חולמים על רכב חדש? כדאי שתבדקו אותו לעומק קודם. צילום: רוני שוצר, פלאש 90
חולמים על רכב חדש? כדאי שתבדקו אותו לעומק קודם. צילום: רוני שוצר, פלאש 90

מאגר מידע חדש מאפשר לבעל הרכב לקבל מידע מוסדר על תאונות שעברה המכונית בשבע השנים האחרונות. את המאגר מפעיל איגוד חברות הביטוח באמצעות מרכז הסליקה של החברות, המשמש לרוב דווקא למתן שירותים טכניים. מאגר המידע מתבסס על היסטוריית תביעות ששולמו על ידי חברות ביטוח בגין נזקי רכוש לכלי רכב מבוטחים.

הבדיקה זולה במיוחד – רק עשרה שקלים לבדיקה. המאגר מאפשר גישה למידע על סוגי הביטוחים השונים שהיו לרכב לאורך השנים, שם החברה המבטחת כמו גם מידע לגבי תביעות ששולמו לבעליו. עם זאת, המאגר אינו מפרט את סוג התיקונים שבוצעו ברכב.

אם אתם מבצעים רכישה לא מאדם פרטי, קרוב לוודאי שהמאגר לא יסייע לכם רבות. חברות ליסינג והשכרה אינן מבטחות את רכביהן בחברות חיצוניות, כך שפרטי הרכב לא ייכנסו למאגר..

צילום מסך: אתר איגוד חברות הביטוח
צילום מסך: אתר איגוד חברות הביטוח

לעומת זאת, אם אתם רוכשים רכב מאדם פרטי, תצטרכו לבקש את פרטי הרכב הנמצאים במאגר ישירות מהמוכר. זאת משום שעל פי  מגבלות צנעת הפרט המידע נגיש רק לבעלי הרכב, שיוכל לבקש לקבלו במייל. קבלת מידע תוך תשלום במזומן או שלא על שם בעל הרכב מחייבת שליחת אישורים, גם במייל או בדואר, כמו רישיון הרכב.

כמובן, חשיפה למידע זה אינה פותרת את הקונה ממכון בדיקה, על מנת להשלים את הידע בנוגע למצבו המכני של הרכב והיכרות עם בלאי המערכות שנגרם לו מהשימוש.