חברי הכנסת יצביעו היום (ד') על שני הנציגים של המשכן בועדה למינוי שופטים. התוצאות יהיו דרמטיות לכאן או לכאן, שכן מדובר בועדה שתקבע את אופיו של בית המשפט העליון, שהוא ככל הנראה הגוף השלטוני החזק ביותר בישראל. בהרכב הוועדה ישנם יותר נציגים למערכת המשפט מאשר לנבחרי ציבור, מה שגורם כבר שנים לכך שהמערכת המשפטית מצליחה לרוב 'לשבט את עצמה' במינויים שמתאימים לתפיסות העולם של ראשי המערכת. עם זאת, 'חוק גדעון סער' מאפשר לשלשה חברי ועדה להטיל וטו על מינוי מועמד לעליון – ולכן יש משמעות גדולה מאוד לחברי הכנסת שייבחרו לועדה. זאת על רקע העובדה כי בשונה מהשנים האחרונות, הפעם שר המשפטים ניסינקורן מתכוון ליישר קו עם נשיאת העליון חיות.

קרב פוליטי נרשם בין מועמדת הליכוד, אסנת מארק, לבין שרת המשפטים לשעבר איילת שקד. גורם משמעותי שעשוי לשחק לטובתה של שקד הוא העובדה שהח"כים יצביעו בהצבעה חסויה, כך שהציבור לא יוכל לדעת מי מהח"כים היה נאמן למשמעת הקואליציונית ומי שבר אותה.

כעת אנו מפרסמים כי גורמים בפרקליטות טוענים כי אביחי מנדלבליט, המשמש בתפקיד היועמ״ש ומ״מ פרקליט המדינה, מצפה בכליון עיניים למינויה של איילת שקד. ״מנדלבליט רגוע ומאושר עם המינוי המסתמן״, אמר גורם בסביבתו לערוץ 20.

שר הפנים ויו"ר סיעת ש"ס, אריה דרעי, הבהיר כי סיעת ש"ס תישמע להחלטת הקואליציה ותתמוך באסנת מארק.

דרעי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ממשרד המשפטים נמסר: "אנחנו מגנים בתוקף את הניסיון המניפולטיבי לשרבב את שמו של היועץ המשפטי לממשלה לנושא, תוך הצגת שקרים מפי גורמים עלומים".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.