משרדי גוגל בארה"ב
משרדי בארה"ב

 

חברת גוגל חשפה לראשונה פרטים אשר מצביעים על ארה"ב, כך פורסם ב"וושינגטון פוסט". בחשיפה של ענקית המדיה והאינטרנט ראיות לכך שסוכנים רוסים רכשו מודעות בסכומים של מאות אלפי דולרים בפלטפורמות גוגל השונות כמו מנוע החיפוש, יוטיוב, ג'ימייל ודאבל קליק כדי להשפיע על דעת הקהל באמצעות פרסומים שקריים והפצת תעמולה. לאור הפרסום, נראה כי הפעילות הרוסית הייתה רחבה בהרבה מההערכות, ובגוגל בוחנים את חבילת המודעות הענקית שנרכשה ומנסים לברר האם מדובר בתרמית או שהחבילות נרכשו על ידי חשבונות אמיתיים.

ענקית הטכנולוגיה גילתה על הפעילות הרוסית היזומה דווקא ע"י הרשת החברתית , לאחר שקישרה בין חשבונות רוסיים שם לבין חשבונות אחרים שהשתמשו בפלטפורמות השונות של גוגל. יש לציין כי הדבר נעשה ללא ידיעתה של , ושתי הענקיות מנהלות חקירות נפרדות בנושא.

מידע מביך או ציד מכשפות? דונלד טראמפ. צילום: Michael Vadon
קיבל עזרה מרוסיה? . צילום: Michael Vadon

 

כזכור, לפני כחודש פרסמה חברת הודעה בה טענה כי נמצאו ראיות למעורבות רוסית בבחירות לנשיאות בארה"ב באמצעות קמפיינים פוליטיים ממומנים ברשת החברתית. ההודעה פורסמה בבלוג של ראש אגף האבטחה בחברה, אלכס סטיימוס, וציינה כי במשך שנתיים הוציאה רוסיה 100 אלף דולרים. כמחצית מהסכום הושקע בכ-2,200 מודעות לקידום מסרים פוליטיים במטרה להשפיע בנושאים פנים אמריקניים.

סטיימוס אמר כי הוא משתף פעולה עם החקירה הפדרלית בנושא המעורבות הרוסית בבחירות 2016. בהמשך מסרה הרשת החברתית את המידע שברשותה לתובע המיוחד בחקירה, רוברט מולר, כולל פירוט שמות רוכשי המודעות ותוכן הפרסומים.

הרשת החברתית סיפרה כי השביתה לאחרונה 470 חשבונות פיקטיביים ודפים שלא הביעו תמיכה במועמד ספציפי, אך מימנו בין יוני 2015 ליוני 2017 מודעות בנושאים פוליטיים כמו הגירה, גזע וחד מיניים. "הבדיקה שלנו העלתה כי כל הדפים קשורים בדרך כזו או אחרת למבצע שמקום מוצאו ברוסיה", סיפר סטיימוס. 3/4 מהמודעות פורסמו בקנה מידה ארצי והיתר לא הציגו התמקדות דווקא במדינות המתנדנדות בתמיכתן בין המפלגה הרפובליקנית והמפלגה הדמוקרטית. שמות הדפים שהושעו לא פורסמו.

פוטין. צילום: רויטרס
פוטין. צילום: רויטרס

 

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.