No Tag To Print

אבו מאזן. צילום: פלאש 90

גורמים ברשות הפלסטינית: "שפל חסר תקדים במצבנו המדיני"

מצב רוח קודר מאוד שורר ברמאללה: הליגה הערבית מסרבת לכנס דחוף לבקשת הרשות, בחריין מאיימת ומאותתת, כי פניה להסכם שלום עם ישראל, מצרים מברכת על הסכם השלום עם האמירויות וסעודיה פותחת את השמים לטיסות "אל על"

הרשות הפלסטינית בשפל מדיני חסר תקדים. מקורות פלסטינים וערבים מדווחים, כי גובר מאוד הבידוד הפלסטיני אפילו בתוך הזירה הערבית ובין השאר עולה, כי הליגה הערבית דחתה את בקשתם של הפלסטינים לכנס דיון חירום כדי לגנות את הסכם השלום בין ישראל לאמירויות. על רקע זה קרא צאיב עריקאת למזכ"ל הליע"ר ללכת הביתה.

עריקאת. צילום: עיסאם רימאווי פלאש 90

על פי מקורות, בחריין דחתה את הבקשה הפלסטינית לאשר סעיף שמגנה את נרמול היחסים בין הערבים לישראל ואף איימה, כי אם הרשות תתעקש על סעיף המגנה את הנורמליזציה, יניחו הם, הבחריינים, סעיף נגדי שבו הם מביעים תמיכה ביחסי הנורמליזציה וב"עסקת המאה".

גורם ברשות הפלסטינית מעריך, כי הדבר הוא איתות ברור לכך שבחריין ככל הנראה, פוסעת בעקבות האמירויות להסכם שלום עם ישראל.

צעד זה של בחריין מצטרף גם לדברי הברכה מצידו של נשיא מצרים, עבד אל פתאח א סיסי, על הסכם השלום בין ישראל לאמירויות ועוד יותר מכך, להסכמתה של סעודיה לטיסות "אל על" בתחומי האוויריים, בדרך לאמירויות.

א-סיסי צילום: אתר הקרמלין
נשיא מצרים א-סיסי. צילום: אתר הקרמלין

גורם פלסטיני אומר לערוץ 20, כי באחרונה מזהה הרשות הפלסטינית סדקים אפילו בעמידה הערבית סביב היוזמה הערבית, שבסיסה הוא היוזמה הסעודית וכי אף שהסעודים חוזרים ומצהירים, כי לא יחתמו על הסכם שלום עם ישראל טרם שתיפתר הבעיה הפלסטינית הרי שהדאגה מצעדיה של סעודיה רבה מאוד.

ברשות הפלסטינית רואים בצעדיה של בחריין ובהסכם השלום עם האמירויות כ"מצור על הבעיה הפלסטינית" וניסיון לגרור את הפלסטינים לתוך "עסקת המאה" וברמאללה כועסים על דבריו של ג'ארד קושנר, יועצו של נשיא ארה"ב, שאמר כי העולם מבקש להבטיח לפלסטינים חיים טובים יותר אולם נדרשת לכך מנהיגות בעלת יכולת.

חסן עצפור, עורך האתר "אמד", מכנה הבוקר את ג'ארד קושנר בתואר "סוחר הנדל"ן, ומתאר את המאמץ האמריקאי כמלכודת שדומה למדיניות ארה"ב בהטלת המצור על ערפאת בתחילת שנות האלפיים.

בפת"ח מפנים אצבע מאשימה לעבר ה"ראיס הכושל", שבולם אפילו ביקורת נגד קטאר שמסייעת לחמא"ס להקים "מדינונת" (דוילה) ברצועה, רק משום שבני משפחתו חיים שם ועושים עסקים.

לערוץ 20  נמסר, כי הביקורת באה בעקבות הנחייתו של אבו מאזן בשבוע שעבר למועצה המהפכנית של פת"ח שלא לתקוף את קטאר על מאמציה להביא לרגיעה ברצועה. כך דרשו בכירי פת"ח שמודאגים מהתבססות חמא"ס ברצועה על חשבון הריבונות הפלסטינית.

"איך נוכל לגנות את הנרמול בין ישראל לערבים בזמן שקטאר מתאמת את כל מהלכיה ברצועה מול ישראל ואף מקבלת ממנה הנחיות?" שאלו בכירי פת"ח בתביעה לגנות את קטאר.

יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן.  צילום: הדס פרוש. פלאש 90
יו"ר הרשות אבו-מאזן. צילום: פלאש 90

לדבריהם, אבו מאזן איננו נוקט עמדה ומתרץ את הדברים בכך שטרם ראה נייר רשמי המבטל את תכנית הסיפוח של ישראל. גורם פלסטיני מדגיש, כי ההערכה ברשות היא שאיום הסיפוח נדחה לשנתיים עד חמש שנים לפחות, וכי על אבו מאזן לנצל את הדבר כדי לחזור לתהליך המשא ומתן. עוד נודע, כי גם המצרים לוחצים על אבו מאזן בכיוון זה.

גורם ביטחוני פלסטיני אומר, כי באחרונה התקיימו מגעים בין גורמי ביטחון אמריקאים לפלסטינים במגמה לבדוק את נכונות הרשות לחזור למשא ומתן נוכח הדחייה של תכניות הסיפוח. הפלסטינים הבהירו לאמריקאים, כי בינתיים הם משקיעים מאמץ רב בסיכול פעולות טרור משטחי הרשות הפלסטינית וכי אף מתקיים תיאום ביטחוני סמוי בינם לבין ישראל, תוך שכוחות הביטחון הפלסטינים נמנעים מכל מגע עם צה"ל ובין השאר, הם מפנים עמדות במהלך פעילות צה"ל בשטחי הרשות.

לפי שעה, לא נותר להנהגה ברמאללה אלא לכנס את "פסגת הטרור" מול הפלגים הקיצוניים ממטה שגרירות אש"פ בביירות והערב בשעה 19:00 צפוי אבו מאזן לשאת דברים בכנס "המזכ"לים".

מנגד, ולקראת כנס ה"מזכ"לים" של ארגוני הטרור, הצפוי היום בערב בין ביירות לרמאללה, ניכר מאמץ של הג'יהאד האסלאמי והחמא"ס להביא להצהרה משותפת, שתציב את ההתנגדות לישראל, את ביטול ההסכמים וההכרה בישראל במרכז ההסכמה הפלסטינית.

בהקשר זה יש לציין, כי באחרונה הגביר מאוד אסמאעיל הניה את פגישותיו והתייעצויותיו עם האיראנים ובעיקר עם אסמאעיל קאאני, מפקד משמרות המהפכה וכן עם זיאד נח'אלה, מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי ושני הארגונים טוענים הבוקר, כי הם מחזקים את היחסים ביניהם.

הניה. צילום: עאבד ראחים חאטיב פלאש 90

הניה, יש לציין, מגיע לבירות לאחר פגישות עם ארדואן ועל פי מקורות ערביים הוא מביא איתו סכומי כסף גדולים מטורקיה ומאיראן לקופותיה של חמא"ס. הניה אף צפוי לפגוש את מנהיג חיזבאללה במהלך שהותו בביירות.

בתוך כך גם בלבנון נשמעת ביקורת על כנס ה"מזכ"לים", שמתקיים בזמן שלבנון נמצאת בכאוס כלכלי ופוליטי, שכן אירוח ארגוני הטרור איננו מקוב על ארצות הברית ואירופה והדבר הוא שהביא את ממשלת לבנון להודיע, כי היא איננה מסכימה לארח את הכנס, טרם שחזרה בה.

 

It is not Android