"ארי תמיד התנדב למילואים. אמא שאלה אותו 'ארי, עד מתי תמשיך ללכת למילואים?' וארי אמר: 'עד הנשימה האחרונה'", כך סיפר אביו של ארי פולד הי"ד שנרצח הבוקר ע"י מיטא בפיגוע הדקירה בצומת גוש עציון, לאלפי המשתתפים שהגיעו הלילה (ב') לחלוק לו כבוד אחרון.

גם אחרי שנדקר, נאבק פולד במחבל ואף הצליח לירות בו ולנטרלו. גם אביו וגם אחיו הגדירו אותו במילים "". בין הנוכחים בהלוויה, הרב הראשי דוד לאו, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, השר אורי אריאל וחברי הכנסת מוטי יוגב ובצלאל סמוטריץ' מסיעת 'הבית היהודי'. רה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט הגיע לנחם את הוריו של ארי הי"ד.

הלוויית הי"ד

 

"עיני לא יכולות למנות את כמות האנשים שהגיעו הנה", אמר האח דני. "הלוואי יכולתי ללחוץ את ידו של כל אדם, להודות לו על כך שהגיע להיות כאן איתנו, המשפחה. לכל אחת ואחד מכם, תודה".

"היית גיבור שלחם עד לנשימתו האחרונה"

"היית לוחם. לא רק בידיך, אלא גם בפיך ובנשמתך", המשיך האח בהספדו וסיפר על ארי שהקדיש את חייו לפעילות הסברה למען ישראל. "היום כולם יודעים, היית גיבור שלחם עד לנשימתו האחרונה. ראש הממשלה שאל מאיפה היה לארי את קור הרוח לעשות את מה שעשה, איזה דם קפוא. אני חולק על ראש הממשלה. לא היה שם דם. רק נשמה".

הלוויית ארי פולד הי"ד

 

בשלב זה פנה דני לאחיו ואמר: "ארי, תעביר לנהג האוטובוס שבשמיים שייסע מהר יותר. עם ישראל, קשה לנו לחכות. אנחנו צריכים משיח ואנחנו צריכים להתאחד עם אהובינו ועם הגיבורים".

"מי בחרב"

אחריו עלה לדוכן המספידים האח איתן, דוברו של ח"כ סמוטריץ'. איתן פתח את דבריו בציטוט מתפילת ראש השנה ויום כיפור "ונתנה תוקף" ועצר במילים "מי בחרב". "לימדת את כולנו מהי שליחות, מהי מסירות, מהי אהבת הארץ. גיבור", הוסיף.

הספד האח איתן

"לימדת את כולנו מהי שליחות". האח איתן סופד לארי הי"ד

 

"קרעת את מסמכי השחרור לגזרים"

גם רעייתו הדגישה את תודעת השליחות התמידית של בעלה המנוח. "כששלחו לך את מסמכי השחרור מהמילואים, בגיל 40, קרעת אותם לגזרים", אמרה. "כי לא היה דבר חשוב לך יותר מלהיות לוחם בצבא ההגנה לישראל".

הלוויית ארי פולד הי"ד. צילום: שלמה מור, 0404

 

"התעוררתי הבוקר וראיתי את אבא שלי חובש כיפה שסרגתי לו. צחקתי, כי סוף סוף הוא התאים אותה לחולצה שלו", סיפרה בתו תמר. "אבא תמיד אמר לי שאם ערבי תוקף אותך, אתה צריך להתנהג כמו משוגע. לא ראיתי את הסרטון, אבל אני מבינה שזה מה שקרה".

הבת תמר סופדת לאביהּ ארי פולד הי"ד

 

מוקדם יותר הגיעו מאות בני נוער ותושבי האזור אל זירת הפיגוע, הדליקו נרות ושרו שירים.

נרות ושירים בזירת הפיגוע. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

"פגשתי הערב את הוריו ואחיו המופלאים של גיבור ישראל הנפלא ארי פולד הי"ד", כתב רה"מ בנימין נתניהו בפייסבוק. "חיבקתי אותם בשם כל עם ישראל בעת יגונם הנורא. אנו חיים בזכות גיבורים כמו ארי. נזכור אותו תמיד".

גם השר נפתלי בנט הגיע לביקור ניחומים. "משפחת פולד היא תמצית הציונות. משואה-לתקומה-לגבורה. ‏אמו של ארי פולד סיפרה לנו כרגע שהיא בת יחידה לניצולת אושוויץ שאיבדה את כל משפחתה בשואה. המשפחה עלתה מארצות הברית לארץ ישראל מתוך ציונות עמוקה, לפני 25 שנה. ‏כיום משפחת פולד מונה 32 צאצאים", סיפר. "‏בשונה מאושוויץ, שם היו חסרי אונים מול הגרמנים, ארי ז״ל נלחם חזרה ונפל על אדמת ארץ ישראל שכה אהב. תהי נפשו צרורה בצרור החיים".

רה"מ נתניהו בבית משפחת פולד
השר בנט וח"כ סמוטריץ' בבית משפחת פולד

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.