No Tag To Print

צילום: עבד ראחים חטיב פלאש 90

גורם ברשות הפלסטינית: "המעורבות הטורקית בפיוס הפלסטיני נועדה להעלות את חמא"ס לשלטון"

מקור ברשות: "טורקיה תומכת בח'אלד משעל בדרכו לתפקיד בכיר באש"פ" • רג'וב מקדם את העמדה הקטארית ותומך בהקמת ממשלה משותפת וברשימה אחת לקראת הבחירות

משלחת הפת"ח בראשותו של ג׳יבריל רג׳וב שנשא ונתנה עם הנהגת חמא"ס בטורקיה, ממשיכה במסעה המדיני ולאחר ביקור בקטאר, לפגישה עם ח'אלד משעל, נועדה אמש (28 ספט') במצרים עם שר החוץ המצרי, סאמח שכרי.

מטרת הביקור במצרים, על פי מקורות פלסטינים, היא לפייס את המצרים שזועמים על אבו מאזן בשל פנייתו לחסות הטורקים והפקדת תיק הפיוס בין פת"ח לחמא"ס בידיה של טורקיה, תוך פגיעה ביוקרתה של מצרים, שהחזיקה בתיק הזה במשך שנים ארוכות.

רג'וב נועד עם שכרי ועדכן אותו בהתפתחויות האחרונות ובהסכמות בין פת"ח לחמא"ס במה שכבר מכונה "הסכם איסטנבול" ובהן עריכת בחירות לפרלמנט הפלסטיני, לנשיאות וגם למועצה הלאומית הפלסטינית של אש"פ, בתקופה שלא תעלה על חצי שנה. משרד החוץ המצרי פרסם, כי השר שכרי אישר מחדש את עמדתה הנחרצת של מצרים בנושא הפלסטיני ואת תמיכתה בזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני, להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 4 ביוני 1967.

רג'וב. פלאש 90

ביקורו של רג'וב במצרים מתקיים בצל ביקורת חריפה מצד פובליציסטים וכלי תקשורת על הפנייה הפלסטינית לקבלת חסות טורקית וקטארית וכן בצל הכעס המצרי על אבו מאזן בשל הידוק היחסים עם טורקיה והמעורבות הגוברת שלה בזירה הפלסטינית.

בראיון שהעניק רג'וב ממצרים הוא מכחיש כי קיימת הסתייגות או ביקורת מצרית מ"הסכם איסטנבול" ואומר, כי "מצרים היא מדינה מרכזית למען העניין הפלסטיני והיא מעצמת על אזורית. המצרים ידעו מהרגע שעזבנו את רמאללה שאנחנו הולכים לאיסטנבול ונתנו את ברכתם. למצרים אין שום הסתייגויות מהדיאלוג בין חמא"ס לפת"ח באיסטנבול".

גם חסין א שיח', מבכירי הפת"ח, ציין כי "הנשיא מחמוד עבאס קבע מלכתחילה את מסלולה של המשלחת, מטורקיה לקטאר ולקהיר, מכיוון שקהיר היא נותנת החסות לפיוס" ואילו נביל שעת', יועצו של אבו מאזן, אומר כי "אין לראות בשיחות איסטנבול כאילו העבירו הפלסטינים את האחריות על תיק הפיוס ממצרים לטורקיה".

בינתיים, כלי תקשורת במצרים תוקפים את רג'וב בשל שורת התבטאויות שהן מתארים כ"התקפה על מצרים" וגם הנהגת חמא"ס שהצליחה לגרור את הרשות הפלסטינית לתיווך בחסות טורקיה, נתונה בזמן האחרון לביקורת תקשורתית חריפה מצד המצרים, שמכנים את הנהגתה בשם "ארגון טרור", "עבדים הדולר הקטארי" ועוד ומאשימים אותה בפשעי מלחמה, בשחיתות, בעינויים ברצועת עזה ועוד.

קדמה לפגישה בקהיר גם ישיבה בין רג'וב לח'אלד משעל, בכיר חמא"ס. "נפגשנו בביתו של ח'אלד משעל ושוחחנו על פרטי המסלול לפיוס", אמר רג'וב בראיון לתקשורת הערבית והוסיף "שמענו משר החוץ הקטארי מסרים מעודדים ואישרנו כי הדרך היחידה להתמודד עם הקנוניה שמולנו היא האחדות".

