יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה . צילום: פלאש 90

 

אחרי רצף ההתבטאויות של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בעניין חילופי שטחים במסגרת , בניהן הצהיר גם שלא יפנה יישובים יהודיים ביהודה ושומרון אלא ימצא "פתרונות אחרים" – ביקש חבר מפלגתו ח"כ לשוחח עמו "כדי להבין 'למה התכוון המשורר'". ח"כ בר אמר כי השניים מסכימים על פתרון ל"הישארותם של , וקהילות יהודיות תחת ריבונות עתידית, לאחר הסכם שלום והסדרי ביטחון". לדבריו, "אין סיבה הגיונית שבישראל יהיה מיעוט פלשתיני, ואילו שהמדינה הפלשתינית אם וכאשר תקום תהיה ״נקייה״ מכל נוכחות יהודית. קהילה יהודית קיימת כמעט בכל מדינה בעולם ואין סיבה שתחת הסכם שלום והסדרי ביטחון לא תהיה קהילה יהודית גם במדינה הפלשתינית אם וכאשר תקום".

גם ערב הבחירות לראשות המפלגה, הבהיר גבאי את עמדתו בסוגייה ואמר כי "אם ירצו (המתנחלים), לעת שלום, יוכלו להישאר לגור שם כחלק מהסדר שלום. כמובן שיוצע להם פיצוי הוגן כדי שיבנו את ביתם בתחומי ישראל הריבונית".

ניסה להבין 'למה התכוון המשורר'. ח"כ חיליק בר. צילום: פלאש 90
ניסה להבין 'למה התכוון המשורר'. ח"כ חיליק בר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"גם בהסכם שלום – לא חייבים לפנות ישובים"

כזכור, בקטע מראיון ששודר בשבוע שעבר בחדשות 2 אמר גבאי כי בהסכם שלום עתידי עם הפלסטינים הוא לא מתכוון לפנות יישובים יהודים ביהודה ושומרון גם מחוץ לגושים. "אם אתה עושה שלום למה צריך לפנות?" אמר לכתב ציון נאנוס. "אני חושב שהדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו לדבר כאן, במונחים של: אתה עושה הסכם שלום – מפנים, היא לאו דווקא נכונה. אם אתה עושה הסכם שלום אז אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים . אנחנו עושים שלום".

על ההבדל בינו לבין רה"מ בנימין נתניהו שאמר כי לא תקום מדינה פלסטינית אמר גבאי: "אני חושב שיש פער עצום בין מי שלפחות רוצה לנסות להגיע לשלום ומי שלא רוצה להגיע לשם".

אולם לאחר שהתעוררה סערה סביב דבריו, שלח גבאי לחברי סיעתו הודעת הבהרה, בה כתב: "אין לטעמי מקום לשרטט בשלב זה את גבולות המשא ומתן ואת מתכון הפיתרון, לרבות סוגיית פינוי מיידי של כלל ההתנחלויות ואין מקום להתחייב עליה כאמירה מקדימה בשלב זה. אני אומר בכל הזדמנות ומדגיש שכל פתרון שיוביל אותנו להסכם ראוי להיבחן ולהישקל. מה שפורסם היום לא שונה מקו קבוע זה, ולצערי זכה למסגור מופרז".

באופוזיציה תקפו את דברי גבאי. "לא עמדת התנועה, ולא עמדת המחנה הציוני", אמרה ח"כ  ציפי לבני. ח"כ איציק שמולי כתב בטוויטר כי "היפרדות לשתי מדינות היא אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת. אחרת הדור שלי ייאלץ לבחור בין היותנו דיקטטורה יהודית לבין מדינה ערבית".

ביילין: "שהמתיישבים יישארו לגור בפלסטין"

יומיים אחריו הראיון בחדשות 2, השר לשעבר יוסי ביילין הביע תמיכה בדבריו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, לפיהם אין צורך לעקור יישובים במסגרת הסדר מדיני. ביילין, אחד מהוגי הסכם אוסלו השנוי במחלוקת, טוען ככי יש צורך להקים מדינה פלסטינית ולהשאיר את ההתיישבות ביו"ש תחת ריבונותה.

תומך. יוסי ביילין. צילום: פלאש 90
תומך. יוסי ביילין. צילום: פלאש 90

 

"יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, צודק בדבריו באשר לעתיד ההתנחלויות", כתב ביילין בעיתון "ישראל היום". "אני מקווה מאוד שאם יזכה לנהל את המשא והמתן עם אש"ף, הוא יעמוד על כך שמתנחלים שירצו בכך, יורשו להמשיך לחיות בבתיהם כאזרחי ישראל ותושבי פלשתין, ויכבדו את חוקיה של המדינה הפלשתינית שתוקם".

לטענתו של ביילין, הגישה של גבאי תמנע מהמתיישבים לסכל את ההסדר המדיני: "גבאי אומר למתנחלים שהשיקול האסטרטגי של ישראל, שלא להפוך, חלילה, למדינת אפרטהייד, ימנע מכם לכפות על הרוב בישראל, התומך בפתרון שתי המדינות, את מימוש ההסכם. אבל מכיוון שיישבתם (בדרך כלל בעזרה מראש, או בדיעבד, של המדינה) הרבה מקומות בגדה, תוכלו, אם תרצו, להישאר שם, בהסכמת המדינה הפלשתינית, מבלי שהחוק הישראלי יחול עליכם. פינוי של מאות אלפי ישראלים לא יתקיים, ואתם לא תצליחו לטרפד שום הסכם".

ביילין אף חשף כי בעבר הסכימו הפלסטינים להסדר כזה במסגרת 'הסכם ביילין אבו מאזן'. בהסכם נכתב כי "כל היישובים הישראליים ברצועת עזה יפונו וכל היישובים הישראליים בגדה המערבית יישארו על מכונם. מי שעמד בראש צוות המו"מ הפלשתיני בשנים שבהן התקיים מו"מ כזה, אחמד קריע (אבו עלא), רה"מ הפלשתיני לשעבר, אמר בפומבי בהופעה בגני התערוכה בת"א כי הוא מוכן לכך שכל ההתנחלויות יישארו, וכי ישראלים שירצו להמשיך ולחיות בהן, במסגרת המדינה הפלשתינית, יורשו לעשות זאת. אז כדאי להאזין לגבאי בתשומת לב".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.