בכיר התייחס היום (א') למתקפת הסייבר העולמית שפקדה מקומות רבים ברחבי העולם ואמר בהקשר הביטחוני של המתקפה כי ישראל נערכה למתקפה. "אנחנו נערכנו למתקפה הזו. ידענו על הפוגען הזה ומי שעדכן את המערכות שלו לא נפגע. במערכת הבריאות בבריטניה לא עדכנו את המערכת בגלל עלויות כלכליות שנאמדו בסכומים של מיליארדי פאונד וזו הסיבה שנפגעו. אנחנו מעריכם שיהיו עוד מתקפות כאלה ואנו נערכים לכך".

מתוך 'הפטריוטים'. ימים א'-ה' ב-22:00

הגורם הבכיר מעריך כי "התקיפה בסוף השבוע היא ברמה השטחית ולא תקיפת עומק של מערכות". לדבריו, מדובר במתקפה פשוטה יחסית בדומה למה שקרה למספר חיילים בצה"ל שהחמאס דג אותם באמצעות הפייסבוק. "המתקפה הזו הייתה רחבה מאוד כשחלק מהאקרים ביצעו אותה ממניע כספי, כלומר כופר, ובחלק מהמקרים המתקפה נועדה לייצר הד בעולם. חלק מהתוקפים לא נערכו למתקפה אלא הצטרפו אליה בגלל חקיינות וחלק מהמתקפות זה סנכרון של כמה האקרים ביחד", מעריך הגורם הצבאי.

עם זאת, לדברי אותו גורם,  "המערכת הצבאית מוגנת היטב וכיום אין שום מערכת אזרחית שמוגנט טוב יותר מהרשת של צה"ל". בנוסף, הוא מבהיר כי "עד היום לא מוכרת כניסה של גורם עוין לתוך מערכות צה"ל. ניסיונות לאויבים שלנו יש תמיד וזה נגזר מתוך האינטרס שלהם אבל הצלחות אין לא במערכות הסודיות ולא במערכות הסודיות ביותר". הגורם הצבאי מבהיר בנוסף כי עד היום בצה"ל "לא מצאנו ידידים ברשת שלנו", ורומז  לגבי המעצמות ארה"ב ורוסיה.

 

  של צה"ל בפעולה. צילום: דובר צה"ל

הגורם הצבאי הבכיר אומר כי להערכתו מערכות ההגנה של החברות האזרחיות הן טובות ויודעות להתמודד עם ההתקפות ומשחרר מסר הרגעה: "במידה וחברות כאלה יצטרכו את עזרתנו אנחנו נסייע. סייענו בעבר ונסייע בעתיד אם נדרש לכך אבל אין לנו עניין להיות במרחב של החברות האזרחיות מתוך רצון לא להתערב" מסכם הגורם הבכיר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.