ביום בו מציינים שנה למותו של הנשיא התשיעי, לשעבר ושר הביטחון שמעון פרס ז”ל, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון חושף נדירה ממבצע , שבה נשמע פרס, שהיה אז בתפקיד , מתחקר את חטופי המטוס ומפקדי מבצע החילוץ, עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון ב-4 ביולי 1976. בחלק מההקלטה נשמע גם קולו של ראש הממשלה דאז, ז”ל.

עם נחיתת ראשון מטוסי החטופים בנמל התעופה בן גוריון, ניגש שר הביטחון שמעון פרס ז”ל, לשוחח עם . השעה הייתה 2:58 לפנות בוקר, ראש הממשלה דאז יצחק רבין ושמעון פרס נשמע בהקלטה מברים את הבאים בעברית, בצרפתית “בונז’ור”  ולאחר מכן גם באנגלית.

רה"מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני החטופים שהחזיר צה"ל מאנטבה שבאוגנדה במבצע יונתן ("כדור הרעם"). צילום: אורי הרצל, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
רה”מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני החטופים שהחזיר צה”ל מאנטבה שבאוגנדה במבצע (“כדור הרעם”). צילום: אורי הרצל, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון

 

לאחר מכן נשמע פרס משוחח, ככל הנראה, עם אחד מאנשי צוות המטוס על מצב המטוס והמחסור בדלק שלא אפשר לו להמריא. “אני מבין שצוות המטוס הוחזק בשירותי הנשים? הייתם מופרדים מהנוסעים?”, שאל ואיש הצוות השיב בשלילה. שר הביטחון דאז המשיך ושאל “הייתם יחד… כמה טרוריסטים היו שם, יש לך מושג?”. “9-7”, השיב איש הצוות.

בשלב הזה נשמע קולו של ראש הממשלה דאז רבין משבח את אנשי הצוות של מטוס ה’אייר פראנס’: “הנוסעים מעריכים מאוד את הדרך שבה דאגתם להם בתנאים הקשים האלה, ואנחנו מעריכים זאת מאוד ואנחנו מאחלים לכם כל טוב”. אחריו נשמע פרס מודה גם הוא “תודה רבה לכם על ההתנהגות שלכם” וממשיך בתחקור: “הייתם מופתעים כשהאנשים שלנו הגיעו? לא? למה?”. אחד מהם השיב כי “המסלול היה מסומן עם גוז’ניקים”.

שמעון פרס ובן ציון נתניהו, אביו של יוני נתניהו ז"ל, 6/7/1976. צילום: נועם ערמון, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
שמעון פרס ובן ציון נתניהו, אביו של ז”ל, 6/7/1976. צילום: נועם ערמון, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון

 

לפתע נשמע קולו של אחד הנוכחים שואל בבכי: “זה אמא שלי פה, למה אני לא יכול לפתוח?” (ככל הנראה את דלת האמבולנס). רבין הגיב ואמר: “קחו אותו לאמבולנס, קחו אותו איתה, מה הבעיה?”.

בחלק הבא של ההקלטה נשמע קול לא מזוהה אשר מתחקר את החטופים. אחת הניצולות סיפרה בפניו: “הופתענו זה לא מילה”
– “איפה הייתם? באיזה מצב?”, שאל
– “לא היה לנו זמן, התחילו יריות”
– “ישבתם באולם בטרמינל?”
– “לא חלמנו אשתי והילדות שכולנו פה בחזרה”
– “איך זה קרה אתמול בלילה? איפה הייתם כשזה התחיל? באולם? בטרמינל? כולכם יחד באותו מקום?
– “התחלנו לשמוע את היריות, לא הבנו מה קורה, תפסתי את הילדות, נשכבנו על הארץ וחיכינו להוראות של הבחורים שלנו”
– “כמה זמן זה לקח מאז ששמעתם את היריות והם פרצו פנימה? עד שהם היו בפנים ששמעת אותם בעברית??”
– “דקות, דקות”
– “במשך הזמן נתנו לכם מזון לאכול?”
– “בננות, נתנו לנו כל הזמן”
– “מהמחבלים שטיפלו בכם, מי התיידד אתכם, היה מישהו כזה?”
– “מי שהתיידדנו איתם הם הרוגים. ראינו אותם”
– “היו ערבים או גרמנים?”
– “שני גרמנים ושני ערבים”
– “הייתה גם בחורה ביניהם?”
– הייתה בחורה, היא נהרגה”
– “הם קראו אחד לשני בשמות”
– “איזה שמות שמעתם?”
– “הם הרוגים ממילא. נגיד פעם, עכשיו אין לנו כוח”.

