ההפגנות בטהרן, איראן. צילום: רויטרס
ההפגנות בטהרן, . צילום: רויטרס

 

גורם ביטחוני מעריך הבוקר (ב') כי ההפגנות באיראן יכולות להשליך על המציאות הביטחונית במזרח התיכון באופן דרמטי. בישראל מתקיימת הערכת מצב יומיומית ומעקב צמוד אחר הנעשה ברחובות ואחר התבטאויות המנהיגים באיראן, שבניגוד למהומות בשנת 2009, הפעם נראה כי הם מקשיבים לרחוב הבוער.

״איראן נמצאת בצומת דרכים דרמטי וכל החלטה בימים הקרובים יכולה להשליך באופן דרמטי על המציאות במזרח התיכון״ מעריך גורם ביטחוני. ״אנחנו מסתכלים על התבטאויות של מנהיגי איראן ומבינים שבחדרי חדרים מתקבלות החלטות. מחד, איראן יכולה ברגע להחליט לשנות את אסטרטגיית תמיכת הטרור מחוץ לגבולותיה בדגש על המזרח התיכון ולהשקיע תקציבים בעם, ומצד שני, היא יכולה להסלים את הגזרה כדי למשוך את תשומת הלב למקום אחר״.

מתנגדי המשטר באיראן מפגינים מחוץ לשגרירות האיראנית בלונדון. צילום: רויטרס
מתנגדי המשטר באיראן מפגינים מחוץ לשגרירות האיראנית בלונדון. צילום: רויטרס

 

זוהי הפעם הראשונה שבאיראן שומעים קולות של הרחוב שקורא להנהגה להפסיק לממן את הפלסטינים במזרח התיכון, להפסיק לממן את חיזבאללה ולהשקיע בסטודנטים הצעירים. עוד קולות שלא נשמעו באיראן הם קולות ההנהגה שמבינים את הסטודנטים ומוכנים לשנות את דרכם ולהשקיע בהם.

לאיראן מדיניות חוץ מאוד ברורה – השקעה בטרור סביב כדי לחזק את עצמה כמעצמה התנגדותית לציונות בעולם. לצד זה, מהפכה באיראן כעת יכולה להוביל לכאוס גדול בדומה לאביב הערבי – כמו המהפכות בכיכר תחריר במצרים שהסתיימו בהפלת שלטון וכמו ניסיון ההפיכה בטורקיה שנכשל לאחר שנשיא טורקיה יצא לתקשורת באמצעות סרטון בסלולארי.

אזרחים מפגינים בטהרן, איראן. צילום: רויטרס
אזרחים מפגינים בטהרן, איראן. צילום: רויטרס

 

״באיראן מחכים לראות לאן פניה של ארצות הברית בהקשר להסכם הגרעין. הם יודעים שהנושא צריך להגיע להכרעות הרות גורל בשבועיים הקרובים והמתח שם לא מוסיף לשקט״, מסביר הגורם ביטחוני. ״כל שינוי במדיניות האמריקאית עלולה להעצים את הדרמה במזרח התיכון וגם אחרי זה אנחנו עוקבים ומקיימים הערכות מצב יומיומיות״.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.