מחאת הערבים מחוץ למחנה האימונים של נבחרת ארגנטינה. צילום: רויטרס

 

שגרירות ישראל בארגנטינה אישרה הבוקר (ד') כי משחק הכדורגל בין הנבחרות בוטל "בשל איומים על כוכב הנבחרת הארגנטינית מסי". אחרי שקרא "לשרוף את החולצה של מסי", יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, שפעל לביטול המשחק, אמר במסיבת עיתונאים שכינס לשם כך כי "מירי רגב אחראית על האסון – אם אתם קוראים לו כך. שיפסיקו לתמוך במשטר הגזעני פשיסטי שמירי רגב וביבי מובילים. אני קיוויתי שהצד הישראלי ירחיק את הספורט מפוליטיקה. אז אני אומר לימין הישראלי ולמירי רגב: זה מה שמגיע לכם".

ג'יבריל רג'וב. צילום: פלאש 90

 

"הערכים, המוסר והספורט הבטיחו את ניצחונם היום והוציאו כרטיס אדום לישראל באמצעות ביטול המשחק", אמר מוקדם יותר היום. הוא אף הודה ל"שחקני ארגנטינה בהנהגת הכוכב מסי על סירובם לתמוך במטרה בלתי-ספורטיבית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לביטול במהלך ביקורו באירופה ואמר בתגובה: "ממשיכים הלאה". זאת לאחר שניסיונותיו לבטל את הגזרה בשיחה עם נשיא ארגנטינה העלו חרס.

ב-BDS בירכו את נבחרת ארגנטינה על ביטול המשחק: "אנחנו מברכים על הביטול בעקבות הלחצים שהפעילו פעילים שהובילו לביטול משחק ה"ידידות" שנועד להלבין את פשעיה של ישראל. המשחק נועד לשחק בירושלים הכבושה כחלק מחגיגות ה-70 לנכבה".

ישראל תפוצה?

העיתון הארגנטינאי 'קלארין' מדווח כי מתנהלים מגעים בין המדינות כדי לפצות את ישראל, לאחר שההתאחדות הארגנטינאית כבר קיבלה לידיה סכום של 1.85 מיליון דולר. על פי הדיווח, המדינות סיכמו ככל הנראה לערוך מפגש ידידות בישראל (במועד של FIFA) ומפגש נוסף בארגנטינה או במדינה שלישית שנבחרת אגרנטינה תבחר.

במקביל, נבחרת ארגנטינה הציעה להעביר את המשחק לברצלונה, היכן שמתקיים מחנה האימונים לקראת המונדיאל.

רגב: "סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור"

מלשכת שרת התרבות והספורט מירי רגב נמסר כי מאז שנבחרת ארגנטינה הודיעה על הגעתה למשחק מול נבחרת ישראל, ארגוני טרור שונים החלו לשלוח מסרים והודעות לשחקני נבחרת ארגנטינה ולבני משפחתם ובהם איומים מפורשים לפגיעה בחייהם ובחיי משפחתם. בין היתר נשלחו לשחקנים גם סרטונים ותמונות של גופות ילדים.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב. צילום: פלאש90

 

השרה רגב שוחחה עם ראש הממשלה שעדכן אותה בשיחתו עם נשיא ארגנטינה מאקרי שהודיע כי לא יוכל להשפיע על שחקני הנבחרת. על ההודעות שהוציאו פוליטיקאים התולים את אי הגעת נבחרת ארגנטינה בקיום המשחק בירושלים, אמרה רגב כי "אלה דברי הבל שנותנים לגיטימציה לטרור ולתומכי ה-BDS נגד מדינת ישראל. לצערי יש לנו סוסים טרויאנים בכנסת שנותנים רוח גבית לטרור".

גם חברי הרשימה המשותפת בירכו על החלטת התאחדות הכדורגל הארגנטינאית. יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, אמר בתגובה כי "ממשלת נתניהו אולי מרוויחה את טראמפ אבל מפסידה את העולם. אי אפשר להמשיך סתם להינות ממשחקים בזמן שדורסים את הזכויות של מליוני פלסטינים. יש רק דרך אחת לנצח – סיום הכיבוש והסכם שלום אמיתי. זה עדיין אפשרי".

ח"כ יוסוף ג'בארין, שפנה לשגריר ארגנטינה בישראל בדרישה לבטל את המשחק, אמר: "ממשלת הימין צריכה להבין שאינה יכולה לדרוס ברגל גסה את החלטות האו״ם ואת כללי המשפט הבינלאומי ולצפות שהעולם יתעלם מכך. מלכתחילה הממשלה עשתה פוליטיזציה למשחק ולחצה להעבירו לירושלים מטעמים פוליטיים, והיא משלמת כעת את המחיר על פוליטיזציה זו. בצל ההרג ההמוני בעזה, הרחבת ההתנחלויות, וההתכחשות המוחלטת לזכויות העם הפלסטיני, ביטול המשחק הוא תשובה עולמית הולמת לממשלת הכיבוש והדיכוי".

"אני מברך את נבחרת ארגנטינה על ההחלטה לבטל את המשחק באצטדיון אלמלחה", צייץ בחשבון הטוויטר שלו ח"כ ג'מאל זחאלקה.

יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד ניצל את ההזדמנות כדי לתקוף: "שרת התרבות מתחפשת לשרת החוץ רק כדי להידחף למצלמות ובסוף אף אחד לא עושה את העבודה וארגנטינה לא תגיע לישראל".

מהתאחדות הישראלית לכדורגל נמסר כי "יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני והמנכ"ל רתם קמר נמצאים בקשר ישיר החל מאמש עם מארגני המשחק, ראשי ההתאחדות הארגנטינית וראשי פיפ"א בעקבות הידיעות על ביטול הגעתה של נבחרת ארגנטינה למשחק המתוכנן עם נבחרת ישראל במוצאי שבת הקרובה. נכון לעכשיו לא התקבל כל אישור רשמי על ביטול המשחק, אם כי ברור שעצם קיומו מוטל בספק. ההתאחדות רואה בחומרה את האיומים הפיזיים והברוטליים שחצו כל קו אדום, שהשמיע ראש ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב ותפעל ככל יכולתה בעניין במוסדות הכדורגל העולמי. יו"ר ההתאחדות יעביר בהמשך היום מכתב תלונה חריף לנשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו בדרישה למצות את הדין עם מי שהעזו להסית מפורשות לפגוע בשחקני כדורגל ופעלו לטרפד משחק ידידות בין שתי הנבחרות. שחקני הנבחרת עודכנו על ידי ההתאחדות כבר אתמול על הסיטואציה החריגה, וככל שיגיע להתאחדות מידע רשמי וסופי נעדכן".:עוד באותו נושא