קבלת הפנים לחטופים משוחררי מבצע יונתן (אנטבה), 4/7/1976. צילום: אבי שמחוני ומיקי צרפתי, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
קבלת הפנים לחטופים משוחררי (אנטבה), 4/7/1976. צילום: אבי שמחוני ומיקי צרפתי, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון

 

השיח עם החטופים נמשך גם ביום למחרת. בהקלטה שתיעדה את השעה 9:45 נשמע פרס משוחח עם החטופים ושואל: “הבנתם מה שקרה? הבנתם שבא צה”ל או לא? ידעתם?”
– “אני הבנתי, לא יודע אם כולם הבינו”
– “היו הרבה יריות בשעת שחרור שלכם?”
– “המון”.

רה"מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני קברניט מטוס 'אייר-פרנס', שמחבלים מהחזית העמית, פלד ודיע חדאד, חטפו לאנטבה שבאוגנדה. בין שניהם מחייך משופם תא"ל אפרים פורן, מזכיר צבאי לרה"מ, 4/7/1976. צילום: אורי הרצל צחיק, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
רה”מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני קברניט מטוס ‘אייר-פרנס’, שמחבלים מהחזית העמית, פלד ודיע חדאד, חטפו לאנטבה שבאוגנדה. בין שניהם מחייך משופם תא”ל אפרים פורן, מזכיר צבאי לרה”מ, 4/7/1976. צילום: אורי הרצל צחיק, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון

 

פרס עבר חטוף-חטוף ושוחח עמו. “בשעת השחרור היו הרבה יריות?”, המשיך ותחקר.
– “כן, לקח 12 דקות כל העניין”
– “איפה אתם הייתם? כולכם באולם?”
– “הרוב הגדול הצליח להתחמק לשתי פינות, לשירותים ולפינה אחרת שהייתה דיי מוסתרת”
– “אתם הייתם מעורבים עם הצוות?”
– “כן, אם כי הם היו בפינה קצת”
– “ומי שמר עליכם?”
– “שני הגרמנים. הגרמנים התחלקו במשמרות, היו שם גרמני וגרמנייה ועוד שני בחורים צעירים ששבו את המטוס. אחרי כן הייתה קבוצה שהגיע בקמפלה ביניהם איש מאד גבוה וברוטלי”
– “כושי?”
– “לא, לא, ערבי, אמי שגדלה במצרים אומרת שיש לו מבטא מצרי, ועוד כמה ערבים. והרבה אוגנדים הסתובבו אבל לא הועסקו בתפקידי שמירה”.
– “אבל איך הם שמרו כל הזמן”.

שמעון פרס במהלך מבצע אנטבה. צילום דוד אלדן ,לע"מ
שמעון פרס במהלך . צילום דוד אלדן ,לע”מ

 

החטופים הסבו את תשומת ליבו של פרס לצוות המטוס שסייע להם. “היא הייתה האחות שלנו היא טיפלה. אחות במקצוע שעשתה רבות”, הצביעו על האחות שהייתה בצוות.
– “מי כאן עוד מהצוות?”
– “יש כאן 12 איש. הם עשו עבודה נפלאה”.

