דף הבית > ספורט > גיא לוזון: "מתנצל על פליטת הפה אחרי השער"

גיא לוזון: "מתנצל על פליטת הפה אחרי השער"

במסיבת עיתונאים שקיימה מכבי חיפה, התנצל המאמן על קללה שפלט לעבר הקהל במשחק מול מכבי פ"ת, וניסה להרגיע את הרוחות: "שאצא נגד הקהל שלי? זה קשקוש"

גיא לוזון. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה
גיא לוזון. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה

 

״מעולם לא הייתי פוליטיקאי, אני אדם מאוד ישיר ולא תמיד בורר את המילים. לא הייתה לי כוונה להעביר ביקורת על הקהל. אני מתנצל על פליטת הפה אחרי הגול, זה לא צריך להיאמר בשום פנים ואופן זה בכלל לא כוון לקהל שלנו אלא לשני אוהדים שקיללו את משפחתי וגם אליהם זה לא היה צריך להיאמר ואני מתנצל״ כך אמר גיא לוזון במונולוג שנשא במסיבת העיתונאים השבועית של מכבי חיפה.

עוד לפני שלב השאלות, לפני הביקורת הנוקבת על היכולת של הקבוצה שלו והקריאות לעברו מהיציעים להתפטר, גיא לוזון פתח במונולוג ישיר, ברור וחד לעבר האוהדים של מכבי חיפה. כזכור, מכבי חיפה פיגרה 2:0 במושבה והאוהדים הפסיקו לעודד ולקראו למאמן להתפטר. אחרי השוויון לוזון חגג ופלט קללה גסה לעבר האוהדים. בסיום המשחק הוא אמר כי ציפה מהאוהדים של הקבוצה לתמוך בשחקנים גם בפיגור. התקשורת חגגה, לוזון ספג אש מהאוהדים ובעיקר מהפרשנים השונים, ערוץ הספורט שמועדון מכבי חיפה מנהל נגדו מאבק גדול והחליט על נתק מוחלט מול הערוץ, ביקר את המאמן בצורה הרבה יותר קיצונית עם עקיצות כואבות במטרה להתסיס עוד יותר את האוהדים נגדו, היום (ג') גיא לוזון הגיע למסיבת עיתונאים לקראת המשחק נגד בית״ר ירושלים שהוקדמה גם במטרה לכבות שריפות מהר מאוד. לפחות לנסות.

לוזון אמר: "בשבוע שעבר אמרתי שאנחנו כקבוצה צריכים לשמוח בניצחונות. אנשים לקחו את זה כאילו אמרתי שהקהל לא שמח. זה קשקוש. התכוונתי לזה שאנחנו, במועדון, צריכים לשמוח, בלי קשר לקהל. מעולם לא הייתי פוליטיקאי, אני אדם מאוד ישיר ולא תמיד בורר את המילים. אמרתי, בסך הכול, שברגעים הפחות טובים במשחק, היה עדיף אם הקהל היה תומך בנו יותר, כי בסוף לי, לשחקנים, לקהל ולכל מי שבמכבי חיפה, יש אינטרס משותף שהקבוצה תצליח. כשהקהל איתנו ברגעים הקשים, אנחנו יותר חזקים. לא הייתה כוונה להעביר ביקורת על הקהל״.

מצאו את הדרך לתקשר ישירות עם הקהל. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
מנסה להתפייס עם הקהל. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

 

המאמן ניצל את הבמה כדי למתוח ביקורת על הפרסומים המעוותים בתקשורת והניסיון לפגוע בו. "בסוף המשחק נגד פתח תקוה נכנסתי לכר הדשא, אספתי את השחקנים והלכנו להודות לקהל. אני לא בכעס ולא בנתק עם הקהל. זה שקר ומי שאומר את זה, זה משנאת חינם. אני מתנצל על פליטת הפה אחרי הגול, זה לא צריך להיאמר. הקהל של מכבי חיפה ישב מולי, הסתובבתי וצעקתי את זה לשני אנשים, בכלל לא אוהדי מכבי חיפה, שהקניטו את המשפחה שלי ואת אשתי בזמן המשחק. זה לא היה צריך להיאמר בשום פנים ואופן, גם לא אליהם ואני מתנצל. הקהל זה הנכס הכי גדול של מכבי חיפה, אין עוד קבוצה בארץ שמביאה 5,000 איש למושבה, אז אני אצא נגד הקהל שלי? זה קשקוש מוחלט".

הרכש הנוצץ רמי גרשון שהשתתף במסיבת העיתונאים חיזק את המאמן וניסה לרכך את האוהדים: "מיד אחרי המשחק, גיא אסף את כולנו, אמר לנו לעזוב הכל ולהודות לקהל. זה מה שמאמן צריך לעשות. אחת הסיבות שמאוד התלהבתי לבוא למכבי חיפה זה האווירה והקהל. קצת מבאס לבוא לאווירה כזו, לשמוע בוז במשחק והכל. הקהל חשוב לנו, הוא יכול לדחוף אותנו ואנחנו יכולים להשתמש בכוח שלו לטובתנו. צריך להכניס את הדברים לפרופורציות, אנחנו לא משחקים כזה גרוע כמו שאומרים. אני מסכים עם גיא, במחצית השנייה מול פתח תקוה שלטנו והגענו למצבים. צריך זמן להתחבר ויש שיפור מסוים משבוע לשבוע. אני מאמין בצוות ובסגל כיחידה אחרת, שנתחבר ונתחיל תקופה טובה".

