העסקה התחדשה בזכות היועמ"ש. צוללת מסדרת דולפין. צילום: משה שי, פלאש 90
העסקה התחדשה בזכות היועמ”ש. צוללת מסדרת דולפין. צילום: משה שי, פלאש 90

גורם ישראלי מדיני בכיר חשף הערב (ה’) שעסקת הצוללות עם גרמניה חודשה בזכות מכתב של היועמ”ש לגרמנים לפיו הדרג המדיני או הפקידות האחראית לא חשודה בעבירה בעניין.

לדבריו, ישנם מגעים עם בניסיון לשנות את עם ובכלל זאת פיקוח, הכללת הטילים הבליסטיים בהסכם והמשך הטלת סנקציות. “היעד שלנו למנוע מאיראן פצצה גרעינית ואת השיגור שלה”.

כזכור, בחודש שעבר נשיא ארה”ב הכריז כי לא יאשרר את הסכם המעצמות מול איראן והעביר את הנושא לפתחו של הקונגרס. המהלך נתן רוח גבית לבריטים ולרוסים לשקול מחדש את העניין.

“הייתה הסכמה מלאה שצריך לבלום את התוקפנות האירנית ואת פיתוח הטילים האירנים. הסברתי שאם לא נתקן את ההסכם נצטרך לבטל אותו”, ציין הגורם. “טראמפ יכול לקדם את הלחץ על אירן אם יניח אקדח על השולחן, כלומר יביא את ההסכם לקונגרס. אני אומר למנהיגי העולם ‘המחר מגיע, הם יגיעו ליצור של מאות פצצות עם יכולת בליסטית'”.

נתניהו: “אם יישאר הסכם הגרעין נקבל 30 צפון קוריאה”

בתוך כך אמר הערב רה”מ במהלך בלונדון כי “המציאות היא שאם נשאר עם ההסכם עם איראן נקבל 30 צפון קוריאה”. לדברי נתניהו, האיראנים לא מפרים את הקו האדום אותו הציב בנאומו באו”ם. יחד עם את הוא אמר: “הסכנה היא לא שהם יפרו את ההסכם אלא שהם יעמדו בו”.

רה"מ בנימין נתניהו, ראש לשכת רה"מ יואב הורביץ ושר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. צילום: שמעון ריקלין, ערוץ 20
רה”מ בנימין נתניהו, ראש לשכת רה”מ יואב הורביץ ושר החוץ הבריטי בוריס ג’ונסון. צילום: שמעון ריקלין, ערוץ 20

בפגישות עלה גם הנושא הפלסטיני והדרישה להסדרי בטחון והכרה במדינת הלאום היהודית. “הערב אנחנו יושבים לארוחת ערב עם מיי למאה שנה להצהרת בלפור שהיא המקבילה להצהרת כורש ההיסטורית.
אני לא שוכח לרגע שאחרי הם ניסו לעשות שינוי עם הספרים הלבנים, אבל בלעדיה היה קשה לנו להתקדם לכיוון של מדינה יהודית”.

“אהרון אהרונסון הוא זה שאמר לבריטים לעזוב את ההתקפה על עזה וללכת על באר שבע וכך קרה. אהרונסון השפיע על מרק סייקס שהיה חבר בועדת החמישה שניסחה את הצהרת בלפור. כאשר הפלסטינים אומרים שהצהרת בלפור היא פשע הם אומרים שלא מגיע ליהודים כלום: לא בית יהודי ולא חלוקה”.

רה”מ התייחס לבקשת הצלב האדום לחפש את גופות המחבלים הנעדרים שנקברו בפיצוץ המנהרה בגבול הרצועה: “גם לנו יש חללים אצלם”.

בנושא הכלכלי ציין נתניהו כי “אם תיהיה הפחתה דרמטית על מס החברות באמריקה זה ישפיע גם עלינו ונשקול הורדה במקביל”. מחר יגיע נתניהו לפתיחת הבורסה וישתתף במפגש עם מכון מחקר.

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.