מפיק העל, כוכב הראפ ומנהל חברת התקליטים שון קרטר, המוכר יותר בשם הבמה ג'יי זי (Jay-Z) וכבעלה של הזמרת המצליחה ביונסה, התייצב לאחרונה לשורה של ראיונות במגזינים מובילים ואצל דיוויד לטרמן בנטפליקס, ובכולם הפליג בשבחה של המורה היהודייה, שלימדה אותו בכיתה ו', והיוותה עבורו השראה בשנות ילדותו – הגב' רנה רוזנבלום-לאודן.

שון קרטר – גיי זי. צילום באדיבות: ג'ואלה מורנו
"הייתה לי מורה בכיתה ו'", סיפר ג'יי זי, שלמד בילדותו בבית הספר הציבורי I.S. 318 בברוקלין, "שמה היה גב' לאודן, ופשוט אהבתי את הכיתה בגללה. היה בינינו חיבור מיוחד, כמו לקרוא את המילון, וכמו האהבה שיש לי למילים – פשוט התחברתי אתה".
 
בראיון נוסף שהעניק למגזין Teen People, בחר ג'יי זי לשתף את הקוראים ברגע ששינה לו את החיים. זה היה שהיא, המורה היהודייה שלו, החליטה לארח את הכיתה אצלה בבית, "כסוג של טיול שטח", כהגדרתו. "כמה מורים אתה מכיר מורים שייקחו חבורה של ילדים שחורים לביתם?", שאל את המראיין.
 
הביקור בביתה, הסביר, פתח לו את העיניים והפך אותו לשאפתן. "השכונה שלי הייתה כל עולמי. זה הדבר היחיד שראיתי. אבל באותו ביקור בביתה לפתע ראיתי עולם אחר לגמרי, והדמיון שלי התרחב. רציתי את זה. שאפתי לזה. אלו היו דברים קטנים. היה לה מקרר עם מתקן קרח. אתה יודע, אתה לוחץ והקרח יורד. באמת נדהמתי מזה. רציתי אחד כזה".
 
רוזנבלום-לאודן – כיום בת 77 וחיה במרילנד – הייתה בשנות ה-80 המחנכת של ג'יי זי בכיתה ו'. בראיון שהתפרסם אתה לאחרונה ב'וושינגטון פוסט', היא סיפרה שהיא זוכרת אותו כילד "חכם ואינטליגנטי במיוחד" ביחס לגילו הצעיר. "הדבר שאני בעיקר זוכרת על שון זה שהוא עבר בהצלחה בגיל 12 מבחן קריאה של כיתה י"ב", סיפרה.
 
היא לא עקבה אחר הפרסומים אודותיו ועד שנת 1999 לא קישרה בין שון קרטר הילד לראפר המצליח ג'יי זי. רק אחרי שקראה במקרה מאמר עליו באחד העיתונים הבינה כי מדובר בתלמיד שלה. היא התקשרה למערכת וביקשה שיעבירו לו את הפרטים שלה.
 
"חמש דקות אחר כך הוא התקשר", סיפרה באותו ראיון, "הוא שוב היה בן 12, וקרא לי גב' לאודן".
 
ראוי לציין כי בשנת 2017, הרשת געשה על טקסטים אנטישמים שהופיעו בשיר "The Story of O.J". השורות "אתה רוצה לדעת מה יותר חשוב מלזרוק כסף במועדון חשפנות? תהית אי פעם למה יהודים הם בעלי כל הנכסים באמריקה? זאת הדרך שהם עשו את זה", נשמעו באופן שמציג יהודים כרודפי בצע וככאלה שמנסים להשתלט על אמריקה.
 
ג'יי זי הכחיש, וחברו היהודי גיא עוזרי – המנהל של מדונה ו-U2 – מיהר אז להגנתו ואמר: "לדעתי הוא מעניק פה מחמאה לקהילה היהודית. הוא אומר שחירות פיננסית היא התקווה היחידה שלו, ואם הוא בחר דוגמה לאוכלוסיה שעושה החלטות כלכליות חכמות כדי לקבל חופש כלכלי, מי היה עולה לכם בראש? אני לא נפגע מהמילים האלה, אני מקשיב להן באופן בו הוא רצה שיצאו".
לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא