צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, זאת לא סיסמא מבחינתי, זאת לא "הסברה ישראלית", זאת האמת. זאת גם הסיבה שאני מתנגד באופן נחרץ לפעילות של שוברים שתיקה. חיילי צה"ל שיעשו ככל יכולתם להימנע מפגיעה בחפים מפשע, שגם באתגרים הבטחוניים הקשים ביותר שומרים על צלם אנוש ועל המוסר היהודי.

צה"ל שמאבטח ילדה פלשתינית שזקוקה לטיפול רפואי בבית חולים בישראל, צה"ל שנותן טיפול רפואי לילדים סורים בגבול וכן גם גם חיילי צה"ל שמתנדבים עם ילדי המסתננים בדרום ת"א. חיילי צה"ל שלנו, צעירים וצעירות שמתגייסים עם שליחות אמיתית, עם רצון עז לסייע לכל מבקש, שהם עמוד השדרה הערכי של החברה הישראלית, הם אלו שהופכים את הצבא שלנו למוסרי בעולם.

 דיון הפטריוטים בנושא קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

אבל אני לא רוצה לדבר על מוסר, אני רוצה לדבר על מוסר כפול. מובילי המאבק של דרום ת"א שמצאו עכשיו את האשם החדש בכל מצבם – החיילים וצה"ל,.

בשבוע שעבר ביטל שר הביטחון ליברמן את התנדבות חיילי צה"ל בשכונות, וזאת בעקבות דרישה של מובילי מאבק דרום ת"א שטענו כי "ההתנדבות של חיילי צה"ל עם ילדי הזרים למעשה נותנת לגיטימציה לאוכלוסיה שנמצאת כאן באופן לא חוקי ומקבעת את הישארותם בדרום ת"א".

נותנת הלגיטימציה המרכזית: ממשלת נתניהו

האם חיילי צה"ל שמתנדבים הם אלו שנותנים את הלגיטמציה? הרי הם מתנדבים בגני הילדים שממשלת נתניהו בנתה והעבירה לרשותם עשרות מליוני שקלים בדרום ת"א. אותו נתניהו שב-2007 כיו"ר האופוזיציה חתם על עצומה בכנסת הקוראת לא לגרש את הפליטים, אותו נתניהו שרעייתו, הגב' שרה נתניהו שב-2010 הצטלמה לפרויקט של עמותת ילדים ישראלים נגד גירוש ילדי עובדים זרים.

גם הוא אשם. נתניהו. צילום: פלאש 90
גם הוא אשם. נתניהו. צילום: פלאש 90

אז איך דווקא כמה חיילים שמתנדבים עם ילדים הם אלו שנותנים לגיטימציה ומקבעים את מעמדם של המסתננים כשעמדת הממשלה הרשמית היא לקיחת אחריות לטיפול בילדי הזרים ומשקיעה בכך תקציבי עתק?

הגדילה לומר גלית דיסטל אטבריאן בתכנית של לוסי אהריש שמפריע לה "שצה"ל עושה פוליטיזציה של נושא שנוי במחלוקת". כשלמעשה הנושא לא נמצא במחלוקת, מה פוליטי בחיילי צה"ל שמתנדבים עם ילדים שהממשלה בנתה להם גנים? זאת עמדת הממשלה.

מי שעושים פוליטיזציה של הנושא היא מובילת מאבק דרום ת"א שפי פז, שהרבה יותר נוח לה לתקוף את חיילי צה"ל במקום להפנות את האש לגורם האמיתי למצב השכונות – נתניהו וממשלתו שבמשך שנים ריכזו את אוכלוסיית הזרים בשכונות שלה, העבירו עשרות מליוני שקלים כדי שהם יישארו שם והפקירו את בטחון תושבי ותושבות דרום ת"א.

הרי עכשיו שניתנה ההוראה לחיילי צה"ל לא להתנדב שם המצב לא ישתנה, עדיין הממשלה תמשיך לממן את הגנים לילדי הזרים והם עדיין יישארו שם, כשלמעשה בשל חוסר במתנדבים לא אתפלא אם הממשלה תעביר תקציבים נוספים למטפלות בשכר, שוב על חשבון משלם המיסים.

וכמה המהלך הזה היה נכון ברמה הפרקטית? הרי המסתננים לא יעזבו בגלל שכמה חיילים לא יתנדבו, עדיף ילדים זרים שיסתובבו חסרי מעש בשכונות בלי השגחת מבוגר? הרי זה פתח לוונדליזם, מפגעי רעש ופשיעה בשכונות. המאבק הזה הוא לא יותר מלקיחת סוכריה מתינוק, נראה את הגב' פז באמת מתמודדת באומץ מול מי שממן ומעביר כספים לילדי המסתננים ומקבע את השארותם דווקא בשכונה שלה – ממשלת נתניהו.

לצד הביקורת המוצדקת (חלקית) על ארגוני זכיות האדם צריך גם לומר – אם הם לא היו שם, המצב בדרום ת"א היה גרוע הרבה יותר, בהעדר סיוע לאוכלוסיית הזרים הפשיעה הייתה עולה עשרות מונים וצריך לומר זאת. איפה שהממשלה מזניחה קמות עמותות פרטיות, כשהממשלה תחליט לקחת אחריות גם העמותות האלו יעלמו לאיטן.

צילום: ארגון סטודנטים למען תושבי דרום ת"א
קייטנת צה"ל למסתננים. צילום: ארגון סטודנטים למען תושבי דרום ת"א

אני יכול להבין את הצביטה בלב של תושבי דרום ת"א שבמשך שנים סובלים מהמצב כשהם רואים את חיילי צה"ל במדים מתנדבים עם ילדי הזרים, בזמן שהם כבר עשרות שנים מופקרים ע"י הממשלות השונות. אך התושבים צריכים לזכור שהאינטרס שלהם הוא שילדי הזרים לא יסתובבו להם ברחובות ויעסקו בפשיעה ורצוי שיהיו במסגרות חינוכיות, לפחות עד שימצא פתרון בנושא ע"י הממשלה.

חיילי צה"ל הם לא הבעיה של תושבי דרום ת"א, הם למעשה יכולים להיות חלק מהפתרון, ניתן היה היה לרתום את חיילי צה"ל לעזרה לתושבים, אם זה בליווי קשישים, עזרה בלימודים לילדי השכונה הישראלים ועוד. הטענה החוזרת של מובילי המאבק שארגוני זכויות האדם משתמשים בילדים לקבע את השארותם של המסתננים, אם יש בזה מן האמת, ואני לא פוסל זאת, זה לא מוסרי באופן זהה, ואת הבעיה הזאת הממשלה צריכה לפתור ולא צה"ל. במקום לנהל מאבק מול ילדים, צריך לנהל מאבק אמיתי ולא מתפשר מול הממשלה.

דניאל דיין

דניאל דיין

יו"ר ארגון נושאי הדגל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.