“שמחים להיות בבית?”, שאל שר הביטחון את עדה בת ה-16.5 ואִמָּהּ.
– “תודה לאל אנחנו בבית”
– “ידעתם שצה”ל בא או לא?”
– בהתחלה לא… עד שראינו.. חשבנו שהם..”
– “השתגעו?”
– “לא, עם הדינמיט, כשהם פוצצו את הדינמיט, בהתחלה חשבנו כי הם הבטיחו לנו שיש מסביב דינמיט. זה היה משהו נורא וטוב שהיה”.

מעניינת נוספת התנהלה בין פרס לסגן מפקד המבצע ומפקד כוח הצנחנים, אלוף במיל’ מתן וילנאי. השיחה התקיימה ביום למחרת בשעה 18:00 בערב.
– מתן וילנאי: “זה עבד בדיוק כמו שרצינו לא היו שינויים”
– פרס: “לפי המודל?”
– וילנאי: “הכל בסדר גמור… החשש העיקרי היה הנגיעה של הגלגלים של המטוס”
– פרס: “אתה היית באיזה מספר?”
– וילנאי: “במטוס הראשון. השדה היה מואר. נכנסנו לנחיתה בלי בעיה”
– פרס: “אתה רואה שלא כל הרעיונות הלכו לאיבוד?”

בשיחה עם לוחם אחר, שמע פרס את אותם הדברים, כאשר נאמר לו כי המסלול המחבר היה פתוח לגמרי ולא הייתה בעיה.

רה"מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני החטופים שהחזיר צה"ל מאנטבה שבאוגנדה במבצע יונתן ("כדור הרעם"), 4/7/1976. צילום: אורי הרצל צחיק, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
רה”מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני החטופים שהחזיר צה”ל מאנטבה שבאוגנדה במבצע יונתן (“כדור הרעם”), 4/7/1976. צילום: אורי הרצל צחיק, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון

 

בסוף ההקלטה, נשמע ראש הממשלה יצחק רבין נואם בפני הלוחמים: “אני לא רוצה לנאום, בצה”ל יש מסורת, ארוכה, ליחידות שלכם גם כן מסורת של מבצעים בלתי רגילים. אני חושב שהמבצע הזה, בכמה דברים, חרג מעל ומעבר ממה שהיה מקובל. ולא רק הצלתם אנשים אלא שיניתם את תדמיתה ודמותה של ישראל. ועל כך כל הכבוד לכם”.

גם השר פרס ביקש לומר כמה מילים. “אני גם כן רוצה שניים שלושה משפטים, עזבתם מדינה מאד מודאגת ואתם חוזרים למדינה מאד גאה, וזה ממש הודות לכם. אתם לקחת סיכון אולי יותר ממה שאתם יודעים. הייתה פעולה לטווח הארוך ביותר וזה בוצע באופן מופתי ומושלם. אנחנו נעשה הערכה, לעת עתה ברוכים הבאים, תנוחו, אנחנו גאים בכם מאוד. תודה רבה לכם”.

“אני גאה בצבא ושמח באומה שלנו”, הוסיף פרס באנגלית ובצרפתית לאחר מכן.

במשרד הביטחון אומרים כי ההקלטה הנדירה התגלתה לאחרונה, כחלק ממבצע הדיגיטציה שעורך ארכיון צה”ל במשרד הביטחון, לטובת הנגשת חומרי ארכיון היסטוריים לציבור הרחב.

רה"מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני קברניט מטוס 'אייר-פרנס', שמחבלים מהחזית העמית, פלד ודיע חדאד, חטפו לאנטבה שבאוגנדה. בין שניהם מחייך משופם תא"ל אפרים פורן, מזכיר צבאי לרה"מ, 4/7/1976. צילום: אורי הרצל צחיק, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
רה”מ יצחק רבין ושר הביטחון שמעון פרס מקבלים את פני קברניט מטוס ‘אייר-פרנס’, שמחבלים מהחזית העמית, פלד ודיע חדאד, חטפו לאנטבה שבאוגנדה. בין שניהם מחייך משופם תא”ל אפרים פורן, מזכיר צבאי לרה”מ, 4/7/1976. צילום: אורי הרצל צחיק, ארכיון צה”ל במשרד הביטחון
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.