WP_Post Object ( [ID] => 193191 [post_author] => 75 [post_date] => 2019-02-21 22:44:49 [post_date_gmt] => 2019-02-21 20:44:49 [post_content] =>

היסטוריה ישראלית: החללית הישראלית הראשונה לירח - 'בראשית' - שוגרה בהצלחה בשעה 3:45 לפנות בוקר (ו') מקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב, על גבי טיל שיגור מדגם פאלקון 9 (Falcon-9) של חברת SpaceX ותתחיל את המסע שלה אל הירח, שנמצא כ-384,000 ק"מ מכדור הארץ. ביציאתה למסלול, היא הגיעה למהירות של 36,000 קילומטר לשעה. לפני השיגור אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בערב הזה אני מבקש קודם כל לזכור את אילן רמון, את רונה ואת אסף. זו עדות לגבורה ישראלית ולדבר מופלא שמתרחש כאן. זהו צעד גדול לישראל, אבל צעד ענק לטכנולוגיה הישראלית". [caption id="attachment_327514" align="aligncenter" width="600"] רה"מ נתניהו ורעייתו במרכז הבקרה. צילום: קובי גדעון, לע"מ[/caption]   אמרתי לפני כמה שעות שמדינת ישראל היא כוח עולמי עולה ועולה, עד הירח. זהו הישג כביר וזה מרגש מאוד. זה מראה למה אנחנו מסוגלים, בזכות אנשים שנמצאים כאן, ואנשים שנמצאים כאן מאחוריי (בחדר הבקרה)", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו החלטנו לסייע, משרד המדע. אני לא מתיימר להגיד שאת חלק הארי אנחנו נתנו, אבל אני חייב להגיד לך שכל עם ישראל מתייצב פה מאחוריכם, באמונה גדולה ובהתלהבות ענקית". "ביקשתי להעלות תנ"ך, דגל ישראל, והכתובת "עם ישראל חי" על הירח. אמרו לי: 'זה בסדר, זה כבר טופל'. זה דבר שאפשר היה רק לחלום עליו".

כך נראה השיגור לפנות בוקר

"אנחנו מדינה קטנה אבל ענקית. ענקית ביוזמה, ענקית בכושר העשייה שלה, ענקית בהישגים. יש ארבע מדינות ששיגרו חללית לירח. אחת מהן גדולה מאיתנו פי 800, אחת מהן גדולה מאיתנו פי 500, ואחת קצת פחות. אנחנו מדינה קטנה-ענקית, ומה שיש פה זו רק עדות להתחלה. זו רק ההתחלה", הבטיח נתניהו. על כן השיגור: החללית הבלתי-מאוישת, שמשקלה כ-600 ק"ג בלבד, ממוקמת מעל לווין התקשורת (הנוסע הראשי בשיגור) השוקל מספר טונות. מתחת ממוקם המתאם שבין המשגר ללווין התקשורת. 'בראשית' תשוגר לירח על גבי משגר מסחרי ענקי, טיל פלקון 9 של חברת SPACEX. אחרי שהחללית תנותק מהמשגר, במרחק 60 אלף קילומטר, היא תתחיל להקיף את כדור הארץ במסלולים אליפטיים ותעבור 6.5 מיליון ק"מ- זהו המסלול הארוך ביותר שנעשה אי פעם לנחיתה על הירח. [koo_vod_artiplayer clipid=0_ij9kimw9 autoplay=false]מתוך מהדורת חדשות 20, א'-ה' ב-20:00 לאחר שתיכנס למסלול סביב הירח, היא תערוך, בין היתר, מחקר מדעי בשיתוף 'מכון ויצמן' העוסק בשדה המגנטי של הירח. בתום חודשיים מהיום, בתקווה שהכל יעבור בשלום, היא תנחת על הירח. מדובר בתקדים היסטורי עולמי, שכן עד היום רק שלוש מעצמות הנחיתו על הירח חללית: ארה"ב, רוסיה וסין. 'בראשית' תהיה החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח עד היום, רביעית במספר בסך הכל.

