תגובות סוערות במערכת הפוליטית לטבח הקשה ביישוב . בשמאל מאשימים את הממשלה באחריות לפיגוע ולהסלמה, בשל ההחלטה להשאיר את המגנומטרים בכניסה להר הבית. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בראיון לערוץ 2 כי הפיגוע קרה בידי "חיית אדם" שהיתה יכולה לעשות את זה גם בעוד חודש על רקע אחר, ולא רק על רקע סערת , אבל הוסיף כי "לא משנים אסטרטגיה בגלל שלושה צעירים שיוצאים לבצע . אנחנו נותנים לשלושה אנשים לקבוע את המדיניות שלנו".

"אני מוטרד מאוד מתהליך קבלת ההחלטות בקבינט. יש פה קבינט שמתנהל בהתאם לדעת הקהל. אנחנו בוחרים מנהיגים שינהיגו את העם ולא שהעם ינהיג אותם", הוסיף גבאי

בית הנרצחים בחלמיש, מיד לאחר הטבח. צילום: דובר צה"ל
בית הנרצחים בחלמיש, מיד לאחר הטבח. צילום: דובר צה"ל

השר תוקף בחריפות את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). בראיון לערוץ 2 אמר השר הנגבי כי "אבו מאזן הוא אפס".

ח"כ הגיבה לדברי הנגבי ואמרה כי "צריך לחשוב מה אנחנו עושים כדי לעצור את זה. אני שומעת שר שמדבר על הקשר היסטורי במקום להתמודד עם השאלה מה התבונה בהחלטת הקבינט להציב מגנומטרים. זה היה חסר שכל. זו היתה החלטה פוליטית, לא ביטחונית. נרצחו אתמול גם 3 פלסטינים. אני קוראת לרה"מ לכנס את הקבינט ולקבל החלטה מושכלת. הוא חייב להרגיע את הרוחות, אחרת כולנו נשלם את המחיר"

כאשר השר הנגבי תקף את גלאון על דבריה, תיקנה גלאון ואמרה כי הפלסטינים "נהרגו" בעימותים עם כוחות צה"ל.

ח"כ יאיר לפיד ערך שיחת תדרוך לכתבים זרים והתייחס לפיגוע הקשה בחלמיש. "אנחנו המומים מהפיגוע האיום אמש בחלמיש כשמחבל נתעב נכנס לבית משפחה וטבח בשלושה אנשים חפים מפשע בזמן שהמשפחה חגגה את הולדת הנכד שלה", אמר לפיד. "במקום שהעולם המוסלמי יגנה את הכנסת הנשק למקומות הקדושים הם מפנים אצבע מאשימה לנרצחים? כמו כל מדינה בעולם אנחנו מגנים על עצמנו וישראל תנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי למנוע טרור. "אין שום ניסיון לשנות את הסטטוס קוו. מה שצריך לקרות עכשיו זה שהרשות הפלסטינית, הוואקף וירדן יבהירו באופן חד משמעי וברור לאנשיהם שאין שום מתקפה על הר הבית"

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע למקום הפיגוע בחלמיש והתייחס לרצח. "אנחנו תובעים מאבו מאזן גינוי ברור על הרצח ומצפים ממזכ"ל האו"ם, שדרש לחקור את מות 3 הפלסטינים בעימותים, לגנות את הטבח בחלמיש", אמר.

שר הביטחון ליברמן והרטמכ"ל איזנקוט ביישוב חלמיש, הבוקר. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שר הביטחון ליברמן והרטמכ"ל איזנקוט ביישוב חלמיש, הבוקר. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון לשעבר שאול מופז אמר כי "יש למשטרה את כל הסיבות לבקש את המגנומטרים אך חלה חובה על לבחון את ההחלטה לפני הקבלה שלה. ראש הממשלה היה צריך לבדוק מהן החלופות למגנומטרים".

השר ישראל כץ אמר כי "התביעה הצבאית צריכה לדרוש עונש מוות למחבל. חנין זועבי ואנשים מסוגה שיושבים בכנסת ומסיתים נגד כוחות הביטחון – הגיע הזמן לנקוט נגדם בצעדים".

ח"כ אמר כי "שום דבר לא מצדיק רצח מזעזע כזה. חבל שהרוצח לא מת. רוצחים כאלה לא יכולים לצאת בחיים ממעשי רצח כאלה. אנחנו צריכים לבלום את ההידרדרות הזאת. הבעיה היא לא הטרגדיה שלהם, הבעיה ההיא הטרגדיה שלנו. אנחנו צריכים ליטול יוזמה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.