אפשר לאהוב את גיא לוזון ואפשר שלא. אבל גיא לוזון הוא סוג שונה מאוד מכל המאמנים שיש בכדורגל הישראלי. לוזון לא היה ולא יהיה מעולם כמו המאמנים הרבים שיש היום שמשקיעים המון בתקשורת, מדברים שעות עם עיתונאים ואף הגיעו כמעט כולם למיומנות של מקצוענים בעבודה מול התקשורת. גם מול המצלמה. גם במכבי פתח תקוה, בבלגיה או בלונדון, גיא לוזון התנהג בצורה זהה. הוא לא איש של חליפות, לא מכין את הטקסט בבית ולא מהמאמנים שאומרים לכל אחד בנפרד בדיוק את מה שהוא רוצה לשמוע. כאשר הוא אמר היום כי אינו פוליטיקאי הוא בעצם שלח מסר ששאר המאמנים פוליטיקאים. הוא צודק. לוזון אומר את מה שהוא חושב בלי לגמגם, בלי פילטרים. הוא חוגג אחרי שער כמו בשכונה, הוא מושך אש תמיד גם בגלל השיוך המשפחתי אבל גם בגלל התנהגותו.

רמי גרשון מוצג בסמי עופר, יחד עם יעקב שחר ודודו דהאן. צילום: מכבי חיפה
ישחק מול בית"ר? רמי גרשון. צילום: מכבי חיפה

 

לכל אלה שמבקרים אותו גם על היכולת וגם על התנהגותו, הרבה לפני האירוע האחרון במושבה, לוזון אמר בלי חשבון: ״להגיד שאני מאושר מהיכולת שאנחנו מציגים או שאנחנו משחקים מושלם? לא, אבל מול פתח תקוה היה כדורגל טוב בהרבה רגעים, מהלכי כדורגל ולא רק הרחקה או טעות. אנחנו במחזור השביעי ואנחנו קבוצה חדשה לחלוטין, זו עובדה. המטרה שלי ושל השחקנים היא להראות טוב יותר בכל משחק. כלום לא תירוץ, אני רוצה שנשחק יותר טוב. קלופ וקונטה חוגגים פי 200 מגיא לוזון. לא מבין איפה הבעיה. אני אוהב וחי את המשחק ולא פוגע באף אחד. האווירה סביב מכבי חיפה לא פרופורציונלית, כאילו הפסדנו שישה משחקים רצופים. זו לא קטסטרופה טוטאלית. יהיו רגעים יותר ופחות טובים. לדעתי, בכל שבוע הרמה תהיה טובה יותר ונשתפר מבחינת הרמה".

מסיבת העיתונאים הזו הייתה שונה. הרבה יותר שונה מכל מסיבות העיתונאים שמתקיימות. זה סוג של דיאלוג שדומה יותר לפגישה בסלון בבית. לוזון דיבר, העיתונאים שאלו, לוזון הגיב לדברים של רמי גרשון, העמיד את העיתונאים על טעותם, הפעם בחיוך ובעדינות, לוזון רצה להעביר את המסר לאוהדים ולהתנצל. הוא מצידו עשה בדיוק את מה שהתבקש. בסיום הוא ביקש מהעיתונאים לא לעשות סלט מהדברים שאמר ועקץ אותם כאשר אמר ״מי שלא הבין את שאמרתי או התכוונתי שישאל שוב ואסביר לו״, זה היה מסר לכל אלה שעיוותו לאחרונה את המציאות ופרסמו בין השאר על חדר ההלבשה הרעוע של לוזון. בכדורגל, כמו בכל דבר אחר, התוצאות יכתיבו את ההתנהלות בהמשך. אם מכבי חיפה תשחק טוב ותשיג נקודות האוהדים יעודדו את הקבוצה ואת המאמן. אם חיפה לא תשחק טוב לוזון ימשיך לשמוע מהיציעים קריאות להתפטר. לוזון יודע  את זה, הוא יודע שהאוהדים רוצים גם צמרת אבל גם כדורגל יפה. בשבת הקרובה בית״ר ירושלים מגיעה לסמי עופר ואין ללוזון במה טובה יותר מזו להחזיר את הכבוד שלו ושל הקבוצה שלו מול הקבוצה המצליחה מהבירה. למזלו של לוזון, אותם אוהדים רעשניים וקיצוניים יתעסקו בשבת בעיקר ביוסי בניון.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

לראשונה מאז 1979: נשים הורשו לצפות במשחק כדורגל באיראן

לראשונה מאז שנת 1979 הרשו משמרות המהפכה האסלאמית לנשים לצפות במשחק כדורגל מיציעי האצטדיון בו נערך