"יום היסטורי ומרגש"

"לפנות בוקר יחל מסע שרק מדינות מעטות הצליחו בו - שיגור והגעה לנחיתה על הירח", אמר שר המדע אופיר אקוניס שנמצא באירוע השיגור בארה"ב. "זה לא פחות מיום היסטורי ומרגש לכל אזרחי ישראל והוא מביא לידי ביטוי מעשי את היותנו מעצמת מדע וטכנולוגיה בינלאומית שרק מדינות מעטות מאוד, שהן הרבה יותר גדולות וחזקות מאיתנו מבחינה כלכלית, מתחרות ביכולותינו. שיגור החללית איננו רק רגע היסטורי שמבטא יכולות טכנולוגיות. מדובר באירוע חינוכי ממדרגה ראשונה, כזה שדוחף את נוער העתיד הישראלי לחלום בגדול, לדעת שאין גבולות והמעז - מצליח". זהו המסלול ש'בראשית' תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה על בן לווייתנו הוותיק ב-11 באפריל: https://www.facebook.com/SpaceIL/videos/2631693513513625/   'בראשית' תישא עימה קפסולת זמן המכילה מאגר מידע עצום שנשמר על גבי שלושה דיסקים מיוחדים, אותם ניתן לפרוק החוצה מהחללית. בתוך הקפסולה ישנם מאות קבצים דיגיטליים של מאגרי מידע כתובים כמו כרכי אנציקלופדיות ומילונים ב-27 שפות, סמלים לאומיים ומסורתיים כמו מגילת העצמאות, דגל ישראל, 'התקווה', תפילת הדרך, ספר התנ"ך ועוד; מאגר מידע תרבותי – שירים ישראלים, דמויות תרבויות מובילות ספרי אומנות, וספרות ישראלית ספרי מדע, תגליות ופיתוחים ישראלים שהשפיעו על העולם ועוד; מידע אינפו- גראפי של מדינת ישראל הכולל מפות, תמונות נופי הארץ; ומטען תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור הרחב לאורך השנים לטובת שליחתו לירח עם החללית. [caption id="attachment_268272" align="aligncenter" width="6397"] החללית ביולי האחרון. צילום: פלאש 90[/caption]   קפסולת הזמן עתידה להישאר על הירח גם לאחר הנחיתה והשלמת המשימה. מאחר והחללית אינה צפויה לחזור לכדור הארץ, המידע הטמון בה עתיד להישאר בירח לזמן בלתי מוגבל, וייתכן שיימצא ויחולץ על ידי הדורות הבאים. פרוייקט החללית הישראלית לחלל הוא פרי יוזמתם של שלושה מהנדסים צעירים: יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב, שנענו בשנת 2011 לאתגר התחרות העולמית Google Lunar XPRIZE: מרוץ בינלאומי מודרני להנחתת חללית בלתי מאוישת על הירח. במרץ האחרון הסתיים הפרוייקט ללא זוכים, אולם השלושה היו נחושים להשלים את המשימה וחברו לתעשייה האווירית לישראל. לאחרונה הודיעו SpaceIL וסוכנות החלל הישראלית על שיתוף פעולה עם נאס"א, שיאפשר ל-SpaceIL לשפר את יכולת המעקב והתקשורת עם החללית לקראת הנחיתה על הירח, במהלכה ולאחריה. לפני מספר שבועות הותקן רפלקטור לייזר על החללית, שיאפשר לנאס"א לאתר את מיקום החללית על הירח. כמו כן, תשתף SpaceIL את נאס"א בנתונים שיתקבלו מהניסוי המדעי למדידת השדה המגנטי באתר הנחיתה.

[post_title] => היסטוריה: החללית הישראלית שוגרה לירח [post_excerpt] => החללית הישראלית הראשונה לירח - 'בראשית' - שוגרה הלילה אל החלל. בעוד חודשיים, בתקווה שהכל ילך חלק, היא צפויה לנחות על הירח [post_status] => publish [comment_status] => open [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => %d7%91-345-%d7%9c%d7%a4%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%95%d7%a7%d7%a8-%d7%94%d7%97%d7%9c%d7%9c%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%a9%d7%95%d7%92%d7%a8%d7%aa-%d7%9c [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2020-08-28 12:03:03 [post_modified_gmt] => 2020-08-28 09:03:03 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://www.jbenchimol.com/%d7%91-345-%d7%9c%d7%a4%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%95%d7%a7%d7%a8-%d7%94%d7%97%d7%9c%d7%9c%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%a9%d7%95%d7%92%d7%a8%d7%aa-%d7%9c/ [menu_order] => 0 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw )

היסטוריה: החללית הישראלית שוגרה לירח

החללית הישראלית הראשונה לירח – 'בראשית' – שוגרה הלילה אל החלל. בעוד חודשיים, בתקווה שהכל ילך חלק, היא צפויה לנחות על הירח

היסטוריה ישראלית: החללית הישראלית הראשונה לירח – 'בראשית' – שוגרה בהצלחה בשעה 3:45 לפנות בוקר (ו') מקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב, על גבי טיל שיגור מדגם פאלקון 9 (Falcon-9) של חברת SpaceX ותתחיל את המסע שלה אל הירח, שנמצא כ-384,000 ק"מ מכדור הארץ. ביציאתה למסלול, היא הגיעה למהירות של 36,000 קילומטר לשעה.

