ברוך ידיד/TPS

בניגוד לפעילותה הענפה של חברת הכנסת היבא יזבק נגד אלימות נגד נשים, הרי שבכל הקשור לסכסוך הישראלי פלסטיני היא דווקא מעודדת אלימות על רקע לאומני. יזבק, שספגה בעבר ביקורת מנשיאת בית המשפט העליון שקבעה, כי דבריה הם תמיכה בארגון טרור, איננה נרתעת מהבעת תמיכה גלויה באלימות.
מעקב אחר פרסומים גלויים מטעמה מעלה, כי חברת הכנסת של "הרשימה המשותפת" מביעה תמיכה גלויה בהתנגדות הפלסטינית האלימה נגד ישראל ובארגונים קיצוניים, מציגה "שהידים" כדמויות לחיקוי ואף תמכה ב"יום זעם" ובשביתת האסירים הביטחוניים בבתי הכלא. כעת היא אפילו תובעת מההנהגה הפלסטינית ליצור "אסטרטגיית מאבק פעילה מחודשת" נגד ישראל ומאבו מאזן היא דורשת להפסיק את התיאום הביטחוני עם צה"ל.
כמו עמיתה ל"רשימה המשותפת", איימן עודה, שצולם לצדה של ח'אלדה ג'ראר, מראשי החזית העממית ומי שמעורבת ברצח הנערה רינה שנרב, במעיין דני, גם יזבק מביעה תמיכה בפעיל טרור של החזית העממית ומציגה סרטון שמתאר אותו כדמות לחיקוי:
באסל אל אערג' המכונה בשם "השהיד המשכיל", הוא אחד מסמלי הטרור החדשים ברחוב הפלסטיני, פעיל החזית העממית, שנהרג בקרב עם כח צה"ל, לאחר שהיה מבוקש בעקבות חברותו בתא טרור. אערג' היה חבר בארגוני BDS.
לאחר מותו, במרץ 2016, פרסמה יזבק סרטון בדף הפייסבוק שלה ובסרטון מתואר אערג' כדמות מופת, ש"הגשים בעצמו את הלחימה והשהאדה", קורא להמשך ה"מקאוומה" – ההתנגדות המזויינת, ומתאר "קרב ממרחק אפס בחברון" שמשך אותו מגיל צעיר. אערג' מצולם כשהוא קורא להתנגדות ולנקמה כ"חובה המוטלת על הכלל".
בסרטון נאמר, כי "אין קול רם יותר מקולו של השהיד", משפט נפוץ בכרוזים מטעם ארגוני הטרור הפלסטינים.

צילום: מתוך דף הפייסבוק של היבא יזבק

יזבק מביעה תמיכה גלויה בארגון "המוראביטון" המזוהה עם "התנועה האסלאמית" בישראל ואשר הוצא מחוץ לחוק בעקבות מעורבותו באירועים ביטחוניים ובאלימות במזרח ירושלים ובמסגדים.
פעילותה של יזבק באה בסתירה למאמצי מערכת הביטחון של ישראל: אף שישראל פועלת נגד הנוכחות הפלסטינית במזרח ירושלים, נועדה באחרונה יזבק עם עדנאן ע'ית, מושל ירושלים מטעם הרשות, בביתו במזרח ירושלים. ע'ית נתון תחת צווי הגבלה מטעם אלוף פיקוד המרכז והשר לביטחון פנים והוגדר ע"י האלוף נדב פדן לפני כשנה "כאיום על שלום הציבור".
ע'ית מעורב בשורת אירועים אלימים במזרח ירושלים ובהם חטיפתו של תושב מזרח העיר, אזרח אמריקאי, והיה הרוח החיה מאחורי "אינתיפאדת המגנומטרים" וההתפרעויות בהר הבית. עד לאחרונה היה בכיר התנזים של פת"ח בירושלים.

העידוד לאלימות מופיע גם בדרישותיה הפומביות של יזבק לעורר ולהחיות את האינתיפאדה: במספר כינוסים, שערכה בכפרים בישראל באחרונה, לאחר שנבחרה לכנסת, נערכו עצרות לציון "אינתיפאדת אל אקצא" ו"הבאת אל קודס" – שהוא הכינוי הפלסטיני ל"אינתיפאדת הסכינים". אלא שיזבק איננה מסתפקת בפעילות הנצחה בלבד: בשנת 2015 כתבה יזבק בדף הפייסבוק שלה כי "האינתיפאדה זקוקה להתקוממות כדי להחיותה מחדש ולעורר אותה".
בנוסף לכך, בחודש מאי האחרון, במסגרת אירועים לציון "הנכבה" הפלסטינית, דרשה יזבק מההנהגה הפלסטינית ל"גבש אסטרטגיה לוחמנית חדשה של מאבק פעיל בישראל, תוך איחוד כל הארגונים הפלסטינים".
יזבק אף דרשה מהרשות להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, כדי לאפשר לכלל הארגונים לפעול נגדה. יצוין, כי דרישה זו מופיעה דרך קבע בהצהרותיהם של ראשי חמא"ס.

