חברת התקשורת 'רשת' פיטרה היום (א') את גיא הוכמן ואורי שצ'יגובסקי, שני עובדי החברה שיצרו סרט בדיוני שמכפיש את הציבור החרדי. כך פורסם ב"דה-מרקר". ההחלטה לפטר את השניים התקבלה לאחר שהתפרסם תיעוד מצלמות אבטחה שחשף כי במהלך הסרטון נראתה סצנה מבוימת.

התיעוד המצולם מחברת "קוריץ מערכות אבטחה"

בתחילה, רשת התעקשו כי הסרטון אותנטי: "לצערנו הסרטון שפורסם אינו  מפוברק אולם לאור פגיעה אפשרית ברגשות הציבור ולאור  תגובות שהתקבלו החלטנו להסיר את הסרטון לאלתר". כעת, חברת התקשורת נאלצה לעדכן את תגובתה ולהודות בכך שהסרטון בוים. רשת מסרו: "רשת פועלת במלוא החומרה כדי לבדוק את הנושא ותמצה את הדין במלוא החומרה כדי שמעשים אלו לא ישנו. בין אם טעויות אנוש ובין אם טעויות אחרות הרי שכל הנוגעים בדבר מביעים חרטה ופועלים לתיקון. ביום הזיכרון ולפני יום העצמאות זה הזמן לקרב בין אדם לחברו".

מוקדם יותר במשך היום רשת אמרו: ״אנו מתנצלים בפני כל מי שנפגע מהסרטון אשר אינו עומד בקנה אחד עם ערכי רשת. זו הסיבה שהחלטנו להסירו לאלתר שעות ספורות לאחר שעלה. מאז המקרה אנו עושים את כל הבדיקות הפנימיות בכדי להבין לעומק את פרטי האירוע ונפעל בהתאם״. יש להדגיש כי הסרטון הוסר אחרי ששהה 24 שעות ברשתות החברתיות והגיע לכמעט חצי מילון צפיות.

במקביל, הצעיר החרדי שנראה בסרטון שובר את דגל ישראל התראיין הבוקר לרדיו 'רשת מורשת' ותקף בחריפות את הכתב. לדבריו, כתב 'רשת' הוליך אותו שולל על מנת להוציא שם רע לציבור החרדי.

ה"תוקף" אמר: "נסעתי באותו יום עם חברי על האופנוע באחד הרחובות בבני ברק, פתאום חבר שלי ראה את גיא הוכמן, אני לא מכיר אותו אבל חבר שלי מכיר אותו, אני לא יודע מאיפה. הוכמן עצר אותנו ואמר לנו בואו נעשה 'קטע'. הוא הלך שם עם הדגל, עם המסריטים שלו, והוא אמר לנו 'בואו נעשה קטע'".

לטענת שובר הדגל, הוכמן לא אמר לו מה היא הכוונה האמתית מאחורי צילום המערכון. "אנחנו חשבנו שכמו שיש לו הרבה קטעים שהוא מעלה לפייסבוק ומפיץ בוואטסאפ זה עוד קטע סאטירי שהוא הולך לעשות ואמרנו לעצמנו בוא נזרום עם זה. תכננו בדיוק מאיפה הוא יבוא, מאיפה אנחנו נגיע. עשינו את זה פעם אחת, עוד לא שברנו את הדגל, זה לא יצא הכי טוב. אז עשינו את זה פעם נוספת ושברתי את הדגל. לאחר כמה ימים, ביום חמישי בלילה, פתאום אני שומע שרשת פרסמה תצלום שרואים רוכב אופנוע שובר דגל, לא בקטע סאטירי ולא בשום קטע כזה או אחר. זה היה ממש בקטע איך לבייש את החרדים בצורה גסה ואכזרית, שזה דבר שלא היה, זו הצגה שקרית לגמרי".

צילום ממצלמות האבטחה של חברת "קוריץ מערכות אבטחה"
צילום ממצלמות האבטחה של חברת "קוריץ מערכות אבטחה"

בסיום דבריו, ה"תוקף" אמר כי הוא הפיק לקחים מהמקרה ולא ישתף פעולה עם צילומים מסוג זה בעתיד.  "אני מאוד מתפלא על 'רשת', זה דבר שאמור להיות אמין. ברגע שמשדרים לציבור חדשות שאינם אמינות אי אפשר לדעת אם לא מפברקים לנו עוד דברים. "בעתיד לא אשתף פעולה עם בקשות מסוג זה".

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20