איל-ההון היהודי הונגרי-אמריקני , שידוע בפעילותו במימון ארגוני שמאל קיצוני ברחבי העולם, פרסם אתמול (שלישי) מאמר ב"גרדיאן" ובו חזה שחורות לעתידו של . "אירופה הולכת סהרורית בדרכה אל האבדון – ואנשיה צריכים להתעורר", כתב סורוס.

סורוס מזהיר בדברים שכתב כי אם אירופה לא תתעורר "האיחוד האירופי ילך בדרכו של האיחוד הסובייטי ב-1991". "לא המנהיגים שלנו ולא האזרחים שלנו, עושים רושם שהם מבינים כעת שאנו חווים רגע מהפכני", הוסיף.

"בחיי הארוכים ועמוסי האירועים, הייתי עד לתקופות רבות של מה שאני מכנה חוסר איזון רדיקלי – אנו חיים בתקופה כזו היום", אומר סורוס בן ה-88 שמשפחתו שרדה את שואת יהודי הונגריה על ידי התחזות לנוצרים.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. צילום: רויטרס

סורוס התייחס בדבריו לבחירות הקרבות לפרלמנט האירופי שייערכו במאי והזהיר כי "כוחות אנטי-האיחוד האירופי ייהנו מיתרון". "השיטה המיושנת מכשילה את אלו שרוצים לשמר את הערכים עליהם הוקם האיחוד, אך עוזרת לאלו שרוצים להחליף את הערכים האלה במשהו שונה באופן רדיקלי".

מערכת הבחירות הקרבה נחשבת למשמעותית עבור האיחוד. ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, הצהיר מספר פעמים בעבר כי מערכת הבחירות היא הזדמנות להביא לשינוי משמעותי באיחוד ובערכים המובילים אותו. בנאום שערך אורבן לפני כחצי שנה הוא התייחס לסוגיית הבחירות באיחוד ואמר כי במהלך 2019 "הערכים הליברליים והרב-תרבותיות יתפוררו בפני הנצרות הדמוקרטית".

"הצעד הראשון להגן על אירופה מאויביה הפנימיים והחיצוניים הוא להכיר בגודל האיום שהם מציבים", כתב סורוס. "הצעד השני הוא לעורר את הרוב הפרו-אירופי הישן ולהניע אותו להגן על הערכים עליהם הוקם האיחוד האירופי". ,אחרת", כותב סורוס, "החלום של אירופה מאוחדת יכול להפוך לסיוט של המאה ה-21".

סורוס, שעשה את הונו הרב מסחר במטבעות חו, מקדם לטענת רבים  פעולות חתרניות במקומות שונים בעולם שמטרותיהן לערער משטרים ולהשפיע על המדיניות שלהם. בין היתר, בהונגריה קיימת חקיקה על מנת לבלום את השפעת הארגונים שהוא מממן. גם בישראל הוגשה הצעת חוק בשם "חוק סורוס", שמטרתה לבלום את ההשפעה של תורמים לעמותות המקדמות מדיניות אנטי-ישראלית.


 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.