעקבות ההסלמה. לאחר שספג ביקורת רבה על כך שמדובר באיסור בעל אופי אנטישמי, הבהירה לשכתו כי "הנחיית נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד".

גטאס בהר הבית. צילום: דוברות באסל גטאס
גטאס בהר הבית. צילום: דוברות

למרות תקיפות ההודעה, ח"כים ערבים הפרו את ההוראה. כך למשל הח"כ לשעבר באסל גטאס, שמאוחר יותר הודח מהכנסת בשל סיוע לטרור, ביקר בהר ואמר: "היום, 28.10, הצלחתי להיכנס לתוך מסגד אל-אקצה משער השבטים למרות החלטת נתניהו למנוע מהח"כים הערבים להיכנס לחארם אל-שריף(הר הבית). אני פה כדי לומר לנתניהו שאין לו ריבונות בירושלים וגם לא באל-אקצה, ואתה (נתניהו) והכיבוש שלך לא שולטים במקום ולא תמנעו מעמנו לקיים את זכותו בתפילה ובביקור באל-אקצה".

לפני שלושה חודשים גם ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) עבר על האיסור של נתניהו. גנאים אמר "היום, 28.10, הצלחתי להיכנס לתוך מסגד אל-אקצה משער השבטים למרות החלטת נתניהו למנוע מהח"כים הערבים להיכנס לחארם אל-שריף(הר הבית). אני פה כדי לומר לנתניהו שאין לו ריבונות בירושלים וגם לא באל-אקצה, ואתה (נתניהו) והכיבוש שלך לא שולטים במקום ולא תמנעו מעמנו לקיים את זכותו בתפילה ובביקור באל-אקצה".

 

גליק בשער האריות. צילום: פלאש 90
גליק בשער האריות. צילום: פלאש 90

שבוע לאחר ביקורו של גנאים בהר, עתר גליק, חבר מפלגתו של נתניהו, לבית המשפט העליון נגד יו"ר מפלגתו וראש הממשלה בדרישה להסיר את האיסור שהוטל על שרים וח"כים. עתירתו של גליק נבעה מהודעת המשטרהה לפיה המצב הביטחוני אינו מחייב את האיסור הגורף, בעוד ההוראה נותרה בעינה.

בתגובה לעתירתו של גליק, הודיע נתניהו כי יאפשר לשרים וח"כים לעלות אל הר הבית "בעוד שלושה חודשים". על אף הזמן שחלף, האיסור עוד לא הוסר.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.