ועדת האתיקה החליטה הבוקר (ב') לאור קובלנות שהוגשו וברוב דעות, להרחיק את חבר הכנסת באסל גטאס מדיוני הכנסת והוועדות לתקופה של שישה חודשים. זאת, ללא שלילת זכות ההצבעה שלו וללא הפסקת תשלום שכרו.

החלטה זו מגיעה בהמשך להחלטת קצין הכנסת לפני כשבועיים לסגור את לשכתו של חבר הכנסת גטאס ולערוך בה חיפוש, בצעד חריג.

גטאס לא מוותר, טוען כי "החלטת ועדת האתיקה היא נקמנות פוליטית. חברי הועדה מינוי את עצמם לשופטים ונתנו גזר דין בטרם התבררו החשדות" ומאיים בפניה לבג"ץ.

הורחק מהכנסת לחצי שנה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
הורחק מהכנסת לחצי שנה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"החלטת ועדת האתיקה הינה החלטה פוליטית נקמנית שמעולם לא התקבלה כנגד אף ח״כ אחר בעת שתנהל נגדו הליך פלילי שטרם הסתיים", אמר גטאס בתגובה.

"בטרם הסתיימה החקירה ובטרם הוחלט אם יש מקום בכלל להגשת כתב אישום, חברי וועדת האתיקה מינוי את עצמם לשופטים ונתנו פסק דין וגזר דין בטרם התבררו החשדות הנטענות נגדי, כך שברור לכל בר דעת שמדובר בהחלטה לא עניינית. המערכת הפליטית ומערכת אכיפת החוק לא מפסיקות לשבור שיאים ביחס לח"כ ערבי שנפתח כנגדו הליך פלילי, בעוד שלחברי כנסת אחרים בראשם רה"מ נתניהו אשר מתחמק מחקירה וחשוד במעשי הפרת אמונים חמורים, הוועדה אפילו לא מעזה להתכנס ולדון. לאחר קבלת ההחלטה לידי אבחן לפנות לבג״ץ על מנת לבטלה", הוסיף.

כזכור, חסינותו של גטאס הוסרה במטרה לאפשר למשטרה לחקור ולעצור אותו בפרשת החדרת טלפונים סלולריים למחבלי חמאס הכלואים בישראל.

האם ח"כ גטאס הפעיל מנגנון הברחה לאסירים?

תחקיר של ארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית" מגלה כי ח"כ באסל גטאס, שנחשד בהעברת טלפונים סלולריים ופתקים מוצפנים לאסירים ביטחוניים, הפעיל מנגנון העברת מסרים אליהם דרך פגישותיו האישיות עמם.

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת פתח דף פייסבוק בשם "כתוב לאסירים" שבאמצעותו הוא הזמין את הציבור להעביר מסרים והודעות "ישירות" לאסירים ביטחוניים: "לפני כל ביקור אנו נפרסם את השם, התמונה ופרטי האסיר/ה שאנו עומדים לבקר, ואתם תכתבו בתגובות מסרים לאסירים כדי שנעביר אליהם ישירות". הזמנתו של גטאס לכתוב לאסירים פורסמה גם בעיתון של הרשות הפלסטינית.

מטרת העמוד היתה "להוות במה עבורכם ולהיות פלטפורמה להעברת קולכם ומסריכם אליהם. זה יהיה נדבך נוסף וחשוב בשבירת הבידוד של האסירים. ראוי לציין כי הביקורים האלה אצל האסירים הם היחידים הישירים, היות שביקורי המשפחה ועורכי הדין נערכים דרך מחסומי זכוכית. לפיכך אנו נתייחס אל הביקורים האלה ברצינות ובאחריות וננצל אותם במידה המקסימלית. זוהי רק ההתחלה בדרך לשבירת כבלי הבידוד שלהם מאתנו והבידוד שלנו מהם".

ח"כ באסל גטאס מובא להארכת מעצר אתמול. צילום: קוקו/פול
ח"כ באסל גטאס מובא להארכת מעצר אתמול. צילום: קוקו/פול
העמוד שהשיק גטאס הציג את המנגנון הזה כיוזמה הומניטארית וכ"חובה לאומית": "בין האסירים האלה יש 240 ילדים ו-73 נשים ונערות. אגודות לזכויות אדם תיעדו 103 מקרים של אסירים שמתו כשהידים עקב עינויים. ישראל נוהגת באסירים הפלסטינים בהזנחה שיטתית, ואף ניתן לומר כי מדובר בעינוי במלוא מובן המילה, וכן במניעת זכויותיהם האנושיות והפוליטיות האלמנטריות. השמירה על קשר עימם, הבטחת צרכיהם והחתירה למען חירותם – הנם חובה לאומית שנמצאת בסדר העדיפויות של מאבקנו".
עמוד הפייסבוק "כתוב לאסירים" אמנם נסגר, אך מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" שמר ותרגם מספר פוסטים ממנו טרם סגירתו. באחד הפוסטים שפורסם בספטמבר 2015, הודיע גטאס מראש על כוונתו להיפגש עם שלושה אסירי עולם, המחבלים מרוואן ברגותי, כרים יונס, וכן ווליד דקה שהיה אחד מרוצחי החייל משה תמם ב-1984 והוא אסיר שעל פי החשד קיבל מגטאס דברים אסורים במהלך ביקורו בכלא.
באוגוסט 2015 גטאס הודיע מראש על ביקור אצל המחבל אחמד סעדאת, מזכ"ל ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" שנחשד במעורבות ברצח שר התיירות רחבעם זאבי, אך לא נשפט על כך. כמו כן, הוא הודיע על ביקור אצל האסיר מוחמד עלאן, איש הג'יהאד האסלאמי.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20