גילויים חדשים בפרשת תפילת הילדים במסגד בג'סר א-זרקה: שיתוף הפעולה בין בית הספר היסודי בקיסריה ובין עמותת 'אפשר אחרת' הוסתר מהורי התלמידים. בין השאר אמרו הורים בבית הספר כי "יש מדיניות של הסתרה בבית הספר. לא ידענו שמדובר בארגון שפועל עם הקרן החדשה לישראל, מרגיש כאילו מכניסים את שוברים שתיקה מאחורי הדלת של משרד החינוך". לדבריהם, בית הספר היסודי מקבל מימון עבור שיתוף הפעולה, אך אין שקיפות בנוגע לסכום.

ילדי קיסריה מתפללים במסגד ג'סאר א-זרקה
ילדי מתפללים במסגד ג'סאר א-זרקה

עוד מתלוננים ההורים כי ארבעה דתיים שהשתתפו במפגש בין ילדי קיסריה וילדי ג'סר א-זרקה נותרו רעבים במהלך הסיור. "כשהחבר'ה של מגיעים לקיסריה, ההורים של ילדי קיסריה מכינים את האוכל, וכשזה הפוך – ההורים המוסלמים מכינים את האוכל", הסבירו ההורים. כתוצאה מכך, ארבעה דתיים נותרו רעבים לאוכל הפעילות, כיוון שלא הוצע להם אוכל כשר. "זה לא שיתוף אמיתי, חיברו אותם רק בשביל התמונה", אמרו ההורים לערוץ 20.

"משרד החינוך חייב לנתק קשר עם העמותה"

ארגון 'יד לאחים' פנה בתחילת השבוע לשר החינוך נפתלי בנט, בדרישה לעצור את ההתקשרות של משרד החינוך עם עמותת 'אפשר אחרת'. זאת לאחר שבשבוע שעבר ילדים מקיסריה נאלצו להשתתף בפולחן תפילה מוסלמי.

"ההתבוללות בישראל לבשה צורה חדשה", כתבו לשר בנט. "הכמיהה לרב-תרבותיות בישראל מעבירה אנשים על דעתם. הזהות היהודית, עמוד השדרה וערכי היסוד של העם היהודי נפגעים פעם אחר פעם, כאן בישראל, מתוך רצון לסובלנות כלפי הדתות האחרות. זה מתחיל בהצעת החוק ההזויה לקידום 'חג החגים' שיציין רב-תרבותיות, ממשיך בתפילה במסגד ואם לא נתעשת בזמן ייגמר חלילה בטבילה לנצרות. משרד החינוך חייב לנתק את הקשר עם העמותה ולאסור עליה פעילות בבתי הספר, כדי שדברים כאלה ודומיהם לא יישנו".

לאחר פרסום הפרשה, בליכוד ניצלו את הפרשה כדי לנגח את שר החינוך נפתלי בנט: "גם כשהפריימריז בבית היהודי מעסיקים את שר החינוך, ראוי שלא יפזר אמירות חסרות שחר אלא יתרכז בתפקידו וידאג לכך שתלמידים לא ילכו להשתחוות במסגדים במסגרת תוכנית ״הכר את האחר״.

"אי הבנה של חלקיק שנייה"

כזכור, ביום שלישי שעבר ערכו ילדי קיסריה מפגש עם ילדי ג'סר א-זרקה, במסגרת תכנית שנתית של בית הספר היסודי בקיסריה ובשיתוף עם עמותת "אפשר אחרת". העמותה פועלת לקדם חיבור בין יהודים ועברים. במהלך המפגש המדובר, נכנסו התלמידים יחד והשתטחו על רצפת המסגד, המכוסה בשטיחים – ממש כמו תפילה מוסלמית.

מזכ"לית "אפשר אחרת": "אי הבנה של חלקיק שנייה"
מזכ"לית "אפשר אחרת": "אי הבנה של חלקיק שנייה"

מזכ"לית העמותה, ד"ר תקווה ברכה, הגדירה את ה"תפילה" כאי הבנה: "במסגרת הביקור הדגימו ילדי ג'סר א זרקה את טקס התפילה ואליהם הצטרפו ילדי קיסריה, כמובן ללא שום הנחיה מצד האימאם או של המנחים הרבים שליוו את האירוע. מתוך אי הבנה של חלקיק שנייה, התלמידים היהודים הצטרפו להדגמה וחלקם השתטח על השטיח".

עמותת "אפשר אחרת" זכתה ב-2015 לתרומת הקרן החדשה לישראל בשווי של למעלה מ-94 אלף דולרים, ופועלת עם משרד החינוך מזה כ-18 שנים.

אודי טמיר, יו"ר ועדת ההיגוי של ועד ההורים בקיסריה סיפר לערוץ 20 כי קיום הסיור במסגד לא תואם עם ההורים: "הדבר לא נעשה לא על דעתנו ולא בידיעתנו. השנה כנראה הלכו רחוק מדי. המפגש חצה את הגבולות יותר מדי, אסור היה שהוא יקרה".

תגובת משרד החינוך

ממשרד החינוך נמסר: "למנהלי בתי הספר יש סמכות לחשוף את תלמידיהם לתכניות העשרה, והמשרד סומך על שיקול דעתם. אשר לאירוע המדובר – המנהלת שלחה מכתב התנצלות להורים, והבטיחה שמקרה כזה לא יחזור בעתיד".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.