לאחר שחברי האופוזיציה תקפו אותו על הצהרותיו בחדשות 2 לפיהם לא יפנה ישובים יהודים ביו"ש במסגרת הסכם מדיני, הבהיר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי כי הוא מחוייב לפתרון שתי המדינות, כך חשף כתב גל"צ מיכאל האוזר טוב.

"חברים, הכתבה הערב בערוץ 2 מייצרת תגובות רבות ואני רוצה להבהיר שאני עומד מאחורי מה שאמרתי אך לא לכותרת ולמיסגור שניתנו לכתבה", כתב גבאי בהודעה לחברי סיעתו. "בכל מפגש, כנס וראיון אני מדגיש את מחויבותי לחתירה קבועה להסכם שלום, על בסיס פתרון שתי המדינות תוך שמירה על ביטחון ישראל וכן את האבחנה הברורה בין גושי ההתיישבות להתנחלויות מבודדות שאת הבניה בהן נעצור".

"מנגד, אין לטעמי מקום לשרטט בשלב זה את גבולות המשא ומתן ואת מתכון הפיתרון, לרבות סוגיית פינוי מיידי של כלל ההתנחלויות ואין מקום להתחייב עליה כאמירה מקדימה בשלב זה. אני אומר בכל הזדמנות ומדגיש שכל פתרון שיוביל אותנו להסכם ראוי להיבחן ולהישקל. מה שפורסם היום לא שונה מקו קבוע זה, ולצערי זכה למיסגור מופרז", הוסיף גבאי.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

 "גם בהסכם שלום – לא חייבים לפנות ישובים"

כזכור, בקטע מראיון ששודר הערב בחדשות 2 אמר גבאי כי בהסכם שלום עתידי עם הפלסטינים הוא לא מתכוון לפנות יישובים יהודים ביהודה ושומרון גם מחוץ לגושים. "אם אתה עושה שלום למה צריך לפנות?" אמר לכתב ציון נאנוס. "אני חושב שהדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו לדבר כאן, במונחים של: אתה עושה הסכם שלום – מפנים, היא לאו דווקא נכונה. אם אתה עושה הסכם שלום אז אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים פינוי. אנחנו עושים שלום".

על ההבדל בינו לבין רה"מ בנימין נתניהו שאמר כי לא תקום מדינה פלסטינית אמר גבאי: "אני חושב שיש פער עצום בין מי שלפחות רוצה לנסות להגיע לשלום ומי שלא רוצה להגיע לשם".

באופוזיציה תקפו את דברי גבאי. "לא עמדת התנועה, ולא עמדת המחנה הציוני", אמרה ח"כ  ציפי לבני. ח"כ איציק שמולי כתב בטוויטר כי "היפרדות לשתי מדינות היא אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת. אחרת הדור שלי ייאלץ לבחור בין היותנו דיקטטורה יהודית לבין מדינה ערבית".

 ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"חבל שאבי גבאי שכח שהוא נבחר לעמוד בראש המחנה האלטרנטיבי לליכוד, שאמור להביא לשינוי ולפריצת דרך מדינית, ולא בשביל להיות עוד מאותו הדבר. כבר קיים ליכוד א' – לא צריך ליכוד ב'", אמר ח"כ אילן גילאון (מרצ). "דבריו של אבי גבאי מצערים – אין ולא יהיה פיתרון מדיני שלא כולל פשרה טריטוריאלית. לא זו דרך מחנה השלום. מאכזב מצד מי שאמור להיות מוביל האלטרנטיבה לביבנט להתבטא בצורה לא אחראית כזו".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה בתגובה כי "גבאי מתעקש להוכיח שאינו אלטרנטיבה, אלא רק חיקוי רע של הימין". לדבריה, "הציבור אינו מחפש אחרי שינוי פרסונאלי, שהדרישה הינה לאלטרנטיבה פוליטית, מדינית וחברתית אמיתית למדיניות הימין. מפעל ההתנחלויות הינו אחד המכשולים העיקריים בפני הליך השלום, שמירת ההתנחלויות מהווה חיסול לכל סיכוי לפיתרון מדיני וסיום מעגל הדמים ושמירת המצב הקיים בו עם חי וסובל באופן יומיומי מדיכוי ושלטון צבאי זר. כבר אמרנו לא צריך עוד חיקוי עלוב".

מנגד, האלוף במיל׳ וחבר מפלגת העבודה, עמירם לוין, גיבה את גבאי ואמר: "במו"מ לא מוותרים מראש, נקודת הפתיחה של גבאי נכונה. בזכות המתיישבים ביהודה ושומרון נוכל לנהל מו"מ קשוח במטרה להשאיר את מירב ההתיישבות אצלנו מבלי לוותר על הביטחון. עם זאת אנחנו חייבים להיפטר מהשלטון על יותר מ 2.5 מיליון פלסטינים ויהיה לכך מחיר. זו האמת ואני מעדיף להגיד אותה למתיישבים".

 בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20