No Tag To Print

וויסאם חשלמון בית לחם הפרות סדר מחבלים פורעים
"המנהיגות שלכם מתנהגת בדווקאות וקיצוניות שעלולה להביא עלינו חורבן". גבאי בכנס ירושלים

גבאי: "רבנים חרד"לים מפלגים, מקצינים ומסיתים"

יו"ר המחנ"צ אבי גבאי נאם בכנס ירושלים ומתח ביקורת חריפה על רבני הציונות הדתית: "חשבון הנפש שאולי עשיתם ברצח רבין – עבר לכם"

בנאומו בכנס ירושלים ה-15 של קבוצת 'בשבע', בחר הבוקר (ג') יו"ר 'המחנה הציוני' אבי גבאי לתקוף את רבני הציונית החרד"לית (חרדית-דתית-לאומית), אמר כי "רבנים חרד"לים מפלגים, מקצינים ומסיתים" וקרא שלא לשתוק מולם. "מי משמיעים את הדעות הקיצוניות ביותר הם אלה שהופכים לראש החץ", אמר. גבאי אף קרא לציונות הדתית: "הגיע הזמן שנכיר במציאות, להט"בים קיימים גם באוכלוסייה שלכם וכדאי שנכיר בכך". עם סיום דבריו, עלה מנחה הכנס, ידידיה מאיר, על הבמה ואמר: "תודה לך יו"ר המחנ"צ שבאת לחנך אותנו".

"המנהיגות שלכם מתנהגת בדווקאות וקיצוניות שעלולה להביא עלינו חורבן". גבאי בכנס ירושלים

 

"חשבון הנפש מרצח רבין – עבר לכם"

גבאי המשיך לתקוף את שתיקת הרבנים המתונים אל מול ההקצנה, לטענתו, ואמר כי "גם כאשר ראש ממשלה ושרים מסיתים נגד מחצית מהעם היהודי ומדביקים להם כינויים של בוגדים ואויבים – אתם שותקים. השתיקה הזו הדהדה בימי אוסלו, והגיעה לשיא לפני רצח רבין. אולי אז, עשיתם את חשבון הנפש הציבורי, אבל זה עבר לכם ברגע שחזרתם לעמדת כוח".

"חשבון הנפש שאולי עשיתם ברצח רבין – עבר לכם"

 

"בית המקדש השני חרב בגלל שנאת חינם", פתח יו"ר המחנ"צ את נאומו. "כולם מכירים את הסיפור על קמצא ובר קמצא וזהו אתוס שמלווה אותנו כל החיים. אך בסיפור הזה ישנה דמות שלישית – רבי זכריה בן אבקולס עליו אמר רבי יוחנן בן זכאי: ענוותנותו של בן אבקולס החריבה את ביתנו ושרפה את מקדשנו.

"אני רוצה לפנות לציבור המכונה חרד"לי ולומר דברים שייתכן שלא יהיו נעימים אבל אני אומר את זה מאכפתיות. המנהיגות שלכם מתנהגת כמו זכריה בן אבקולס, בדווקאות וקיצוניות שעלולה להביא עלינו חורבן. הקיצוניות הזו מפלגת, מסיתה ומחריבה. כאשר רב משפיל את הציבור הלהט"בית ושאר המנהיגים שותקים.

"כאשר אותו רב עיר קורא לפטר את הרמטכ"ל שלנו בשל הקמת יחידות מעורבות, הם שותקים", אומר גבאי ומכוון לרבה הראשי של צפת, הרב שמואל אליהו והוא מחריף את הדברים ומונה אחת לאחת שורה ארוכה של אמירות של רבני הציונות הדתית אותן הוא מכנה מפלגות, מסיתות ו"הורסות את הדמוקרטיה" ללא כל מחאה מצד מנהיגי הציבור הזה.

"מסית ומפלג". הרב שמואל אליהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"אני אומר מתי ויתרו מנהיגים אלה על כלל ישראל? מתי יפסיקו לשתוק? אני חושב שרוב המחנה שלכם דווקא סבור כמוני אבל במציאות היא שדווקא הקולות של הרבנים הקיצוניים מובילים את השיח ולא קולו של הרוב, הקול של רוב הציבור, לא רק הדתי לאומי".

גבאי תקף את ההפרדה בין בנים ובנות בבני עקיבא והשווה את ההתנהגות הזו למתרחש אצל הקיצונים בבית שמש ותיאר זאת כהקצנה שהולכת ומחריפה שזוכה לתמיכת רוב הציבור. "אני דורש מכם, מהרוב, למתן את השיח, בדיוק מה שאני בעצמי עושה. להבין שאין צדק מוחלט. שיש עוד דעות. ואני לא בא לחפש מצביעים. אני חוטף המון ביקורת על הצעדים שלי במפלגה שלי ואני אמשיך בכך. הרוב מתון והקיצוניים מועטים. הגיע הזמן לא לשתוק. החברה שלנו צריכה ריפוי ולא עוד קיצוניות ושנאת חינם.

"הפסיפס הנהדר הזה שנקרא עם ישראל רוצה שהנבחרים שלו, כן וגם הרבנים שלו, ידברו בשיח מתון ומחבר. אני מאמין שהגיע הזמן לחזק את החברה הישראלית. ומכאן אני קורא לרבנים ואומר להם: יש לכם תפקיד לאחד את העם. תנו לנו לחזור ולראות אתכם כמנהיגים שלנו. אנחנו רוצים את זה!".

בנט לגבאי: "לא ככה, אבי"

יו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט יצא להגנת רבני הציונות הדתית בתגובה להשתלחות של גבאי וכתב בפוסט שפרסם בפייסבוק: "לא ככה, אבי. אתה תוקף ומאשים מאות מנהיגי ציבור מופלאים אשר מגדלים דורות של צעירים וצעירות שמקדישים את חייהם למען הכלל: בצה"ל, בחינוך, בהתיישבות, בשירות לאומי, בפריפריה ובעצם בכל תחומי החיים".

לדבריו, "אני גאה בהם, ואני דוחה את ההאשמות המופרכות הללו. לגיטימי ואפילו חובה להתווכח. אבל לא בהאשמות, אלא בהקשבה. אחים אנחנו".

"גאה בהם". השר בנט בכנס ירושלים, אתמול. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

It is not Android