בעיתוי כנראה לא מקרי, בזמן שצה"ל עורך את תרגיל הגיס הגדול ביותר שנערך בצפון זה שנים, תקפו הלילה (ה') מטוסי חיל האוויר מתקן בסוריה שמייצר נשק כימי. כך על פי מקורות זרים ודיווחים בלבנון. ישראל הרשמית, גם הפעם, לא מגיבה לפרסומים האלה, אבל מדיניות העמימות כבר לא ממש משכנעת אף אחד.

גורמים במערכת הפוליטית מעריכים שתזמון התקיפה בסוריה אינו מקרי. כשראש הממשלה בנימין נתניהו מדבר חדשות לבקרים על האיום האיראני שגולש לתוך סוריה, בסמוך לגבול הצפוני, ועל שתיקת המעצמות והעולם לנוכח ההתרחבות המדאיגה הזאת – ישראל מבינה גם הפעם שביטחונה תלוי בידיה בלבד. הבהיר בעבר שר הביטחון ליברמן שצה"ל וזרועותיו הארוכות יפעלו בכל פעם שיהיה ניסיון של האויב להעביר נשק לארגוני טרור או לייצר נשק שובר שיוויון. הקמה של מפעל לייצור נשק כימי במדינת הטרור סוריה היא בהחלט איום ממשי על ישראל, בטח כשמלחמת האזרחים שם שככה. המעורבות האיראנית, שלא לומר ההשתלטות של טהרן על משטרו של אסד, מטרידה מאוד ומאיימת על יציבות האזור כולו. חוששות מכך גם מדינות ערב המתונות שדעתן על משטר האייטולות ידועה היטב.

תיעוד הפיצוצים מהמתקן הסורי שהותקף. צילום: טוויטר
תיעוד הפיצוצים מהמתקן הסורי שהותקף. צילום: טוויטר

בעוד שבועיים יישא נתניהו את נאומו השנתי בעצרת הכללית של האו"ם. חלק נרחב מנאומו יוקדש לנעשה בסוריה ולאיומי טהרן במזרח התיכון. גם הפעם, סיכוי סביר, יעדיפו מדינות העולם לשתוק. הן עלולות להתעורר יום אחד ולגלות שאיראן לא שונה בהרבה מצפון קוריאה ושאדישות לנעשה כאן תגרור את האזור כולו למלחמה קשה מנשוא. עפ"י הערכות, בסוריה ובאיראן לא יגיבו להתקפה הזאת. זה לא ימנע משתי המדינות להמשיך ולפעול נגד ישראל בכל דרך, רק שהפעם זה קורה ממש כאן, לא רחוק מגבולנו הצפוני.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20