(37), חבר הכנסת הטרי שריגש מדינה שלמה כשקיבל את פני אמו, ינגוסה שטה, שהגיעה לטקס השבעת הכנסת בנשיקה לרגליהּ, אומר הבוקר (ד') בראיון לשרון גל ב'', "לא תכננתי את זה. מבחינתי זה אקט מובן מאליו. אני עושה את זה אחת לכמה זמן כשאני רואה את שלי אחרי הרבה זמן. בתרבות האתיופית הכבוד להורים הוא בדרגה הגבוהה יותר".

"מאז שעלתה, היא בכל פעם שהיא יוצאת מהבית". ח"כ גדי יברקן את רגלי אימו. צילום: ראובן קסטרו

 

"לה, כאדם, מגיע את מלוא הכבוד הראוי, וכאישה ציונית, ירושלים מבחינתה זה לא סתם מילים, זה חזון הנביאים, זה כל עולמנו. כשהיא מגיעה אחרי כל המסע הזה לארץ ישראל כדי להתחבר עם עם ישראל, ובטח ובטח שאנחנו זוכים למעמד שהבן שלה הוא אחד מ-120 חברי הכנסת, מובן מאליו שהיום הזה הוא לה במיוחד, הקדשתי לה אותו. לא רק בגלל שהיא אמא שלי".

לבאזז שנוצר עם הפצת התמונה, מסתבר, התוודע רק שעות אחרי. "רק ב-18:00 בערב הבנתי למה זה מרגש, לא שמתי לב במשך השעות הראשונות שזה רץ". גם אחרי שהושבע לחבר כנסת, הוא מבהיר בעקבות זכרון ילדותו: "לא משנה באיזו דרגה אהיה, שום דבר לא משתווה למעשה של אמא". לדבריו, "יש הבדל בין ללמוד היסטוריה לבין לחוות את ההיסטוריה בעצמך ואת הסיפור. אני, כילד גולה, שחווה מהי אנטישמיות בתור ילד יהודי – יום כזה מאוד מרגש אותי. כל אדם צריך לדעת מאין הוא בא. הגעתי לאן שהגעתי בזכות חברים ובעיקר בזכות אמא שלי. ביום כזה לתת במה לאחרים שהיו שם זה דבר מאוד יפה".

"אמא שלי זה הסיפור הציוני הכי מזוקק"

הוא משווה את היום שהגדיר כמרגש ליום העלייה שלו לארץ. "כשהגענו לארץ ב-1991, זה היה היום הכי מרגש שלי, יותר מההשבעה בכנסת", הוא קובע. נשיקות, מסתבר, הן עניין שבשגרה במשפחתו. "כשירדנו מהמטוס, אמא שלי מתכופפת ומנשקת את האדמה – ואני מיד אחריה. אין לי מושג מה מלמלתי שם, אבל אני יודע שזו הייתה התפילה הכי מזוקקת ואמיתית שעשיתי אי פעם".

ח"כ גדי יברקן עם בני משפחתו ביום השבעת הכנסת. צילום: דוברות הכנסת

 

וגם היום, הוא מספר, "אמא שלי, מאז שעלתה לארץ, בכל פעם שהיא יוצאת מהבית, גם אם זה לזרוק זבל, היא חוזרת, מנשקת את האדמה, ואז את המזוזה – ונכנסת הבייתה. אמא שלי זה הסיפור הציוני הכי מזוקק ודוגמא לאהבת הארץ".

עריקה לימין? "יש שליחות באופוזיציה"

על אפשרות שיערוק למחנה הימין כחלק מנסיונות הליכוד למצוא אצבעות נוספות לקואליציה, משיב יברקן בשלילה. "לא פנו אליי, זה מאכזב, אני מאוד נעלבתי. אני , הייתי שנים בליכוד", גילה מי שהגיע ל'כחול לבן' בעקבות האיחוד עם תל"ם, מפלגתו של בוגי יעלון, אליו חבר. אלא שכיום הוא מתעקש כי להישאר במפלגת המרכז. "גם אם יפנו אליי, התשובה תהיה שלילית, כי ללא אופוזיציה איתנה גם אין דמוקרטיה, יש שליחות עצומה גם לאופוזיציה", הסביר. "אני מקווה מאוד למלא את שליחותי על הצד הטוב ביותר בנאמנות מוחלטת לעם ולארץ".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.