אילן גילאון. צילום: פלאש90
אילן גילאון. צילום: פלאש90

 

בעקבות הפרסום הבוקר (ו') לפיו בכירים במפלגת השמאל הקיצוני מרצ מצהירים בגלוי כי היא איננה מפלגה ציונית, יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון התייחס לנושא לזהותה הציונית של מפלגתו: "מרצ היא מפלגה ציונית. כך היא הייתה וכך תישאר. לא נאפשר לאף פוליטיקאי ולאף דובר לנסות לשנות בהבל פה את זהותה של מרצ. אני קורא לכולם להיצמד לזהות ההיסטורית של המפלגה או לחפש להם מסגרת פוליטית אחרת".

גילאון הוסיף: "מרצ היא ציונית על אף שחברים בה לא ציונים, בדיוק כפי שהבית היהודי היא מפלגה דתית על אף שחברים בה לא דתיים. היעדרותה של המילה 'ציונות' ממצע המפלגה איננה מבטאת ולא מעידה על זהותה האידאולוגית של המפלגה. גם במגילת העצמאות לא מופיעה המילה 'ציונות'".

פעילי מרצ מפגינים נגד "כיבוש" ירושלים. צילום: פלאש 90
פעילי מרצ מפגינים נגד "כיבוש" ירושלים. צילום: פלאש 90

 

"האבות המייסדים של מרצ הם גם האבות המייסדים של הציונות. התפיסה האידאולוגית – ציונות, סוציאליזם ואחוות עמים. היא הביטוי המזוקק ביותר של חזונו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ומגילת העצמאות", סיכם יו"ר סיעת מרצ".

הבוקר פורסם כי לאחר שהושמטה הציונות ממצע מפלגת מרצ, כעת בכירים במפלגה מצהירים בגלוי כי היא איננה ציונית, כך לפי פרסום של ישי פרידמן בעיתון "מקור ראשון". פרופ' אילן שדה, המתמודד בבחירות לוועידת המפלגה קרא "לקפל את הדגל הציוני". בעיתון ביקשו לברר מה עמדתם של בכירים במפלגה בנושא לאמירה הקשה.

ח"כ ומזכ"ל מפלגת מרצ מוסי רז. צילום: פלאש 90
ח"כ ומזכ"ל מפלגת מרצ מוסי רז. צילום: פלאש 90

 

כשפנה פרידמן ליו"ר התנועה, זהבה גלאון, היא הפנתה אותו לדוברת מאי אוסי וזו הבהירה מפורשות כי "מרצ היא מפלגה ישראלית לא ציונית, מפלגת כל אזרחיה, כי רעיון הציונות בהכרח מוחק עם שלם". לדבריה, "במרצ יש חברי כנסת ציונים ולא ציונים, ולכן היא איננה יכולה להגדיר את עצמה כמפלגה ציונית".

הבוקר (ו') צייצה גלאון בטוויטר בתגובה לכתבה כי "מרצ היא מפלגה ישראלית ובה חברים יהודים וערבים. הציונות שלי אינה זו של מקור ראשון: לא רק לעם היהודי מגיעה הזכות להגדרה עצמית, גם לפלסטינים".

"מרצ מעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית"

מזכ"ל המפלגה וח"כ הנכנס, מוסי רז, טען בתגובה לפניית העיתון כי "מרצ איננה מפלגה ציונית ומעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית". רז הפנה למצע הבחירות האחרונות בו לא ניתן למצוא "את המילה ציונות או את הגדרתה של מרצ כמפלגה ציונית". ואכן אלו לא מופיעים גם במצעי הבחירות של המפלגה בשנים 2009 ו-2013.

"לא כתוב בשום מקום שמרצ היא שמאל ציוני. מרצ הגדירה את עצמה מהיום הראשון כמפלגה שיש בה גם יהודים ציונים וגם פלסטינים שגאים הלאומיות הפלסטינית שלהם. בעיניי המפלגה אינה יכולה להיות ציונית", מבהיר רז. על מפלגת "העבודה" אמר רז: "זו בדיחה שהם מגדירים את עצמם כציונים. כל גוף שיש בו ערבים לא יכול להגדיר את עצמו כציוני. אין חיה כזאת ואין מפלגת שמאל ציונית בישראל. אני כופר בזה, ואם כן היא גזענית לערבים. ובכלל זה עניין סמנטי חסר חשיבות".

בתגובה לכתבה צייץ שר החינוך נפתלי בנט בטוויטר: "הניפוי של הציונות ממצע מרצ יותר מעציב ממרגיז. האם הוויכוח הרעיוני הגדול פה הוא כבר לא ויכוח בין ימין לשמאל אלא בין ציונים לפוסט ציונים?".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם