מחאת המסתננים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
מחאת המסתננים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

עשרות בעלי מסעדות וחברות השמה יוצאים במאבק ציבורי נגד החלטת בג"צ נוספת שמעוררת מחלוקת. לאחרונה החליט בית המשפט העליון כי מעסיקי עובדים אריתראים וסודנים יחויבו בתשלום היטל של 20% מסך הכנסתו של העובד.

החלטה שמטרתה להביא, בסופו של יום, לייקור עלות ההעסקה של העובדים הזרים, על מנת לעודד העסקה של עובדים ישראל. ההחלטה חלה רטרואקטיבית חמש שנים לאחור.

שחף חיו בעלים של חברת ההשמה Peoples, שחברתו מעניקה שירותים לחברות מוביליות במשק כגון רשת ישרוטל, סלקום כלמוביל ועוד, מתאר את המצב בשוק העבודה הישראלי: "כיום במדינה יש משבר גדול בכל נושא העסקת עובדים בתפקידי זוטא. ככלל ישראלים ידועים וגם מוכיחים ביום יום כי אין להם רצון לעבוד קשה ויש תנאי סף של שכר בו הם מוכנים לצאת ולעבוד. אם בעבר חברות גדולות יכלו לבחור את העובדים מתוך 20-30 מועמדים, היום החברות מוכרות את עצמן ומציגות את היתרונות כדי לשכנע עובדים לעבוד אצלן".

שחף חיו, בעלי חברת ההשמה 'Peoples'
שחף חיו, בעלי חברת ההשמה 'Peoples'

 

כידוע, בתחום המסעדנות והניקיון ישראלים נוטים לא לעבוד מתוך 3 סיבות עיקריות: תדמית גרועה, שכר נמוך יחסית ועבודת כפיים שדורשת מאמץ רב.בעלי עסקים מספרים שהישראלים לא יעבדו כשוטפי כלים, לא יעבדו כחדרנים בבתי מלון, לא יעבדו כמנקי רחובות ולא באף תפקיד בו תהיה עבודת כפיים בשכר נמוך.

"גם בשכר כפול, יהיו תפקידים שלא יהיה קל לאייש בגלל התדמית ובגלל העבודה הקשה." אומרים בעלי העסקים בשיחה עם כתב ערוץ 20. שחף חיו מוסיף: "ההחלטה של העליון מהווה גזר דין מוות למסעדות ולבתי המלון מאחר והעובדים היחידים שיהיו מוכנים לעבוד בעבודות מסוג זה הינם עובדים זרים. אחרת מי יעשה את העבודה הזאת? מי ישטוף כלים? מי ינקה את החדרים? זה יגרום לקריסה כלכלית של לא מעט עסקים".

"החוק מתאים ל-2003"

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, מוסיף: "ההיטל שמוטל בימים אלו על מסעדנים ומעסיקים של עובדים אריתראים וסודנים בגובה של 20%, מיוחסת בטעות לבג"ץ, זו החלטה של הדרג הפוליטי, שגזר את ההחלטה מחוק שחוקק בשנת 2003 שמטרתו הייתה למנוע החלפה של עובדים ישראלים בעובדים זרים המציאות כלכלית שונה לחלוטין מהמציאות כיום. באותה תקופה הייתה אבטלה גדולה וזה היה עוד בטרם הגיעו גלי מבקשי המקלט.

ההיטל שעמד בעבר על 8% זינק היום ל-20% במציאות כלכלית שבה נתוני האבטלה קטנים בהרבה ובעובדים הזרים מבצעים עבודות של ניקיון, חקלאות, בנייה ועוד. עבודות שישראלים לא רוצים לעשות! אין לנו באמת אלטרנטיבה  לעובדים האלו. לכן החוק שחוקק ב- 2003 לא עומד במבחן המציאות של היום, ואנו מרגישים שלוקחים מאיתנו כסף שהוא קריטי להמשך קיום העסקים. ההחלטה איננה הוגנת בלשון המעטה ותביא לקריסה של מאות עסקים שלא יוכלו לשלם את ההיטל חמש שנים אחורה. "

 
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20