למרות שרק היום (שני) נכנסו לתוקפן כלכליות חדשות של ארה"ב על , הצהיר היועץ לביטחון לאומי של דונאלד , ג'ון כי: "אנחנו לא מגבילים את הסנקציות. אלו שנכנסו לתוקפן היום לא היו האחרונות".

היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון. צילום: רויטרס

 

בראיון לתכנית 'Fox business' הסביר בולטון כי ההשלכות הכלכליות מהסנקציות "כבר מורגשות באיראן" וטען כי יש תנועה כלכלית רבה מצד אליטות איראניות, אשר מוציאות נכסים והון אל מחוץ לרפובליקה האיסלאמית.

בתוך כך, מערכת הבנקאות העולמית "סוויפט" הודיעה תשעה את גישתם של בנקים איראניים למערכת הכלכלית הבין-לאומית.

בולטון התייחס גם לחשש כי איראן תצליח להתגבר על הסנקציות באמצעות היחס האוהד של פקידי ובכירי האיחוד האירופאי, שהתנגד ליציאת ארה"ב מהסכם הגרעין: "יכול להיות שהבירוקרטים בבירות אירופה, ובמיוחד בבריסל, ינסו להקל על האיראנים בייצוא נפט" אמר יועצו של טראמפ אך התעקש כי הסנקציות ישיגו את מטרתן, "עם או בלי סיוע מפקידי האיחוד האירופי".

 

בהתייחסות לדברים שאמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שאמרה כי שימור העסקה עם איראן הוא "עניין של כיבוד הסכמים בינלאומיים ושהוא חיוני לביטחון בינלאומי", ענה בולטון: "מי שקובע את הצלחת הצעדים הכלכליים הם חברות ועסקים, לא פקידים אירופאיים".

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. צילום: Saeima

 

בולטון לא טרח להסתיר את העובדה כי הסנקציות על הנפט האיראני, לא היו האחרונות: "אנחנו בממשל, וחברי קונגרס רבים, מחפשים דרכים חדשות שאפשר יהיה ליישם על מנת להגביל את האלימות והטרור שאיראן מפיצה בעולם" אמר בולטון וסיכם: התיאוריה של ממשל אובמה הייתה שההסכם עם איראן יהפוך אותם למשטר ידידותי ושוחר שלום. היום כל אמריקאי כבר יודע כמה שגויה התיאוריה הזו, ולכן נרחיב את הסנקציות עד שאיראן תיבלם".

 

 

 

 

 

 

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.