תמיכה במחבלים. צילום: מתוך דף הפייסבוק של היבא יזבק

בעוד שבעמדותיה מעודדת יזבק את האלימות, היא תובעת מהרשות הפלסטינית להפסיק את התיאום הביטחוני מול ישראל, צעד שגורמי ביטחון בישראל וברשות רואים בו כחיוני למניעת הידרדרות ביטחונית. אלא שיזבק איננה תוקפת רק את התיאום הבטחוני והיא אף מתערבת בענייניה הרגישים ביותר של הרשות בדרישתה הפומבית לארגן מחדש את מוסדות אש"פ. גם דרישה זו מופיעה ברשימת דרישותיה של חמא"ס כלפי אבו מאזן.
גורמים ברשות הפלסטינית אומרים לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי עמדותיה של מפלגת בל"ד, שיזבק היא נציגתה בכנסת, הן שהביאו את אבו מאזן לסגור באחרונה את אתר החדשות "ערב 48" של המפלגה. אבו מאזן מוטרד מהדברים נגד שלטונו ונגד התיאום הביטחוני וכזכור, סגר לפני חודשיים 59 אתרי חדשות בשל ההסתה העולה מהם.

צילום: מתוך דף הפייסבוק של היבא יזבק

מעבר להבעת תמיכה באסירים ביטחוניים, יזבק איננה נרתעת גם מפעילות שטח בעניין זה: בעקבות שחרורה מהכלא של האסירה לינא ג'רבוני, הנחשבת לבכירת האסירות הביטחוניות הישראליות ואשר הורשעה בגין חברותה בארגון הג'יהאד האסלאמי, סייעה יזבק בשורת אירועי הוקרה וקבלות פנים בכפרים ערביים בצפון.
גם בדרישה לשחרורה של אסירה ביטחונית אחרת, היבא לובדי, ירדנית שפעלה בשירות חזבאללה, סייעה יזבק בפרסום על שורת אירועי מחאה בנצרת.
חברת הכנסת מביעה תמיכה פומבית באסירים ביטחוניים, בהם מחבלים רוצחים. הבולט שבהם הוא סמיר קונטאר, רוצח בני משפחת הרן, שתמונתו מופיעה בחשבון הפייסבוק של יזבק, שמביעה צער על חיסולו. לצד תמונתו של קונטאר מופיעה הבטחתו: "אינני עוזב את פלסטין אלא כדי לשוב אליה".

צילום: מתוך דף הפייסבוק של היבא יזבק

"פעיל חזבאללה – שותף לדרך": לצד התמיכה בקונטאר ובלובדי שפעלו עבור חזבאללה, יזבק מביעה תמיכה גם באסיר הביטחוני ראוי סולטאני, שהורשע אף הוא בריגול עבור חזבאללה ועקב אחר תנועותיו של הרמטכ"ל אשכנזי. גם סולטאני זכה לברכותיה של יזבק, עם שחרורו: "בוקר של חופש, מברוכ לשותפנו לדרך", כתבה יזבק בדף שלה וצירפה את תמונתו.
חברת הכנסת יזבק איננה מסתפקת רק באיחולי הצלחה לאסירים ביטחוניים ובמהלך שביתת האסירים הביטחוניים הגדולה בשנת 2017, פרסמה בחשבון הפייסבוק שלה את דרישות האסירים הביטחוניים. בחשבון שלה אף פירסמה את הקריאה להשתתף ב"יום הזעם", עליו הכריזו האסירים והדף עמוס ב"האשטגים" כגון: "שביתת הכבוד", "כולנו אסירים" ועוד.
תמונתו של כרים יונס, זקן האסירים הביטחוניים הישראלי, מופיעה בדף של יזבק, לצד ההבטחה לשחרורו וגם עם שחרורו מהכלא של אמיר מח'ול, אסיר ביטחוני ובנו של הח"כ לשעבר, עצאם מח'ול, פרסמה יזבק דברי ברכה לשחרורו.

ביטויים אלימים מופיעים בהזדמנויות נוספות ובלתי צפויות: בעקבות ניצחונה של נבחרת אלג'יר באליפות כדורגל, פרסמה יזבק פוסט ברכה ל"ארץ מיליון השהידים".
במצרים לא יאהבו את זה: תמיכתה של יזבק ב"אחים המוסלמים" גלויה ובאחרונה פרסמה פוסטים בהם קבעה כי מחמד מורסי, נשיאה המודח של מצרים, איש "האחים המוסלמים", הוא דווקא "קורבן של מתנגדי החופש".
במספר הזדמנויות, גם באחרונה נועדה יזבק עם ראש התנועה, שיח' ראאד צלאח, השוהה במעצר בית. יזבק דורשת לבטל את ההחלטה שהוציאה את התנועה האסלאמית בישראל מחוץ לחוק וקבעה בכמה הזדמנויות, כי "התנועה האיסלאמית מייצגת כל פלסטיני באשר הוא".
מלשכתה של ח"כ יזבק נמסר, בתגובה להצגת שאלות ע"י TPS, כי "כרגע איננו מוסרים התייחסויות או ראיונות".

 :עוד באותו נושא