"המציאות הזאת שבה ח"כים לא עולים, לא יכולה לרדת מהשולחן". מתוך 'לפני כולם' הערב (ד')

בשבוע הבא יותר לחברי הכנסת היהודים והערבים לעלות להר הבית, כך פורסם בחדשות 2. לפי הפרסום, הח"כים יוכלו לעלות להר לפחות ליום אחד וזאת כחלק מניסוי שעורכת משטרת ישראל. האישור אמור להינתן ביום ג'. אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט אישרו את הפיילוט לפרק זמן של שבוע, החליט נתניהו לקצר אותו ליום אחד.

אחרי שהתברר כי חברי הכנסת שעולים להר הבית מעוררים פרובוקציות, בראשם חברי הכנסת הערבים שמסיתים לאלימות נגד מדינת ישראל, הורה ראש הממשלה נתניהו לעצור את עליית חברי הכנסת להר. בעקבות הרגיעה באזור בשבועות האחרונים, המליץ מפקד מחוז ירושלים לבטל את איסור העלייה להר על חברי הכנסת.

ח"כ יהודה גליק, שניסה לעלות אתמול (ד') להר הבית יחד עם ח"כ שולי מועלם רפאלי, תקף את נתניהו: "ראש הממשלה צריך להודיע לבג"ץ עד 15.9 למה הוא לא מאפשר לחכים לעלות להר הבית. הוא עושה את הניסיון כדי לבוא לבג"ץ בידיים נקיות להגיד 'ניסיתי וזה לא צלח'".

"הודעתי ללשכת ראש הממשלה שאין בכוונתי להיות שפן הניסיונות של ראש הממשלה", הצהיר גליק והוסיף: "להעלות ביום אחד ויהודים יהפוך את המרכז העולמי לשלום למרכז לעימותים פוליטיים. אינני רוצה לעלות להר הבית כפוליטיקאי, אני רוצה לעלות כאחד האדם ולהתייחד עם ריבונו של עולם שבחר להשכין שם שכינתו. כשראש הממשלה יחליט להתייחס לחברי הכנסת כבני אדם ולא כמצורעים אעלה בשמחה להר הבית".

ח"כ גליק וח"כ שולי מועלם בכניסה להר הבית, 23.8.17. צילום: עזרא גבאי
ח"כ גליק וח"כ שולי מועלם בכניסה להר הבית, 23.8.17. צילום: עזרא גבאי

 

כזכור, אתמול (רביעי) הגיעו ראשי שדולת בכנסת ח"כ יהודה גליק (הליכוד) וח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) לשער המוגרבים של הר-הבית ודרשו להיכנס להר.

ח"כ סיפר: "עבורי ביקור בהר בית אינו רק זכות בסיסית ומצווה, אלא מהווה מקור של חמצן ואנרגיה שלהם אני זקוק על מנת להמשיך בחיי האישיים והציבוריים. הבוקר אגיע לכניסה להר ואדרוש לאפשר לי להיכנס".

ח"כ מועלם רפאלי אמרה: "ברור לכולם שההנהגה היא זו האחראית להסתה של הרחוב הערבי – ולא חברי כנסת יהודיים. העובדה שחברי כנסת, שהם סמל של ריבונות, עדיין מנועים מלעלות להר הבית, היא ביטוי להמשך אובדן הריבונות היהודית במקום".

עוד הוסיפה מועלם, "יש לבטל את ההחלטה לאסור על חברי כנסת לעלות להר הבית, שכן היא היא לא רק הפלייה, אלא בעיקר שגיאה מדינית חמורה". ח"כ גליק אמר כי "הגיע הזמן לשים סוף למצב האבסורדי שבו כל אזרח ותייר יכול לעלות להר הבית ורק חברי כנסת לא".

אחמד טיבי עולה להר הבית ב-2014. צילום: פלאש90
אחמד טיבי עולה להר הבית ב-2014. צילום: פלאש90

 

כזכור, לפני כשנה וחצי, בשיאו של גל הדקירות אסר ראש הממשלה נתניהו על שרים וח"כים יהודיים לבקר בהר הבית, בעקבות ההסלמה. לאחר שספג ביקורת רבה על כך שמדובר באיסור בעל אופי אנטישמי, הבהירה לשכתו כי "הנחיית נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד".

בדיון האחרון בבית המשפט העליון אודות האיסור, בישרה המדינה כי תערוך ניסוי בן חמישה ימים במסגרתו תאפשר לח"כים לבקר באתר הקדוש החל מה-23 ביולי. כזכור, שלושה ימים לפני כן, בוצע הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני השוטרים רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל, מה שטרף את הקלפים.

גליק נגד נתניהו. צילום: פלאש 90
גליק נגד נתניהו. צילום: פלאש 90
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא