של מפלגת בראשות היו"ר זהבה הגיעה היום לרמאללה כדי לפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית  (). אל ח"כ  התלוו ח"כ עיסאווי פריג', מוסי רז, מזכ"ל מרצ, והשגריר אילן ברוך, היועץ מדיני ליו"ר מרצ. מהצד הפלסטיני נכח חבר הוועד המרכזי של פת"ח מוחמד אל-מדני, שמכהן כיו"ר הוועדה לאינטראקציה עם החברה הישראלית ומקורב לאבו מאזן.

אבו מאזן וגלאון ברמאללה היום (א'). צילום: עיסאם אימאווי, פלאש 90
אבו מאזן וגלאון ברמאללה היום (א'). צילום: עיסאם אימאווי, פלאש 90

 

בפגישתם דנו גלאון ואבו מאזן על ההתפתחויות האחרונות בתהליך המדיני. גלאון אמרה כי מרצ "מאמינה בקיומה של הנהגה פלסטינית מתונה ובצורך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967". יו"ר הרש"ף דיבר מצידו על היחסים בין כוחות הביטחון הישראלים והפלסטינים וטען כי "מאז הפיגוע באל אקצא עצרנו את כל שיתופי הפעולה עם הישראלית. לאחרונה פנינו אליהם כדי לנסות לחזור לשיתוף פעולה כלשהו, אבל הם לא החזירו לי תשובה, מה שמנע את התקדמות הפשרת היחסים. כל עוד אין קשר, אנחנו מקפידים לעדכן את האמריקאים בכל התקדמות או שינוי".

"אם זה יגיע לסכסוך – זה יהיה סוף העולם"

עבאס, שהקים ועומד בראש ארגון הטרור פת"ח, אמר כי "למרות שאין כרגע שיתוף פעולה ביטחוני בין הרשות לישראל, הכפלנו את הפיקוח שלנו על האזור אחרי הפיגוע, כדי למנוע כמה שיותר התלקחויות והתפתחות הסכסוך לסכסוך דתי", ואיים: "אם זה יגיע לסכסוך דתי – זה יהיה סוף העולם".

אבו מאזן וגלאון ברמאללה היום (א'). צילום פלסטיני
אבו מאזן וגלאון ברמאללה היום (א'). צילום פלסטיני

 

לדבריו, "במערכת הביטחון בישראל אומרים תמיד 'אבו מאזן פרטנר', בניגוד לראש הממשלה של ישראל לצורך העניין. יש לנו שיתופי פעולה איתם יותר טובים משיש לנו עם הממשלה". על המשא ומתן עם ארה"ב סיפר אבו מאבן: "נפגשתי עם שליחיו של טראמפ למזרח התיכון כ-20 פעמים מאז תחילת כהונתו. כל פעם הם שבו והדגישו באוזניי כמה הם מאמינים ומחויבים לפתרון שתי המדינות, ולהפסקת הבנייה בהתנחלויות.

"הפצרתי בהם לומר את אותו הדבר לנתניהו, אבל הם נרתעים. לא בטוח כמה זה מעיד על המשך המו"מ כולו או על התוצאות האפשריות מביקורם הקרוב. אני לא מצליח להבין איך הם מתנהלים מולנו, משום שבתוך עמו, הממשל מתנהל בתוהו ובוהו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בחרה להביע בפני בן שיחה את דאגתה ההומניטרית בעקבות משבר החשמל בעזה. "אני כמובן לא תומכת בחמאס או בממשלה שהוא הקים, אבל יש תחושה שהבחירה להעניש את העם העזתי כולו באמצעות ניתוק החשמל הוא צעד לא נכון ולא לגיטימי בזמן הזה", אמרה. "צריך למצוא דרך אחרת לפרק את החמאס מכוחו, מבלי לפגוע באזרחים".

בתגובה השיב לה אבו-מאזן: "אנחנו מעבירים כל שנה 1.5 מיליארד דולר, אבל אחרי שחמאס הכריז על עצמאית שלו, עצרנו 25% מהתמיכה שלנו ברצועה, ואנחנו חוששים שאם לא יחול שינוי בקרוב, נגיע גם ל100% שלילת התמיכה שלנו מרצועת עזה, בהדרגה. אנחנו תופסים את פעולת חמאס כניסיון להפריד בין הגדה המערבית והרצועה, וזה צעד שהוא הבעת אי אמון פוליטי בהנהגה הפלסטינית, יותר משהוא צעד מוסרי או מדיני".

למרות הביקורת שהעבירה על התנהלותו מול "העם העזתי", יו"ר מרצ בחרה להתעלם מנושא שיטות העינויים של מנגנוני המודיעין הפלסטיניים, אשר רק לפני חודש בדיוק כתבה בהקשר זה בחשבון הטוויטר שלה כי "הרשות הפלסטינית הפכה תחת אבו מאזן ליישות מצחינה".

"הרשות הפלסטינית הפכה תחת אבו מאזן ליישות מצחינה". הנושא שלא עלה. צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של גלאון
"הרשות הפלסטינית הפכה תחת אבו מאזן ליישות מצחינה". הנושא שלא עלה. צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של גלאון

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.