לפני השיגור אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בערב הזה אני מבקש קודם כל לזכור את אילן רמון, את רונה ואת אסף. זו עדות לגבורה ישראלית ולדבר מופלא שמתרחש כאן. זהו צעד גדול לישראל, אבל צעד ענק לטכנולוגיה הישראלית".

רה"מ נתניהו ורעייתו במרכז הבקרה. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

אמרתי לפני כמה שעות שמדינת ישראל היא כוח עולמי עולה ועולה, עד הירח. זהו הישג כביר וזה מרגש מאוד. זה מראה למה אנחנו מסוגלים, בזכות אנשים שנמצאים כאן, ואנשים שנמצאים כאן מאחוריי (בחדר הבקרה)", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו החלטנו לסייע, משרד המדע. אני לא מתיימר להגיד שאת חלק הארי אנחנו נתנו, אבל אני חייב להגיד לך שכל עם ישראל מתייצב פה מאחוריכם, באמונה גדולה ובהתלהבות ענקית".

"ביקשתי להעלות תנ"ך, דגל ישראל, והכתובת "עם ישראל חי" על הירח. אמרו לי: 'זה בסדר, זה כבר טופל'. זה דבר שאפשר היה רק לחלום עליו".


כך נראה השיגור לפנות בוקר

"אנחנו מדינה קטנה אבל ענקית. ענקית ביוזמה, ענקית בכושר העשייה שלה, ענקית בהישגים. יש ארבע מדינות ששיגרו חללית לירח. אחת מהן גדולה מאיתנו פי 800, אחת מהן גדולה מאיתנו פי 500, ואחת קצת פחות. אנחנו מדינה קטנה-ענקית, ומה שיש פה זו רק עדות להתחלה. זו רק ההתחלה", הבטיח נתניהו.

על כן השיגור: החללית הבלתי-מאוישת, שמשקלה כ-600 ק"ג בלבד, ממוקמת מעל לווין התקשורת (הנוסע הראשי בשיגור) השוקל מספר טונות. מתחת ממוקם המתאם שבין המשגר ללווין התקשורת. 'בראשית' תשוגר לירח על גבי משגר מסחרי ענקי, טיל פלקון 9 של חברת SPACEX. אחרי שהחללית תנותק מהמשגר, במרחק 60 אלף קילומטר, היא תתחיל להקיף את כדור הארץ במסלולים אליפטיים ותעבור 6.5 מיליון ק"מ- זהו המסלול הארוך ביותר שנעשה אי פעם לנחיתה על הירח.

מתוך מהדורת חדשות 20, א'-ה' ב-20:00

לאחר שתיכנס למסלול סביב הירח, היא תערוך, בין היתר, מחקר מדעי בשיתוף 'מכון ויצמן' העוסק בשדה המגנטי של הירח. בתום חודשיים מהיום, בתקווה שהכל יעבור בשלום, היא תנחת על הירח.

מדובר בתקדים היסטורי עולמי, שכן עד היום רק שלוש מעצמות הנחיתו על הירח חללית: ארה"ב, רוסיה וסין. 'בראשית' תהיה החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח עד היום, רביעית במספר בסך הכל.

"יום היסטורי ומרגש"

"לפנות בוקר יחל מסע שרק מדינות מעטות הצליחו בו – שיגור והגעה לנחיתה על הירח", אמר שר המדע אופיר אקוניס שנמצא באירוע השיגור בארה"ב. "זה לא פחות מיום היסטורי ומרגש לכל אזרחי ישראל והוא מביא לידי ביטוי מעשי את היותנו מעצמת מדע וטכנולוגיה בינלאומית שרק מדינות מעטות מאוד, שהן הרבה יותר גדולות וחזקות מאיתנו מבחינה כלכלית, מתחרות ביכולותינו. שיגור החללית איננו רק רגע היסטורי שמבטא יכולות טכנולוגיות. מדובר באירוע חינוכי ממדרגה ראשונה, כזה שדוחף את נוער העתיד הישראלי לחלום בגדול, לדעת שאין גבולות והמעז – מצליח".

