מסמנים את המוצרים – כדי להילחם בחרם: חברת סודהסטרים העולמית החליטה להטביע את על אריזות מוצריה המשווקים ב-45 שווקים ברחבי העולם. את תמונת הדגל הישראלי מלווה הכיתוב: "This product is made by Arabs and Jews working side by side in peace and harmony (מוצר זה מיוצר על ידי יהודים וערבים העובדים כתף אל כתף בדו קיום ושלום)".

סודה סטרים
סימון המוצרים של : "נוצר ע"י ערבים ויהודים העובדים כתף אל כתף בשלום ובהרמוניה"

ככל הידוע, זוהי החברה הישראלית הראשונה שמסמנת את מוצריה בדגל המדינה. מנכ"ל סודהסטרים העולמית, דניאל בירנבאום, הסביר כי "תעשייה ישראלית היא סמל ליזמות, חדשנות וטכנולוגיה. כחברה ישראלית גאה, הקפדנו תמיד לשמור על הזהות הישראלית שלנו בפרופיל גבוה, גם אם זה אומר להילחם על הבית מול האיחוד האירופי ומול הטרור הכלכלי מבית ".

"גאה להיות ישראלי"

ב-2014, בעקבות קמפיי תנועת החרם, סגרה סודה סטרים את המפעל שלה במישור אדומים, ובכך סגרה את פעילותה מעבר לקו הירוק. פעילות המפעל עברה למפעל חדש ליד להבים. בירנבאום התייחס לכך ואמר כי "אנחנו הישראלים מוצאים עצמנו מותקפים, מתנצלים ומוחרמים ברחבי העולם. אנחנו הישראלים אולי לא מושלמים, אבל יש לנו הרבה במה להתגאות והחלטנו להראות את זה – גם לעצמנו וגם לעולם".

בירנבאום הוסיף: "אני גאה להיות ישראלי ולכן אני שם את הדגל שלי על 50 מיליון מוצרים שמיוצרים בישראל ומביאים בשורה יוצאת דופן של חדשנות ואחריות חברתית. הלוואי שכל חברה יצואנית ישראלית תטביע את דגל ישראל על מוצריה בין אם מדובר בעגבנייה, שבבי מחשב או צינור השקייה, והלוואי שכל אחד מאתנו שיוצא לחו"ל, ירגיש בטוח להיות שגריר גאה של מדינת ישראל".

בירנבאום. צילום: פלאש 90
בירנבאום. צילום: פלאש 90

זו הפעם הראשונה בה סודהסטרים נוקטת בצעד אקטיבי מול תנועת החרם. בעבר, ארגון אוקספם קרא לחרם על השחקנית סקרלהט ג'והנסון היהודייה, כאשר זו הייתה הפרזנטורית הבינלאומית של החברה. ג'והנסון ניצבה לצד החברה והסבירה כי העסקתם של כ-500 עובדים פלסטינים לצד עמיתיהם הישראלים מהווה "מודל ייחודי לתקוה ושלום במזרח התיכון".

ב-2016 נקרא בירנבאום להעיד בפני הקונגרס האמריקאי, עדות שקידמה חקיקה פדראלית כנגד ה-BDS ושימש כנואם המרכזי בכנס שערך משרד החוץ בבניין האומות המאוחדות בנושא זה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.