בית המשפט הצבאי ביהודה גזר הבוקר עונש של מצטברים ותשלום פיצויים בסך 250,000 ש"ח, על מוחמד אלעמאירה, בגין פיגוע הירי בו נרצח הרב מיכאל (מיכי) מרק ונפצעו אשתו ושני ילדיו הקטנים שנסעו עמו ברכב, ב-1 ביולי 2016. אלעמאירה, אשר נהג ברכב באמצעותו בוצע הפיגוע, הורשע ברציחתו של הרב מרק ז"ל ובניסיון לרצוח את בני המשפחה שנסעו עמו ברכב ונפצעו.

רכב המשפחה ההפוך בזירת הפיגוע. צילום: דוברות כב"ה יו"ש תחנה אזורית יהודה
רכב המשפחה ההפוך בזירת הפיגוע. צילום: דוברות כב"ה יו"ש תחנה אזורית יהודה

 

בנוסף הוא הורשע גם בניסיון לרצוח אחרים, בגין כך שבשבועות שקדמו לפיגוע יצא שלוש פעמים עם שותפו לבצע פיגועים, אולם הדבר לא עלה בידיהם. מצה"ל נמסר כי הוא "משתתף בצער משפחתו של הרב מרק ז"ל וימשיך להגן על ביטחון אזרחי המדינה ולמצות את הדין במלוא החומרה עם פעילי הטרור".

"שמונה חודשים ארוכים וקשים עברו עלינו מאז הירצחו של אבא הי"ד בידי בני עוולה", מסרו במשפחת מרק לאחר משמע גזר הדין, "הרוצח המתועב שקיבל היום את עונשו אינו מעניין אותנו והמשפט לא היה נוכח בשגרת חיינו הכואבת.

בהודעה שפרסמה המשפחה סיפרו כי "בימים אלו אנו עסוקים בחיזוק המשפחה, בחיבוק אחד לשני ויחד עם אמא שטרם החלימה מהפציעה הקשה, עמלים בבניית שגרת חיינו מחדש. לא מזמן העמדנו מצבה לאבא, מצבה בה חקוקות מעט מילים שמנסות לבטא הרבה. יש רוצחים ויש בונים. אנחנו למדנו מאבא שתמיד יש להמשיך להתחזק ולבנות קומה על גבי קומה".

הרב מיכי מרק הי"ד עם ילדיו
הרב הי"ד עם ילדיו

 

במשפחה אף ביקשו לפרסם קטע קצר מתוך מכתב שכתבו לשופטי הרוצח, אותו הקריא הבן שלומי ומבטא לדבריהם את הרגשתם: "הרוצח שיושב פה לא מעניין אותנו. הוא איבד צלם אנוש. אבא שלנו כבר לא יחזור. מה שכן חשוב לנו זה שהוא לא יוכל לחזור ולפגוע בעוד אנשים, שהוא לא יגרום לעוד משפחות לעבור את הגיהינום שאנחנו עוברים כבר יותר מחצי שנה. הוא ושותפו כבר ישבו בכלא בעבר, שוחררו בעסקת שליט וחזרו לטרור. שלא יעשו זאת שוב. שלא יעלה בדעתם של חבריהם לבחור בדרך זו, דרך המוות. שידעו כי דרך החרב אינה משתלמת.
אני עומד פה בלי שאר אחיי ואחיותיי כיוון שאין לנו עניין ביצור שפל שאיבד צלם אנוש ומסוגל לזוועות שכאלה. הוא לא עניין אותנו ולא מעניין אותנו. אנחנו רק לא רוצים עוד משפחות כמונו. לילדים שלי נרצחו שני סבים, אני לא מאחל זאת לאף אחד".

"על מדינת ישראל ובעיקר על ראשיה להימנע משחרור מחבלים בכל עסקה שהיא. הוכח כי גם ללא "דם על הידיים" שמשוחרר חוזר למעגל הטרור והופך למחבל "עם דם על הידיים". אנו מבקשים מקברניטי המדינה שלא להיכנע ללחצים מבית ומחוץ לשחרר מחבלים וקוראים למצדדי העסקה לעלות לקברי הנרצחים על ידי משוחררי אותה עסקה ולבקש את סליחתם", סיכמה המשפחה.

גורם צבאי הוסיף כי שותפו של אלעמאירה בביצוע הפיגוע, מוחמד פקייה, נהרג ב-26 ביולי 2016, לאחר שכוחות צה"ל הגיעו לביתו על מנת לעצור אותו והוא התבצר במקום וביצע ירי לעברם. אלעמאירה נעצר ב-14 ביולי 2016 והורשע ב-4 בינואר 2017 עפ"י הודאתו.

קולות הקשר מרגעי לכידת המחבלים שהורשעו בביצוע הירי בו נרצח הרב מיכאל (מיכי) מרק הי"ד (27.07.16). צילום: דובר צה"ל

מיכאל (מיכי) מרק בן 48, תושב עתניאל ומנכ"ל ישיבת ההסדר שבה, נהרג בפיגוע הירי בהר חברון. אשתו, חווה רחל (40), נפצעה באורח קשה והתבשרה על הרצח רק לאחר יומיים כשהתעוררה בבית החולים. ביתם תהילה (13) נפצעה בינוני עד קשה מהירי ובנם פדיה מנחם (15) נפצע באורח קל. לזוג מרק עשרה ילדים, שניים מתוכם שהו ברכב בזמן הפיגוע ונפצעו.

המחבלים פתחו בירי מרכב חולף לעבר המשפחה שיצאה מעתניאל לכיוון צפון. כתוצאה מהירי, רכב המשפחה התהפך ומיכי, אב המשפחה, נהרג במקום.

תיעוד הפעילות שביצעו כוחות צה"ל ללכידת המחבל מוחמד פקייה. צילום: דובר צה"ל

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.