זהו המסלול ש'בראשית' תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה על בן לווייתנו הוותיק ב-11 באפריל:

סרטון מסלול

רגע לפני ש #ישראלממריאהלירח, בואו לראות את המסלול שבראשית תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה. התעשייה האווירית לישראלמשרד המדע והטכנולוגיהIsrael Space Agency #Israeltothemoon@tzilumpirsum

פורסם על ידי ‏‎SpaceIL‎‏ ב- יום שלישי, 19 בפברואר 2019

 

'בראשית' תישא עימה קפסולת זמן המכילה מאגר מידע עצום שנשמר על גבי שלושה דיסקים מיוחדים, אותם ניתן לפרוק החוצה מהחללית. בתוך הקפסולה ישנם מאות קבצים דיגיטליים של מאגרי מידע כתובים כמו כרכי אנציקלופדיות ומילונים ב-27 שפות, סמלים לאומיים ומסורתיים כמו מגילת העצמאות, דגל ישראל, 'התקווה', תפילת הדרך, ספר התנ"ך ועוד; מאגר מידע תרבותי – שירים ישראלים, דמויות תרבויות מובילות ספרי אומנות, וספרות ישראלית ספרי מדע, תגליות ופיתוחים ישראלים שהשפיעו על העולם ועוד; מידע אינפו- גראפי של מדינת ישראל הכולל מפות, תמונות נופי הארץ; ומטען תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור הרחב לאורך השנים לטובת שליחתו לירח עם החללית.

החללית ביולי האחרון. צילום: פלאש 90

 

קפסולת הזמן עתידה להישאר על הירח גם לאחר הנחיתה והשלמת המשימה. מאחר והחללית אינה צפויה לחזור לכדור הארץ, המידע הטמון בה עתיד להישאר בירח לזמן בלתי מוגבל, וייתכן שיימצא ויחולץ על ידי הדורות הבאים.

פרוייקט החללית הישראלית לחלל הוא פרי יוזמתם של שלושה מהנדסים צעירים: יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב, שנענו בשנת 2011 לאתגר התחרות העולמית Google Lunar XPRIZE: מרוץ בינלאומי מודרני להנחתת חללית בלתי מאוישת על הירח. במרץ האחרון הסתיים הפרוייקט ללא זוכים, אולם השלושה היו נחושים להשלים את המשימה וחברו לתעשייה האווירית לישראל.

לאחרונה הודיעו SpaceIL וסוכנות החלל הישראלית על שיתוף פעולה עם נאס"א, שיאפשר ל-SpaceIL לשפר את יכולת המעקב והתקשורת עם החללית לקראת הנחיתה על הירח, במהלכה ולאחריה. לפני מספר שבועות הותקן רפלקטור לייזר על החללית, שיאפשר לנאס"א לאתר את מיקום החללית על הירח. כמו כן, תשתף SpaceIL את נאס"א בנתונים שיתקבלו מהניסוי המדעי למדידת השדה המגנטי באתר הנחיתה.

ערוץ 20
אורי זכי, יו"ר הנהלת מרצ: "אם עמיר פרץ יעשה בנשיאות מה שעשה למפלגת העבודה… אז מציע לחכ"ים לשקול…"
ערוץ 20
פרסום ראשון בערוץ 20: קרע במפלגת ימינה – צפו
ערוץ 20
עירית לינור על בדיקת העובדות מנאום רוה"מ. צפו |
רד עובר בדיקות. ילום: דוברות איכילוב
ערוץ 20
שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן על פריימריז בליכוד: "זה משהו שתמיד אהבתי, אבל אני במקום אחר היום"
ערוץ 20
"לא נשב בראשות בנט בשום פנים ואופן" כך יו"ר הנהלת מרצ אורי זכי על דברי ח"כ מתן כהנא מימינה כי אינם פוסלים ישיבה עם מר"צ
ערוץ 20
יצחק פינדרוס לזמן כנסת: יאיר לפיד "איש נחמד" | הראיון המלא
ערוץ 20
אסנת מארק מאשימה: "יודעים אילו פעולות עשו ימינה והמשותפת יחד"
ערוץ 20
ברקת על פיזור הכנסת: חושש שהמטרה להקשות על נתניהו לתפקד
It is not Android