בבלוג שפרסמה חברת , היא מודה כי לא עשתה מספיק על מנת להילחם בהסתה המשתוללת ברשת. האינטרנט, החולשת על חברות בת נוספות כמו יוטיוב, אנדרואיד ודפדפן כרום, אף מונה ארבעה צעדים על מנת להילחם בהסתה ובטרור ברשת בעתיד.

הצעד הראשון, לדבריה, הוא מעבר לשימוש בטכנולוגיה לזיהוי סרטי וידאו המעודדים . השני – הגדלה משמעותית של מספר האנשים שיעברו על תוכן ויסמנו אותו כלא הולם או כתוכן . הצעד השלישי הוא קביעת רף נמוך יותר של הסרת תכנים והרביעי – פעילות אקטיבית כדי לאתר פעילי ומתענייני דעא"ש, ומנסים להגיע אליהם עם קמפיין נגד .

מתוך 'הפטריוטים' (א'-ה' ב-22:00)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בתגובה כי "מדובר ב‏תחילתה של מהפכה". לדבריו, "בשנה וחצי האחרונות אני פועל, יחד עם עמיתיי ברחבי העולם, לשכנע את חברות האינטרנט לקחת אחריות ולהילחם בהסתה לטרור ברשת, ‏היום גוגל הודתה- לא עשינו מספיק ועכשיו נעשה הרבה יותר. כל הכבוד לגוגל". ארדן אף קרא לענקיות הרשת לא להתעלם ממה שמתחולל בחסותן. " וטוויטר חייבות לפעול גם, לפני הפיגוע הבא", אמר.

הסתה פלשתינית המעודדת את רציחתו של יהודה גליק. מבט לתקשורת הפלשתינית
פלשתינית המעודדת את רציחתו של יהודה גליק. מבט לתקשורת הפלשתינית

 

הצעת חוק משלימה שהגישה במושב הקיץ האחרון ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני), מבקשת להביא לכך שהיועץ המשפטי לממשלה יוכל לבקש מבית המשפט המחוזי להורות על הסרת תכנים מסיתים מהרשת. בנוסף, בית משפט מחוזי לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, להוציא צו המורה לחברות כמו פייסבוק או גוגל להסיר תוכן המהווה עבירה פלילית ויש בו סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה.

נוסח החוק קובע כי בית המשפט יהיה רשאי לתת את הצו במעמד צד אחד, והמדינה תהיה רשאית לבקש מבית המשפט להציג מידע חסוי שלא בנוכחות ספקיות התוכן ובלי לגלות להן את תוכנו.

ישראל ופייסבוק ישתפו פעולה במאבק נגד ההסתה לטרור

בחודש ספטמבר האחרון נפגשו שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן עם ראשי פייסבוק העולמית וסיכמו על שיתוף פעולה וולונטרי להסרת תכני הסתה לטרור מהרשת. בפגישה סיכמו הצדדים על הידוק שיתוף הפעולה בין החברה לצוותים הישראלים, שיובלו בידי משרדי המשפטים, ביטחון הפנים והמטה לביטחון לאומי. זאת, מתוך הכרה שלפייסבוק קיימת יכולת, אחריות ורצון לסייע במיגור הסתה לטרור מהרשת. כזכור, גל הטרור האחרון שפקד את ישראל התאפיין במחבלים רבים שהודו בחקירתם שהושפעו מההסתה בפייסבוק, , יוטיוב ופלטפורמות אחרות.

הסתה בפייסבוק לדקירת חיילים
הסתה בפייסבוק לדקירת חיילים

 

השרים מקווים שהחברה תפעיל את יכולתה לנטר את תכני ההסתה העולים לרשת החברתית ובכך להימנע מנתיב החקיקה. השניים ידרשו מראשי פייסבוק להסיר מהרשת החברתית מילים כמו "אינתיפאדה", "דקירות", "נאצים" ו"שהידים", בנימוק שהן מעודדות טרור.

יש לציין כי בפייסבוק מודאגים מהאפשרות של חקיקה ומהאפשרות שזו תועתק למדינות אחרות. לכן ברשת החברתית מוסרים תכנים לפי קוד אתי שפייסבוק קבעה בעצמה. בין השאר מדובר על קריאות עידוד לבצע רצח, חטיפות ופשעים אחרים, דברי שבח למבצעי . לצד זאת, ברשת החברתית זוכים באחרונה לביקורת רבה על הסרת תכנים ביקורתיים והסתרת מאבקים ציבוריים, בין השאר של ארגון השמאל "באים לבנקאים".

על אף מדיניות פייסבוק, ניתן למצוא ברשת תכתובות הקוראות בצורה ברורה לגולשים להפוך לשהידים, סרטוני הדרכה הכוללים הוראות מדויקות כיצד יש לבצע פיגועי דקירה, סרטונים של אימאמים במסגדים המסיתים לרצח ולטרור ועוד.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.