צילום: עבד ראחים חטיב פלאש 90

מקורות ערביים מעריכים כי גם סוגיית הסנקציות שמטילה הרשות הפלסטינית על עזה עלתה על השולחן ואחדים טוענים כי הרשות הפלסטינית צפויה להכיר בקרוב במנגנוני הביטחון ובפקידים של שלטון החמא"ס ברצועה. עוד שוחחו הצדדים גם על תביעתה של חמא"ס להביא לרה ארגון במוסדות אש"פ. כזכור, בשבוע שעבר דיווחו מקורות ערביים, כי חמא"ס דורשת לקבל ייצוג של שליש במועצה הלאומית הפלסטינית.

במערכת הפלסטינית כבר ניכרת תכונה לקראת בחירות אפשריות: ראש הממשלה הפלסטיני, מחמד שתייה, אמר בשבוע שעבר כי ממשלתו ערוכה לספק את כל הנדרש ממנה כדי לערוך בחירות ואילו ראש ועדת הבחירות, השאם כחיל, אמר כי אלו ייתכנו בתוך 110 ימים על פי החוק הפלסטיני.

חסין א שיח', מבכירי הפת"ח מברך על ההישגים באיסטנבול ואומר כי לאחר הבחירות תסכים הפת"ח אם תנצח, להקים ממשלת אחדות לאומית.

מקורות ערביים טוענים, כי קטאר פועלת לשכנע את הרשות הפלסטינית והפת"ח להתמודד בבחירות ברשימה משותפת עם חמא"ס, תוך חלוקת המושבים בפרלמנט הפלסטיני בהסכמה בין הצדדים והקמת ממשלת אחדות, אלא שמנגד גובר החשש בפת"ח ובקרב גורמי ביטחון ברשות הפלסטינית מהמהלכים שנחשבים כהצלחתה של חמא"ס לגרור את אבו מאזן לתהליך בחירות. גורם ביטחוני אומר, כי "רג'וב גורר את אבו מאזן למקומות רחוקים מדי".

צילום: עבד ראחים חטיב פלאש 90

גורם בפת"ח אומר ל ערוץ 20, כי בכירי הפת"ח בוועד המרכזי, שיפגשו ביום חמישי הקרוב לדון בהסכם איסטנבול, חלוקים ביחס למערכת היחסים עם חמא"ס ובעוד שרג'וב דוחף לשותפות עם חמא"ס ותומך גם בגיבוש רשימה משותפת לפת"ח ולחמא"ס, בהתאם לעמדה הקטארית, ואף בכך שהרשות תכיר במנגנוני הביטחון ברצועה ובפקידים במנגנון המנהלי וזאת, תמורת תמיכת חמא"ס באבו מאזן כמועמד יחיד לנשיאות הרי שחוגים אחרים, כאלו המקורבים לראש המודיעין מאג'ד פרג' יוצאים נגד רג'וב בשל החשש שידחקו לשוליים ברשימה משותפת, נוכח יחסיהם העכורים עם חמא"ס.

גורם אחר ברשות הפלסטינית, בכיר בסגל החוץ, אומר ל ערוץ 20, כי המעורבות הטורקית ותביעת חמא"ס לרה ארגון באש"פ הם חלק מאסטרטגיה טורקית מסוכנת: לדבריו, מזה מספר שנים שטורקיה פועלת כדי להציב את ח'אלד משעל בעמדות הנהגה בכירה בזירה הפלסטינית ולפיכך היא צפויה לתמוך בו כמועמד המועדף של חמא"ס בהתמודדות על תפקיד בכיר באש"פ. "הסיבה לכך שטורקיה עומדת לצד משעל בבחירות הקרובות ללשכה המדינית של חמא"ס היא רצונה להפוך אותו לבעל הסמכות העליונה בחמא"ס כדי שיוכל להתמודד מטעמה על אש"פ ולהנהיג את חמא"ס בדרך לארגון הפלסטיני החשוב ביותר", אומר הגורם.

כהוכחה לתכנית הטורקית והקטארית, מציג הגורם הפלסטיני את ביקורו לפני מספר חודשים של השגריר הקטארי, מחמד אל עמאדי, אצל הנהגת החמא"ס בחברון, בביתו של עזיז זויכ, מי שנחשב לתומכו של משעל. במהלך הביקור המליץ עמאדי לאנשי החמא"ס להתמודד בבחירות, שנדחו בינתיים, ואף תרם לכך 25 מיליון דולר.

It is not Android